Father-friendly místa: aby táty bavilo být tátou | e15.cz

Father-friendly místa: aby táty bavilo být tátou

Magda Koutská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O dělení rodičovských povinností se toho napsalo mnoho. Už dávno neplatí pouze tradiční schéma „otec zajistí rodinu finančně, matka se postará o domácnost a výchovu dětí“. I tátové si v hlavě dokážou naplánovat několik variant dne stráveného s dítětem.

Ženy obecně vydělávají více, než kdy dříve, některé jsou navíc lépe postaveny, než jejich partneři. Zároveň se i otcové často snaží více angažovat v péči o své děti, ať už z loajality k partnerce, nebo z touhy být pro děti stejně postaveným rodičem jako matka.

Jenže realita je často zdrcující. „To tady na tom hřišti mám být ještě hodinu a půl? Ani číst si nemůžu, co kdyby zrovna malej spadl z houpačky,“ ptá se sám sebe tatínek. A elán z výchovy prcka mizí.

Projekt tatínků z Reflexu

Je tomu přesně rok, co zaměstnanci Reflexu odstartovali projekt s názvem Father Friendly. V rámci něho se snaží vytvořit mapu míst, kde si tatínkové „bez dohledu partnerky užijí stejně jako jejich synové a dcery“. Na webu Reflexu je sice míst zatím jen něco přes šedesát, myšlenka ale inspirovala i další a tak se nyní na internetu pod heslem „baby friendly“, „father friendly“ nebo „family friendly“ dá najít spousta inspirací jak strávit volné odpoledne nebo víkend.


Autor: Ženy - E15


Všechna místa jsou řazena do mnoha kategorií: hotely, restaurace, kavárny, sportoviště, zoologické zahrady, dětská centra, aquaparky, hrady a zámky či muzea. V rámci projektu Reflexu můžete i vy pomoci rozšířit seznam míst, nebo jednotlivé lokality hodnotit. Právě to pak nejvíce usnadňuje úlohu tatínků (ale samozřejmě i maminek či prarodičů), když dítěti vymýšlejí program.

I rodiče baví si hrát

Asi nikdo nemůže předpokládat, že se tatínek bude spokojeně culit v parku, kde jsou veškeré prolézačky koncipovány pro tříleté děti. Existují ale i jiné varianty. Například horský park Tarzánie nabízí lanové dráhy ve výšce 4-12 metrů nad zemí a s instruktorem na ně může každý od 4 let věku a 100 cm výšky (tedy i tatínek).

Autor: Ženy - E15

Lanový park Tarzánie.

Pro ty úplně nejmenší je k dispozici menší park Tarzánek. Pokud jste méně sportovec a více technik a kutil, vyrazte do hvězdáren či muzeí. Interaktivní Techmania Science Center v Plzni dítěti ukáže, jak funguje mikrovlnná trouba nebo jaké technologie využívají špióni. Neříkejte, že to v koutku duše nechcete vědět také…

Jsou samozřejmě i dny, kdy máte „službu na dítě“, ale potřebujete u toho i pracovat. Proč zůstávat doma? Téměř každé město má nějakou obdobu Domu dětí a mládeže nebo dětského centra, kde se děti vyřádí (někdy i pod dohledem baby-sitterů). A vy si zatím můžete v klidu psát emaily, telefonovat, nebo jen tak popovídat s kamarádem u kafe.

Autor: Ženy - E15

Rodinný zábavní park Bongo Brno
Namátkou jmenujme rodinný zábavní park Bongo Brno, olomoucké Centrum Jungle, Galaxii Zlín nebo Človíčkov na pražském Zličíně a Edenu. Sympatickou alternativou je i návštěva pražských kin Aero či Oko, kde v rámci akce „Baby Bio“ promítají filmy ztišené a s tlumeným světlem. Rodiče tak mohou koukat na oblíbený film, ale zároveň i pohodlně vyřešit akutní situace (přebalování, krmení).


Konec přeškrtnutým kočárkům


Maminky i tatínkové se dosud až příliš často potýkají s „bariérovostí“ míst, kam dennodenně musí chodit: obchody, úřady, městská hromadná doprava. Veškeré iniciativy, ať už se jmenují „father friendly“, family friendly“ či „baby friendly“, proto zohledňují i dostupnost a „uživatelskou nenáročnost“ zábavních a užitkových center.

Nezbývá než doufat, že co nejdříve v „přátelských“ indexech přibudou i zmíněné úřady a obchody a že ze všech vstupních dveří zmizí notoricky známé nálepky s přeškrtnutým kočárkem.

Autor: Magda Koutská
22. června 2010

Autor: Magda Koutská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video