I muži mají své dny - jak probíhá pánské klimakterium? | e15.cz

I muži mají své dny - jak probíhá pánské klimakterium?

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přiznat si, že se blíží stáří se nelíbí ani ženám, natož mužům. Ti si ve své ješitnosti těžko přiznávají, že už nejsou tím nejlepším kohoutem na smetišti, i když přece na svá léta nevypadají. Krize středního věku totiž nemusí být na první pohled vidět.

Proboha, přece ještě nejsem tak starý

Modelový případ muže, který se během krátké doby změnil téměř před očima není pro mnoho žen ničím výjimečný. Donedávna vyrovnaný, klidný, ambiciózní, cílevědomý, a i jinak spořádaný manžel, se zčistajasna bezdůvodně rozčílí pro každou maličkost (jindy by jej nic nerozházelo), zapomíná na kde co (i to, co by jindy nezapomněl), bez příčiny je mrzutý, tříská telefonem, je netrpělivý atak dále a tak dále. K tomu začíná tloustnout a řídnou mu vlasy.

Na rozdíl od žen, které vědí, že tyto problémy jsou s určitým věkem spojeny, muži si je za žádnou cenu nechtějí připustit. V tomto případě diplomatické tažení na mužské ego zůstává na nás milé dámy. Vyřešit zdravotní potíže partnera lze celkem jednoduše – přimět (donutit) partnera nechat se vyšetřit na „mužské gynekologii“ což je sice pány považováno často za hanlivé a zahanbující označení, ale pokud mu na vás záleží udělá to, i když nerad.

Hormonální změny postihují i muže

Stárnutí přináší mužům mnohé nepříznivé tělesné a psychické změny, které jsou hormonálně podmíněné: Především se mění postava, přesněji řečeno dochází k ubývání svalové hmoty, která se mění v tukové polštářky, takže bývalý sportovec najednou vypadá jako obtloustlý tatík. K tomu se přidají návaly způsobené zvýšeným krevním tlakem, někdy i cukrovka, anémie, osteoporóza nebo snížená imunita.

Všechny tyto projevy pak mají za následek psychické změny, kdy bývá muž často mrzutý, nenaložený a velmi často se k tomu přidají i deprese a návaly vzteku, často bez opodstatněné příčiny. Hormonální změny se samozřejmě projeví také ve snížení četnosti sexuálních prožitků provázené erektivní dysfunkcí. Sečteno a podtrženo - vy a ani on sám za to nemůže. Jsou to projevy rozkolísané, nebo snížené hladiny mužského pohlavního hormonu testosteron. odborně pojmenovaného jako „andropauza“ (z angličtiny Partial Androgen deficiency of Aging Male). neboli nejde sice o život, ale mužský ekvivalent ženské menopauzy (tzv. přechodu).

Vědecké poznatky potvrzují, že u některých mužů začíná klesat hladina testosteronu už od třicítky, a rapidní pokles nastává po padesátém roce věku. Testosteron se v těle vytváří během celého života a jeho tvorba nikdy úplně nepřestane na rozdíl od žen, kterým tvorba hlavního ženského hormonu estrogenu v období přechodu přestává. Mužský hormon odpovídá za to, že muž vypadá jako muž, tedy za jeho tělesný vývoj a ochlupení, za svalový růst, za hloubku hlasu, ovlivňuje jeho paměť, schopnost soustředit se, má vliv na libido, sexuální život, produkci spermií a plodnost. Testosteron se podílí na regulaci látkové přeměny, tuků a cukrů v krvi a ovlivňuje i strukturu kostí.

Test pro muže

• Pociťujete pokles libida, sex vás neláká nebo vám vůbec nechybí?
• Trpíte únavou, máte nedostatek energie, schází vám síla a vytrvalost?
• Začínáte tloustnout a svaly ochabují?
• Chybí vám motivace a radost ze životy?
• Jste často smutný nebo mrzutý?
• Jsou vaše erekce slabší než v minulosti?
• Zaznamenali jste pokles svých pohybových schopností (například při sportu)?
• Usínáte po obědě nebo brzy večer, i když se dobře vyspíte?
• Zhoršila se vaše pracovní výkonnost v zaměstnání?

Několik otázek odhalí, že právě vás (muže) se začíná týkat problematika andropauzy. Tři kladné odpovědi jsou jasným signálem obrátit se na odborné pracoviště – androloga, který diagnózu zjistí jednoduchým krevním testem a navrhne účinné řešení hormonální léčby.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video