Dětský kašel – kdy už navštívit lékaře? | e15.cz

Dětský kašel – kdy už navštívit lékaře?

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kašel je jedním z nejobvyklejších příznaků běžných dětských onemocnění dýchacích cest. Je to důležitý reflex, který pomáhá chránit dýchací cesty, odstraňovat hlen a jiné nečistoty a udržovat dýchací cesty průchozí.

Je však důležité rozlišovat různé typy dětského kašle. Porozumí-li rodič tomu, co jednotlivé typy znamenají, dokáže určit, zda se jedná o o symptom vážnějšího onemocnění, které vyžaduje návštěvu lékaře, nebo neškodný příznak lehkého nachlazení. 

Kašel je obranný mechanismus, který čistí dýchací cesty při onemocnění a zvýšené produkci hlenu nebo při vdechnutí cizího předmětu, například části potravy. Bývá častým příznakem onemocnění dýchacích cest,“  vysvětluje dětská lékařka MUDr. Dagmar Böhmeová. Nejčastěji se jedná o virová onemocnění horních cest dýchacích. V tomto případě není nutné ihned navštívit ordinaci lékaře, obzvlášť u starších dětí. Kašel často sám odezní spolu s dalšími příznaky, jako je rýma, zvýšená teplota či škrábání v krku.
 
„Přetrvá-li však kašel při běžném nachlazení déle než 10 až 14 dní, je nutné situaci s lékařem konzultovat,“ upozorňuje lékařka. Pokud dítě kašle ve vyčerpávajících záchvatech nebo dokonce ztíženě dýchá, je návštěva lékaře nezbytná, stejně jako při podezření na vdechnutí cizího tělesa.

Autor: Ženy - E15


Jak dítěti ulevit?


Častou příčinou kašle bývá s rýmou spojená zvýšená produkce hlenu v dýchacích cestách. Hlen při rýmě může zatékat do zadního nosohltanu a hrtanu a dráždit zde dýchací cesty ke kašli.

V této situaci pomůže zprůchodnění ucpaného nosu pomocí nosních kapek, uložení dítěte do zvýšené polohy v dobře vyvětrané chladnější místnosti (cca 18–20 °C) a zvlhčování vzduchu. Samozřejmostí je přísně nekuřácké prostředí.
====

Lékaře kontaktujte neprodleně v případě, že dítě: ====? má vysokou teplotou, nebo (v případě dětí do 3 měsíců) i zvýšenou teplotou,
? je mladší než 3 měsíce a úporně kašle již více než několik hodin,
? má problémy s dýcháním – dýchá těžce či zrychleně, nebo při dýchání slyšíme sípoty či pískot,
? vykašlává krev,
? při nádechu či výdechu vydává netypické zvuky (hvízdavé, troubivé, chrčivé, štěkavé),
? je podezření na vdechnutí cizího tělesa.
Druhy kašle
Kašel můžeme rozdělit na dva základní druhy – suchý, dráždivý a vlhký, produktivní kašel.
Suchý kašel dítě vyčerpává, namáhá svaly břicha a hrudník a nedochází při něm k odkašlávání. Obvykle doprovází virová onemocnění. Někdy se zintenzivňuje večer, když dítě ulehne do postele. V tomto případě je vhodné podávat lék, který kašel utlumí, aby si dítě odpočinulo a vyspalo se.

Autor: Ženy - E15


Vlhký kašel zpravidla následuje po odeznění kašle suchého, protože sliznice dýchacích cest produkuje ve zvýšené míře hlen, který se v dýchacích cestách hromadí. Kašel jej pomáhá odstraňovat a vytlačovat ven. V této fázi onemocnění není dobré kašel potlačovat, ale je třeba odkašlávání naopak podporovat. “ Rodiče mohou dítěti podávat některý z volně prodejných přípravků, jako je třebas sirup ACC, které mohou být bez porady s lékařem podáván dětem od 2 let věku při onemocněních dýchacích cest, jako jsou akutní zánět nosohltanu, zánět průdušnice a průdušek,“ říká MUDr. Dagmar Böhmeová.

Kašel by měl postupně odeznít asi do deseti dnů. Pokud přetrvává nadále, je třeba vyšetření dětským lékařem.

Zdroj: Aspen
16. 3. 2009


Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video