Holčičku nebo chlapečka? Recept na plození dětí

Na počátku jeho kariéry byl považován za venkovského doktora - podivína, který se zápisníkem v ruce „běhal za těhotnými ženami“. Málokdo tušil, že to byl začátek jeho velkého objevu, který se dočkal ocenění až po letech. Jeho poznatky byly uveřejněny v roce 1972.
Benendo objevil souvislost mezi fází ženina cyklu, v níž došlo k pohlavnímu styku, a pohlavím dítěte.
Benendo tvrdí, že nastalo-li početí mezi pátým a třetím dnem před ovulací, je na 84,7 % pravděpodobné, že se narodí děvče. Jestliže žena počala těsně kolem ovulace (v den ovulace, den před ní nebo den po ní) je na 86,6% pravděpodobné, že bude mít chlapce.
Jak zjistit okamžik ovulace?
Ovulaci lze zjistit měřením tělesné teploty. Žena si musí vést graf tělesné teploty měřené každé ráno po probuzení. Na počátku cyklu (tzn. od prvního dne menstruace) se udržuje teplota na nejnižším bodu - až na malé výkyvy zpravidla pod 37°C. Při ovulaci teplota dosti znatelně stoupá (o 4-6 desetin stupně Celsia), říká se tomu „teplotní posun“. Tato vyšší tělesná teplota se udržuje až do příští menstruace, potom opět klesá. Žena si musí vést graf teplot nejméně dva až tři cykly.
Jak ale vysvětlíme, že z pohlavních styků těsně kolem doby ovulace se rodí převážně chlapci a ze styků nejméně tři dni před ovulací především děvčátka?
Je pravděpodobně dána rozdílným charakterem spermatozoidů X (ženských) a Y (mužských). Spermatozoidy s chromozómem Y (z nichž se rodí chlapci) jsou menší, pohyblivější, „statnější“ než X, ale rychleji umírají. Můžeme předpokládat, že proces oplodnění (boj spermatozoidů o vajíčko) probíhá asi takto:
Je-li oplozující pohlavní styk časově velmi blízký ovulaci (v den ovulace, den před ní nebo den po ní) jsou chromozomy Y silnější, mají převahu nad chromozómy X a narodí se chlapec.
Jestliže pohlavní styk nastal 3, 4 nebo 5 dní před ovulací, vydrží v lůně ženy
beze škody jen chromozomy X (z nichž se rodí dívky), kdežto chromozómy Y ztratí oplodňovací schopnost. Když vajíčko sestoupí z vaječníků, jsou v pohotovosti už jen chromozómy X a rodí se děvčátka.
Benendo zjistil, že druhý den před ovulací je neutrální: spermatozoidy X a Y jsou v té době v rovnováze. Proto dochází v tento den početí průměrně stejného počtu dívek jako chlapců.
Benendova práce je určitě z vědeckého hlediska nenapadnutelná. Ale pravdou také zůstává, že jeho závěry se pozoruhodně shodují s výsledky nejnovějších genetických výzkumů.