Formální oblečení - styl musí respektovat příležitost, ale přesto může být osobitý | e15.cz

Formální oblečení - styl musí respektovat příležitost, ale přesto může být osobitý

Jana Michlová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
U příležitosti výměny vlády jsme zaregistrovali požadavek jednoho ministra na oblečení úřednic. Kostýmky, sukně, halenky - co třeba vyhlásit povinnost uniformy? Pravdou však je, že každá situace si žádá své oblečení.

Poslední pohled do zrcadla, srovnat švy, uhladit sukni, doladit výstřih, zkontrolovat nablýskané boty, kabelku do ruky a můžeme vyrazit. Asi to takhle neděláme denně, jenže to je překvapivě v pořádku. Oblečení totiž musíme přizpůsobovat situaci a tak ne každý den je třeba kontrolovat výstřih.

Když půjdete s potomkem na hřiště, jen v pominutí smyslů se nastrojíte do minisukně a lodiček na podpatku. Míříte-li do práce, kde máte důležitou schůzku, pravděpodobně si odpustíte mohutný výstřih a extravagantní střih vlasů. Na ples si zase bez problémů vezmete šaty s odhalenými zády a romantická večeře s přítelem je ta nejlepší příležitost vyrazit v jednoduchých šatech na ramena, zato bez kalhotek. Důležité je rozlišovat.


Autor: Ženy - E15


Každá z nás má někdy pocit, že nechce být šedou myškou v davu ostatních, a některé z nás se i odlišují. Otázka ovšem je, jak moc je to ve které situaci vhodné. Existují osobnosti, které chodí v minimálně výrazných kreacích neustále - a těm se těžko vysvětluje, proč zrovna teď není dobře brát si síťované punčochy, šněrovací boty po kolena, rajtky a krajkový korzet. Jenže tyhle osobnosti pravděpodobně nebudou pracovat na úřadě práce nebo za přepážkou v bance.. a tak je nebudeme řešit.

Důležité tedy je umět se vhodně obléknout pro vhodnou příležitost. Naprostá většina příležitostí se nehodí pro vyzývavé oblečení. Pokud nepracujete jako go-go tanečnice nebo poskytovatelka služeb na E55, máte jen velmi málo příležitostí uplatnit ten korzet, co schováváte vzadu ve skříni, nebo boty na platformě. V podstatě libovolný jediný kousek oblečení, který by slušel dámám ve výše uvedených profesích, dokáže shodit váš jinak seriózní oděv - s čestnou výjimkou síťovaných punčocháčů, které byly v posledních letech částečně rehabilitovány, a jejich obměny se nosí i ke kostýmku.

Ne všechny chodíme ovšem v kostýmku a ne všichni chodí do práce. Děvčata chodí ve škole na zkoušky, je potřeba absolvovat maturity, ani pracovní pohovor se neobejde bez oblečení - a všechno to jsou příležitosti, kdy je obvykle třeba, kromě dodání znalostí, vypadat takzvaně slušně.


Autor: Ženy - E15


Spousta lidí si nicméně myslí, že vypadat slušně je totéž jako vypadat nenápadně. Což se rovná černý nebo šedivý obleček, nějaká ta nenápadná košile… a to je zase zbytečné. Máte černé sako a kalhoty? Nebojte se oživit je košilí v oblíbené barvě nebo nějakým barevným doplňkem, a k seriózní košili si můžete vzít kratší sukýnku. Zdůrazníte svoji osobnost, budou si vás lépe pamatovat a vy se budete i dobře cítit. Ale pozor, nezaměňovat košili v oblíbené barvě s tílečkem, ze kterého vám vypadávají vnady. A sukně tak krátká, že potenciální kolega si bude myslet, že jste si k tomu pásku zapomněla vzít kalhoty, také není úplně ono.

Podtrženo sečteno - měly bychom vědět, jak se do práce obléknout i bez příkazu ministra, ale současně bychom neměly působit jako dav tmavých myšek ve světlých košilích. Vyzývavost ani extravagance nejsou pro každého ani pro každou situaci - ale červený náramek nebo krásné a výrazné boty ještě nikomu neublížily.

Autor: Jana Michlová
23. srpna 2010

Autor: Jana Michlová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video