Hoax: Pošli to dál, je to důležité anebo není? | e15.cz

Hoax: Pošli to dál, je to důležité anebo není?

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Během posledních pár dnů mi v e-mailové schránce přistály zprávy poukazující na  možnost ušetřit peníze za plyn či elektřinu. Stačí prý jen zavolat na zákaznickou linku. Je to opravdu tak jednoduché?

Pošlu to dál, co kdyby náhodou


Známe to všichni. Čas od času ve své poště objevíme mail, který sice na první pohled vypadá jako úplný nesmysl, ale „co kdyby náhodou“. Někdy bez přemýšlení přepošleme mail co nejširšímu okolí, však ono to kromě pár kliknutí nic nestojí. A přiznejme si – mnozí z nás mnoha z těchto mailů věříme. Kde je pravda?

Ho .. co? Hoax


Řeč je o jednom z největších nešvarů internetu – o tzv. hoaxech. Slovo hoax (čti houks) se v našem slovníku octlo z angličtiny a v doslovném překladu znamená výmysl, kanadský žertík, mystifikace, falešnou či poplašnou zprávu. V souvislosti s elektronickou komunikací tímto termínem označujeme šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv.

0:normal690:true:true

Jak Hoax poznám?


Uznáváme, někdy je docela obtížné odlišit Hoax od pravdy. Jak tedy zjistit, kde je pravda? Pro začátek postačí použít následující pravidlo: Jestliže zpráva obsahuje výzvu k hromadnému rozeslání na další adresy, je to s největší pravděpodobností HOAX. Pokud chcete mít jistotu, doporučujeme navštívit webové stránky www.hoax.cz, kde mimo jiné naleznete databázi nejrozšířenějších hoaxů.

Čím hoax škodí?


Možná si řeknete, že přeposláním jednoho obyčejného mailu se zas tak moc nestane – vždyť je to jenom obyčejný e-mail. Opak je pravdou. Když pomineme obtěžování příjemce a zbytečné zatěžování linek a serverů, ono koketování s hoaxem může mít přímý dopad na vás osobně. Riskujete ztrátu důvěryhodnosti, navíc odesláním HOAXu můžete vyzradit důvěrné informace (přinejmenším seznam e-mailových adres).

0:normal690:true:true

Na každém šprochu pravdy trochu aneb jak to bylo s tím odpočtem elektřiny?
Vraťme se k příkladu z úvodu našeho článku. E-mail, který vám přijde do vaší schránky, může vypadat přibližně takto:

Předmět: Samoodpočet elektřiny


Zdravím všechny lidičky :-)
zjistěte si doma stav elektroměru a pošlete přes internet …následuje podrobný popis, co přesně máte udělat. Do 15.1. 2009 je možné poslat stav elektrom. k 31.12.2008. Jinak Vám budou počítat zdražení elektřiny od posledního vyúčtování. To znamená, jestli měl někdo vyúčtování např. v VI. / 08 budou to s navýšením počítat už od VII / 08. Tuto důležitou informaci psali v Lidových novinách malinkými písmenky a nikde jinde, např. ve zprávách to uvedeno nebylo. Z práce jsme volali na (jméno firmy), kde nám tento fakt potvrdili, takže jestli chcete ušetřit penízky, tak to co nejdříve pošlete.


Tato zpráva je typickou ukázkou směsice nepřesných a zkreslujících informací, kdy se na „zdravé jádro“ vlivem „agentury JPP“ (jedna paní povídala) nalepila snůška upravených polopravd a lží. Nechme mluvit přímo odborníka – pana V. Váchu, zástupce energetické společnosti, o níž je v původním textu zprávy řeč.

Pravdivé v této zprávě je pouze to, že naši zákazníci, stejně jako zákazníci jiných energetických společností mohou nahlašovat tzv. „samoodečet“, což v praxi znamená, že se podívají na stav svého elektroměru a ten ve stanovené lhůtě oznámí svému dodavateli …  Naše společnost provádí odečty zpravidla na začátku měsíce prosince. Rozdíl mezi termínem posledního námi provedeného odečtu a koncem roku, tedy 31.12. provedeme odhadem, dle historické spotřeby daného odběrného místa. Tzn. Zákazník zaplatí to co spotřeboval v roce 2008 v cenách roku 2008.“

Podtrženo, sečteno - Co s Hoaxy?


Pokud vám přišel mail a vy víte, že se jedná o jeden z mnoha HOAXů, můžete zprávu s klidným svědomím smazat. Také můžete odesílatele slušně upozornit, že zpráva, kterou Vám poslal je Hoax – například takto:

Zpráva, kterou jste nám zaslali, je HOAX – poplašná zpráva, která obsahuje nepravdivé nebo zkreslené informace! Více informací (nejen) o Vámi zaslaném HOAXu naleznete na adrese: http://www.hoax.cz/

Autor: Lucie Černohorská
17. 2. 2009


Související články:
Nákupy na internetu: nakupuje více lidí, utrácejí však méně peněz
Uchovejte své vzpominky
Desatero ergonomie
Mobilní sci-fi
Virtuální nevěra

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video