Deset rad pro správný výběr školní brašny | e15.cz

Deset rad pro správný výběr školní brašny

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Blíží se září a s ním i dny, kdy školáky čeká přenášení učebnic, pomůcek i sešitů do školy a zase zpět. K tomu je ovšem potřeba školní batoh, batůžek či aktovka.

1. Překvapení? Abyste nebyli překvapení!

Zvlášť starší generace ráda překvapí svá vnoučata hezkým dárkem. Ovšem pozor – aktovku je nutné předem vyzkoušet! Jen tak poznáte, jestli batoh či taška dobře sedí na zádech a hlavně – jestli se líbí budoucímu majiteli! Přesvědčovat dítě, že váš výběr byl ten nejlepší, může být při rozdílnosti názorů vskutku nadlidský úkol.

2. Ani velká, ani malá!


Školní aktovka by měla odpovídat tělesné stavbě školáka. Výška má být přiměřená velikosti zad dítěte – dolní část aktovky by se měla opírat o záda v místě bederní páteře. Snažte se vybírat aktovku tak, aby nebyla o moc širší než dětská ramena.

3. Aby záda nebolela!

Chceme-li ochránit dětskou páteř, je potřeba vybrat aktovku s vyztužením a vypolstrováním zádové části. Ideální je anatomicky tvarované polstrování, které se přizpůsobí tvaru zad dítěte.

4. Není popruh jako popruh


Popruhy vybírejte dostatečně dlouhé a pevné (měli by něco vydržet), široké a polstrované (naopak ramena dítěte nemusí vydržet všechno), u kterých lze snadno nastavit délku (dítě roste a aktovka s ním). Ideální je, pokud je batoh vybaven bederním pásem – bohužel takovýchto školních batohů je v našich zeměpisných šířkách jak šafránu.

5. Vidět a být viděn!

Je známo, že děti jsou méně soustředěné a ne vždy dokážou dobře odhadovat a předvídat situaci na silnici. Pokud vozíte děti do školy autem, můžete nad požadavkem bezpečnostních prvků na školní aktovce pravděpodobně mávnout rukou. Pokud však vaše dítě putuje do školy z jedné vesnice do druhé po neosvětlené cestě, pak už je na pováženou, pokud na tašce chybí výrazné barvy, odrazky, odrazné fólie či fluorescenční tkanina.

6. Bez kapes to nejde


Promyšlené členění vnitřního prostoru batohu vám pomůže udržet v aktovce přehled a pořádek. Jistě oceníte zvláštní boční kapsy na pouzdro či pití (není nic horšího než sladká limonáda rozlitá po celém batohu) či přední kapsu na svačinu.

7. Detaily jsou důležité!


Při koupi si nezapomeňte zkontrolovat kvalitu nýtů, funkčnost zipu a snadné ovládání uzávěrů. Nechte si čas na důkladné prozkoumání nabídky doplňků. Některé aktovky nabízí také slídové okénko na rozvrh, jmenovku, pevné poutko na zavěšení, termoobal na nápoje, box na svačinu či samostatně uzavíratelnou přihrádku na klíče či peněženku.

8. Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci


Levné školní tašky, které je možné koupit v tržnicích či supermarketech, jsou často vyrobeny ze špatných materiálů a po pár měsících popraskají anebo se trhají ve švech. Některé obyčejné aktovky mohou malému školákovi nenávratně poškodit páteř, jiné uvolňují pachy z nekvalitního materiálu tašky, čímž ozvláštní chuť svačiny.

9. Nechte si poradit!


Ne nadarmo se říká, že víc hlav víc ví. A tak není na škodu se poptat po okolí, ať už prodavačů ve specializovaných obchodech (většinou ochotně poradí), rodičů podobně starých či o málo starších dětí (není nad to poučit se z cizích chyb či vyzkoušet vhodný model nanečisto) či učitelů ve škole (ti vědí, jak velká aktovka bude skutečně potřeba).

10.Vybírejte z poklidu domova

Už jste si zmapovali terén a víte, co chcete a teď jen sbíráte síly na náročnou cestu po okolních obchodech? Nemusíte! Řada renomovaných výrobců má své internetové obchody. Za všechny uveďme firmy Bagmaster a Topgal – tedy dvě úspěšné české firmy specializující se na prodej školních a studentských batohů.

Jde to i jinak


V síti soukromých škol EDUCAnet se snaží odbourat nošení těžkých učebnic používáním notebooků. Tamější studenti používají ke studiu notebooky připojené na internet a potřebné slovíčko, heslo nebo výraz si mohou kdykoli vyhledat. Taktéž své poznámky si obvykle ukládají v elektronické podobě a domácí úkoly posílají e-mailem.
Pravda, takto vybavené školy jsou spíše výjimkou a zdá se, že bez sešitů a učebnic se hned tak neobejdeme. Naštěstí se mezi školami tu a tam najdou ty, které svým žákům nabízejí zapůjčení dvou sad učebnic – jedné školní a jedné domácí. Že by přeci jen do budoucna těžkým aktovkám odzvonilo?

Autor: Lucie Černohorská

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video