Jak elegantně a lidsky ukončit nefungující vztah? | e15.cz

Jak elegantně a lidsky ukončit nefungující vztah?

ZDROJ: Ženy - E15

Ivanna Benešová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Neklape vám to s partnerem? Máte více hádek než hezkých chvil? Cítíte, že vám partner nedává to, co od vztahu očekáváte? A přesto ho máte ráda? Pak se beze sporu nacházíte v těžké situaci.

I když dotyčného máte ráda a vážíte si ho jako člověka, neznamená to, že je vám souzený jako celoživotní partner. V takovém případě je ideální řešením rozchod. Ale ne ledajaký! Poradím vám, jak se rozcházet přátelsky a „na férovku“.

Můžete si s partnerem výborně rozumět jako lidi, a přesto se necítit už zamilovaně. Můžete třeba sdílet společné zájmy, výborně spolu vycházet, ale protože vám například pracovní povinnosti nedovolí, abyste spolu žili v jednom městě, cítíte, že vztah postrádá smysl. Anebo se může stát, že po čase zjistíte, že si vašeho partnera vážíte spíše jako super kamaráda na popovídání, ale že váš životní styl je velmi odlišný. A zkrátka, byť si to připouštíte nerada, je vám jasné, že tento vztah není to pravé ořechové. Jak ale sdělit partnerovi, kterého stále máte ráda (ale už jej nemilujete), že byste chtěla vztah ukončit a jít dál. A pokusit se najít někoho, kdo vám třeba bude vyhovovat více.

I muži mají city

Když už se takto rozhodnete, zbývá „pouze“ vše sdělit partnerovi. Dejte ale pozor. Ačkoli to možná nevypadá, i muži dokážou být velmi citliví a rozchody rovněž velmi těžko nesou. „Podle studie českých párů se dokonce loni zjistilo, že až padesát procent mužů po té, co je opustí milovaná partnerka, pláče. Na rozdíl od žen však své slzy a trápení skrývají a zpravidla se o slzách nesvěřují ani nejlepším kamarádům,“ říká psycholog Vojtěch Benda. A dodává, že muž sice pláče jen ve výjimečných situacích, ale za to se trápí déle a intenzivněji než žena, která je schopna plakat i kvůli maličkosti, ale zase se brzo dá do pořádku. A to je důvod, proč byste měla své „kopačky“ dávat s rozmyslem a pokud možno přátelsky. Zvláště, pokud partner nic špatného neprovedl, ale pouze jste usoudila, že se vaše životní cesty míjí.

Buďte konkrétní

Základem všeho je komunikace a klidné, nikoli vyhrocené a emoční, vysvětlení, proč jste se tak rozhodla. Řekněte mu, čeho si na něm vážíte, jaké chvíle byly krásné. Ale na druhou stránku mu také jasně vysvětlete, proč chcete vztah ukončit. Vyvarujte se pokud možno používání neutrálních a nekonkrétních frází. Ty muži totiž nemají rádi a nerozumí jim. Argumenty typu „málo ses mi věnoval“, „nerozumíš mi“, „připadáš mi bezcitný“ nebo třeba „poslední roky jsem se s tebou už nudila“ rozhodně nepoužívejte.

Když už vztah ukončujete, měla byste i vy sama vědět konkrétní důvody, proč tak činíte. Pokud vás trápí, že váš drahý partner není schopný po třech letech vztahu přijmout společné bydlení, pak mu to řekněte. „Už nemůžu ztrácet čas dalším čekáním, zda se za rok nebo za deset let rozhodneš, že si pořídíme vlastní byt. Proto to chci skončit a pokusit se najít partnera, který se soužití nebude bránit. I ty si jistě najdeš vhodnější ženu, která po tobě takové věci jako je společné bydlení třeba chtít nebude a bude ti s ní lépe, když nebudeš zažívat ten nátlak.“

