Děti odrůstají, je čas se vzdělávat: 3 příběhy žen, které změnily svůj život | e15.cz

Děti odrůstají, je čas se vzdělávat: 3 příběhy žen, které změnily svůj život

ZDROJ: Ženy - E15

Martina Machová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
3 ženy, 3 příběhy s jedním stejným jmenovatelem, všechny 3 dámy se na prahu středního věku rozhodly změnit své profese, svůj život.

Johanka: Poněkud zralá maturantka

Johance je 35 let a má 1 dítě. Johanka je vyučená zlatnice – tedy byla. Nyní pracuje jako dentální technik – modeluje protézy, můstky, rovnátka což byl její sen. Stálo ji to 4 roky denního studia, neboť v jejím oboru dálková forma nebyla. Ony 4 roky by nezvládla bez podpory manžela a maminky. Johanka však při studiu i pracovala, samozřejmě ne ve dne, ale po večerech a nocích, kdy se i učila.

Ve 33 letech pak odmaturovala a velmi rychle (i díky své šikovnosti v původním oboru) našla práci s dobrým platovým ohodnocením a fajn kolektivem. Johanka by velmi ráda studovala ještě vyšší odbornou školu ve svém oboru, ale podporu a pomoc nyní potřebuje její nemocná maminka a dcera, která nastoupila na víceleté gymnázium. Johanka bude muset se svými plány ještě nějaký čas počkat.

Petra: Z kancelářské židle do posilovny

Petře bude za rok 40 let, má 3 děti, 2 psy a 1 manžela. Petra má vysokou školu a je auditor. Tedy byla. Práce ji velmi slušně živila – spolehlivě plnila rodinou pokladu, ale neplnila srdce. Spíše naopak, kancelářskou práci, počítač, čísla, zákony, školení, semináře a úřady Petra stále více nenáviděla. A tak během poslední mateřské začala studovat na Fakultě tělesné výchovy a sportu. Volba nebyla náhodná, Petra studovala na sportovně zaměřené základní škole a později i gymnáziu.

Sport, či spíše sporty milovala, vždy jí šly. 8 let dělala gymnastiku, později závodně aerobik, hrála volejbal, tenis, milovala plavání, běhala orientační běh a později canicross se psy. Během školy si udělala několik trenérských kurzů a získala několik osvědčení a postupně se jí v hlavě rodil plán na malé sportovní centrum zaměřené na ženy všech věkových kategorií – těhotnými a maminkami s dětmi počínaje, seniorkami konče. Petře se její sen splnil, většinu svého pracovního času tráví v pohybu, nicméně „papírování“ se nevyhnula. Administrativy je okolo maličkého fitcentra stále dost.

Iveta: Manažerka v tetovacím studiu

Iveta, 43letá maminka takřka dospělých dvojčat, změnila svou profesi opravdu razantně. Dáma, která kvůli své manažerské profesi chodila ve značkových kostýmcích („v civilu“ je však nechtěla ani vidět), se jednoho dne, přesně měsíc po rozvodu, v den svých narozenin rozhodla jít za hlasem svého srdce. Prodala byt po babičce, který původně chtěla přenechat dvojčatům, koupila si motorku a udělala rekvalifikační kurz zaměřený na tetování. Získání způsobilosti ji značně usnadnil fakt, že její středoškolské vzdělání nebylo gymnasiální (čehož na vysoké škole litovala), ale zdravotnické. Z Ivety se stala profesionální tatérka. Tetuje, dělá různé druhy piercingu, žije sice o něco skromněji, než při předchozím zaměstnání, ale svého rozhodnutí v žádném případě nelituje.

Probuďte své sny: Aneb „moudré hlavy“ radí

„Co je to velký život? Jsou to sny a touhy mládí, které se dočkaly realizace v dospělosti.“ (francouzský matematik Auguste Comte)

„Každý, kdo se přestane učit, je starý, ať je mu 20 nebo 80. Každý, kdo se stále učí, zůstává mladý. Je nejlepší v životě zůstat mladý.“ (americký průkopník a podnikatel v automobilovém průmyslu Henry Ford)

„Šťastný je ten, kdo sní své sny, a je připraven zaplatit cenu, aby je realizoval.“ (významný belgický kardinál Léon-Joseph Suenens)

„Báječné nápady bez plánů na konkrétní realizaci jsou jako krásné sny. Vydrží jen do krásného probuzení.“ (americký autor bestselerů Peter Urs Bender)

Autor: Martina Machová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video