Feng – Shui v ložnici: Zažehněte plamen vzrušení | e15.cz

Feng – Shui v ložnici: Zažehněte plamen vzrušení

ZDROJ: Ženy - E15

Ilona Kotková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Máte pocit, že to v ložnici poslední dobou nějak není ono? Že vaše i partnerova chuť ke společným postelovým hrátkám klesá a vy čím dál častěji usínáte s knížkou na obličeji než v horkém objetí vaší drahé polovičky? A co to zkusit změnit?

Co to je Feng – Shui?

Feng – Shui (někdy uváděno jako Feng – Šuej) je prastaré čínské učení, jehož kořeny sahají až k šamanským rituálům a přírodním náboženstvím starověké Číny. V současné době, zjednodušeně řečeno, jde o historicky uznávanou metodu nastolující harmonii v prostoru a umožňující nerušené proudění životní energie, zvané čchi.

Samotný název je složeninou dvou čínských slov, v doslovném překladu znamená „vítr – voda“. Jde o přirozené elementy, pohybující se všude po povrchu planety Země. Zároveň jde o dva základní parametry přežití člověka. Vítr (vzduch) znamená nádech, voda životní tekutinu. Kombinace kvalit větru a vody určuje charakter podnebí, zdrojů potravy a v konečném důsledku náš životní styl, možnosti, energii a zdraví.

Pokud bychom tedy chtěli shrnout, o co při aplikaci metody Feng – Shui jde, pak je to vyrovnání energií prostoru, zlepšení životní situace, pocitů i mezilidských vztahů. Základem je správné rozproudění čchi, jak už bylo zmíněno v úvodu. Učení Feng – Shui, stejně jako každé jiné, má svá pravidla i směry, nicméně jednotlivé školy se v zásadě v ničem nerozcházejí. Naopak, doplňují se navzájem.

Podle filosofie Feng – Shui se celý náš život zrcadlí v prostoru kolem nás. Ať už máme na mysli úspěchy či nezdary, zdraví, nemoci nebo vztahy s ostatními. To všechno se odráží v jednotlivých místnostech našeho bydliště, v práci, kanceláři, zkrátka všude tam, kde se pohybujeme. Proniknete-li hlouběji do tohoto učení, sami si následně budete umět pomoci, resp. rozeznáte pravděpodobnou příčinu vašich potíží a díky Feng – Shui je budete umět také vyřešit či zmírnit.

Vraťme se však k tomu, co jsme psali v úvodu. Neklape to v ložnici? Pak se pojďme podívat, zda jednou z možných příčin nebude třeba jen „pouhé“ špatné uspořádání místnosti.

Co se děje v ložnici

Ložnice je podle učení Feng Shui jedním z nejdůležitějších a také nejkritičtějších míst v domě či bytě, protože vyživuje čchi (životní energii) dospělých, přičemž energie dospělých úzce souvisí s energií dětí. Jinými slovy – nejsou-li dospělí v pohodě, nemohou se cítit dobře ani děti. Zjednodušeně řečeno, blaho vaší domácnosti je v přímé souvislosti se stavem vaší ložnice, a to doslova.

Zásadní je poloha místnosti, ideálně v zadní části domu co nejdále od vstupních dveří. Co je například pro umístění ložnice krajně nevhodné, je prostor nad garáží. Nezanedbatelný je i počet dveří a oken v místnosti. V ideálním případě by manželská ložnice měla mít pouze jedny dveře jako hlavní vchod do místnosti. Jakékoli nadbytečné dveře mohou odsávat životní energii ložnice a zapříčinit jiná a nežádoucí energetická proudění.

Máte-li v ložnici krom hlavních dveří i dveře koupelnové, mohou mít nežádoucí vliv na váš zdravotní stav i stav manželský. V takovém případě se doporučuje nechávat dveře zavřené a zvenku na ně pověsit zrcadlo, zakrývající celou plochu dveří.
Okna dodávají místnosti světlo, což je jistě v pořádku, nicméně nacházejí-li se příliš blízko u postele, mohou opět činit potíže. „Léčba“ takového stavu může nastat umístěním broušené křišťálové koule, která nadměrný či nežádoucí proud energie rozptýlí.

Dveře do ráje

Dalším úskalím může být například příliš úzký vchod do ložnice (má nežádoucí vliv na vaši kariéru a finance), netypický tvar místnosti (zmatek a stagnace manželství, poruchy spánku, manželské neshody), ostrý roh vyčnívající směrem k posteli (může simulovat pocit ohrožení), krb v ložnici (spaluje energii manželství) a podobně. Všechny tyto záležitosti však umí Feng – Shui účinně „léčit“, nejčastěji umístěním či zavěšením konkrétních předmětů v prostoru.

Postel by měla být dominantou každé ložnice a místnost jako taková sloužit jen svému původnímu účelu. Trendem posledních let a také v souvislosti s velikostí bytu se často prostor ložnice využívá i pro jiné činnosti (kancelářská činnost, sledování televize, skladiště nadbytečných věcí apod.). Všechny tyto aktivity výrazně narušují tok energie v místnosti, která má v první řadě sloužit jako místo odpočinku a prožívání intimních chvil s partnerem.

Postel - srdce ložnice

Umístění samotné postele v místnosti je velice důležité, nicméně existuje několik vhodných Feng – Shui variant, vycházejících z možností dané konkrétní místnosti. Postel by měla být pohodlná a stabilní s pevným čelem. Pod postelí by měl dostatečně cirkulovat vzduch; přeplněné úložné prostory pod postelí mají opět rušivý dopad. Čelo postele by mělo být pevně přitlačené ke stěně, zajistí to pocit bezpečí a stability vztahu. Lampičky není vhodné umístit nad hlavu (nad lůžko), ale raději na noční stolky po stranách postele. Prostor nad hlavou by měl být čistý, vzdušný, neohrožující. Dekorace by měly symbolizovat partnerství, vztah. Nepatří sem hračky, fotografie dětí apod. Nepořádek, hromadění věcí a prach opět vztahu silně neprospívají. Zabraňují volnému proudění energie čchi a brzdí tak bezproblémový tok manželství.

Feng – Shui je velice ucelený systém zahrnující nespočet možností nápravy. Nezoufejte nad vašimi možnostmi, i malý byt s velikým omezením, může být příjemným místem se správně proudící životní energií. Stačí ho jen lehce přizpůsobit relativně jednoduchým zásadám Feng – Shui a vycházet z tradičních principů tohoto učení.

Autor: Ilona Kotková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video