Anebo pokud toužíte po dítěti a váš partner se k tomuto kroku stále nemá, buďte rovněž věcná: „I když tě mám pořád ráda, nemohu s miminkem čekat dalších pět let. Biologické hodiny jsou neúprosné. I když mi s tebou bylo hezky, je teď čas, abych si založila rodinu. A pokud se na to necítíš, chápu tě. Ale nemůžu v takto nejistém vztahu zůstávat déle, protože později by to třeba už kvůli přírodě nešlo.“
 
A důvodem k rozchodu mohou být třeba i finanční nesrovnalosti: „Víš, o peníze mi nikdy nešlo. Ale teď, když vidím, že tě už pátým rokem živím, zatímco ty se ani nesnažíš práci pořádně hledat, je potřeba to ukončit. Nemohu si už dále dovolit dotovat domácnost dvou lidí pouze ze svého platu. Je mi to líto a vím, že kdyby se ti dařilo profesně lépe, vztah by mohl pokračovat a být hezký. Takhle ale už dál jít nemohu. Finančně to přestávám zvládat, takže si myslím, že mi bude lépe samotné, kdy budu platit jen sama za své potřeby.“

Nepodlehněte emocím a slibům

Když takovýmto, nebo podobným, způsobem partnerovi oznámíte konec, můžete očekávat jen tři typy reakcí. Buď se muž beze slova sebere a opustí prostor. Tím dává prakticky najevo, že ho nezajímá, co dalšího říkáte nebo proč jste se tak rozhodla. Zkrátka se dotyčný naštval a považuje vaše rozhodnutí za drzé. Dotkla jste se totiž jejich ega. Vy ale zůstaňte v klidu, nechtějte po něm žádná slova a nechte ho odejít. Je možné, že časem třeba zavolá a bude chtít urovnat alespoň přátelský vztah. Pokud nezavolá, neřešte to a nesnažte se o kamarádství. Ne každý zhrzený partner je toho totiž schopen.

Druhou skupinu tvoří muži, kteří začnou hned slibovat, kolik věcí změní, zlepší a jak bude už všechno fajn. Pokud tyto sliby slyšíte poprvé, máte ještě právo podlehnout a dát partnerovi druhou šanci. Pokud je to již po několikáté ten samý scénář, trvejte striktně na svém. Samozřejmě, že ho milujete, derou se vám slzy do očí, když si balí věci a říká „tak špatně nám zase nebylo, abys mě musela odkopnout“. Vy ale vydržte a jděte si za svým, Je to těžké, to ano. Ale věřte, že příště bude líp.

Třetí skupinou jsou muži, kteří se i v této situaci pokusí hodit veškerou vinu na vás. Budou na vás křičet, vyčítat vám vaše chyby a podezírat vás, že stejně už máte nějakého jiného milence. V tomto případě je jasné, že s takovýmto partnerem je již škoda dále zůstávat. Jen vytrvejte, zůstaňte v klidu. Nehádejte se s ním. Nepotřebujete vyhrát hádku, potřebujete ukončit vztah. Tak ho nechte, ať se vyřve a uklidní vlastními smyšlenými představami.

Přátelství lze jen někdy

Možná toužíte po tom, abyste se svým bývalým zůstala v přátelském vztahu. Ráda byste s ním zašla občas na kávu, prohodila pár vět, když jej potkáte na ulici, případně ho alespoň občas pozdravila třeba přes internetové komunikátory. Sen je to jistě hezký. Pokud jste si během vztahu nijak výrazně neublížily a rozchod byl spíše z racionálních důvodů, je možné, že se takovéhoto přátelství dočkáte. Pokud ovšem váš partner nebyl přehnaně ješitný. Dobrou radou na závěr ale je, abyste na přerod ze stavu partner do stavu kamarád nijak nespěchala.

Autor: Ivanna Benešová
25. ledna 2011

Autor: Ivanna Benešová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video