Děti o prázdninách | e15.cz

Děti o prázdninách

Jan Čambora

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Co s dětmi o prázdninách? Poslat je na tábor, nechat je celé dny vysedávat u počítače nebo jim dát volnost, aby se zabavily samy?

Společná dovolenáDovolená v České republice může být stejně krásná jako dovolená u moře, ale za menší peníz. Rozhodně neberte dítě, které nemá o turistiku zájem do hor, kde není možnost koupání. Jak pro malé, tak pro odrostlejší děti to může být utrpení.

Prázdniny u vody jsou rozhodně dobrá volba. Nezapomeňte děti - neplavce vybavit nezbytnými nafukovacími rukávky, či kruhem. Hlavně v jezerech dávejte pozor, kam vaše děti skáčou. Prvně dno sami prozkoumejte, poté dovolte dětem skočit. Nikdy nevíte, co se na dně skrývá.

Před odjezdem sledujte internet nebo televizi, jestli se tam, kde se chystáte koupat nerozmnožily sinice. Ty jsou nebezpečné hlavně pro menší děti, ale pro dospělé taky.

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15


Pokud plánujete dovolenou u moře, nespusťte dítě ani na vteřinu z očí. U menších dětí vždy zvítězí zvídavost nad rozumem, takže jsou schopny utéct kdykoli kamkoli.

Nezapomeňe s sebou přibalit opalovací krém s vysokým faktorem. Lidé se světlými vlasy a světlou pletí jsou velmi náchylní na slunce. Stačí patnáct minut a už jsou spálení. Krémy kupujte vždy značkové, u levných, neznačkových opalovacích krémů nemáte jistotu, zda faktor uvedený na obalu skutečně odpovídá faktoru krému.


Tábory - ano, či ne?

Rozhodně není dobré nutit dítě, aby na tábor jelo. Zvlášť, pokud tábor trvá déle, než sedm dní. Hlavně malé děti, které na tábor nechtěly jet, mívají problémy. Hlavně v noci. Je horší zapojit je do kolektivu, pokud nemají samy zájem. Tábor se tak pro menší dítě stane utrpením.

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15


Pro starší děti může být několik dní strávených mimo domov skvělým zážitkem a dobrou zkušeností. Začlení se snadno do kolektivu a „vyblbnou se“ . Dítě pozitivně ovlivní a zkusí si to, co doma nemůže. Kolikrát do roka se podívají pražské děti do lesa? Pokud vás ale vaše ratolest opustit nechce a táboru se bojí, nenuťte ji.


Doma budeš! A učit se!


Reparáty = zkažené prázdniny. Dohlédněte, ať se vás potomek učí. Alespoň dvě hodiny denně. Nepřepínejte ho zbytečně, bude-li unavený, víc zapomene, než se naučí. Alespoň jeden den v týdnu nechte svému dítěti volný.

Neděste zbytečně svého potomka. Podporujte ho, fanděte mu. Musí mít ve vás oporu. Pokud přijde před komisi příliš vystresovaný, nevydá ze sebe to nejlepší. Všechny děti nejsou geniální ve všech směrech, každému jde lépe něco jiného. Nebuďte přehnaně tvrdí, ale ani moc povolní.


Klidně jdi, jsou přece prázdniny...

Je dobré nechat vašemu odrostlejšímu synovi/dceři o prázdninách trochu volnosti. Ale znovu, nepřehánějte to. Pokud s vámi nechce jet na dovolenou, nenuťte ho. Je-li dost starý (15+), nechejte ho doma.

Zajistěte, že ho alespoň jednou za dva dny někdo zkontroluje. Soused, příbuzný. Je-li vaše dítě mladší nebo ještě není natolik zodpovědné, že by mohlo zůstat doma samo, o hlídání se může postarat babička nebo teta.

Pokud je vaše dítě starší a víte, že se o sebe dokáže postarat, nebojte se ho pustit s kamarády na 2 dny ven, třeba pod stan. Důvěřujte svému potomkovi. Může to pro něj být cenná zkušenost.


Autor: Jan Čambora
24. června 2009

Autor: Jan Čambora

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video