Jak být sám sobě nejlepším přítelem | e15.cz

Jak být sám sobě nejlepším přítelem

Jana Benešovská (Moje Psychologie)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Toužíte po opravdové lásce na celý život? Pak se naučte mít rádi především sami sebe, protože jenom u sebelásky máte stoprocentní jistotu, že skutečně vydrží. A mimo jiné se od ní odvíjí také veškerá spokojenost i v dalších oblastech.

Odpusťte sami sobě!

Udělali jste chybu? Zkuste ji brát nikoli jako selhání, ale jako šanci stát se na základě ní v budoucnu lepším člověkem. „Chyby nejsou od toho, abychom si je vyčítali, ale abychom se z nich poučili. Vždyť jenom díky chybám se lidé stávají lepšími,“ říká psycholožka Veronika Kopecká.

Abyste chybu dokázali snadněji zpracovat, použijte malý trik: až zase zaslechnete kritické výčitky ve své hlavě, jak jste nemožní a hloupí a kdesi cosi, připomeňte si chvíli, než se chyba stala, ten moment, kdy jste se o dané věci rozhodovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Tehdy jste si přece říkali, že tohle je to nejlepší, co můžete udělat, nebo ne? Nikdo z vás přece nejednal s přesvědčením: teď se rozhodnu tak, aby to bylo špatně. Rozhodli jste se správně. A že to nevyšlo? Netrapte se tím. Je to zkušenost, která vám bude k dobru v dalším životě.

Autor: Ženy - E15

Přestaňte se srovnávat!

Každý člověk je produktem jiné výchovy, má za sebou jinou minulost a jiné zkušenosti a před sebou jiné plány a tužby. Každý člověk je originál, bohužel pod tlakem společnosti se mnozí z nás vzdávají své jedinečnosti a snaží se být jako ti druzí. Nenechte se ovládat mylnou domněnkou: „Měl/a bych být jako…“ Proč?

Nesnažte se neustále někoho kopírovat, jděte si svou cestou a buďte hrdí na svou odlišnost. Nesrovnávejte se s kolegyní, která umí dva cizí jazyky, a začněte poslouchat sami sebe: Proč je chcete umět vy? Vyhovovalo by vám učit se je? Budete z toho mít radost? Odpovědi by se pak měly odrazit ve vašem chování. Jestli něco děláte jenom proto, abyste byli jako ti druzí, nebo z toho důvodu, že vám někdo jiný říká „musíš“, nikdy nebudete spokojení.

Ptejte se a pište si!

Máte problém s tím, jací jste? A víte vůbec, jací jste? Možná stačí málo, abyste se začali vidět jinýma očima a měli ze sebe radost. Zkuste se třeba zeptat své rodiny nebo známých, co na vás mají rádi. Pokud je pro vás těžké slyšet to od přátel, zkuste sami sobě položit podobné otázky: Proč myslíte, že si vás vybral váš partner nebo vaše kamarádka?

Když si odpovíte skutečně upřímně, najdete spoustu pozitiv, o kterých jste možná ani nevěděli, a tudíž si jich zapomínáte sami na sobě vážit. „Nenechte své myšlenky jen tak proběhnout hlavou, ale zkuste je zformulovat na papír; budou mnohem hmatatelnější a můžete si je nahlas přečíst nebo několikrát zopakovat, což vám pomůže uvědomit si svoji jedinečnost,“ dodává Veronika Kopecká.

Pochvalte se!

Není divu, že nejste sami se sebou spokojeni, když si neustále něco vyčítáte a pořád vám připadá, že máte co dohánět: ve studiu, v práci, v tom, jak vypadáte a jak žijete. Kdy jste se naposledy na chvíli zastavili a pochválili se? Třeba za zdánlivé hlouposti: že se vám ráno podařilo vstát z postele s dobrou náladou, že jste konečně zvládli dlouho odkládaný úkol, uvařili vynikající jídlo…

V posteli večer před spaním si přehrajte v hlavě celý den a najděte alespoň tři drobnosti, které se vám povedly, doporučuje Veronika Kopecká. Uvědomte si, že za to, jak žijete, se zodpovídáte pouze sami sobě. Mít se rád a být šťastný je otázkou rozhodnutí každého člověka a není nutné čekat, až se NĚCO stane. Máte to ve svých rukách.

Autor: Jana Benešovská (Moje Psychologie)

Autor: Jana Benešovská (Moje Psychologie)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video