Jak hraje váš mobil? | e15.cz

Jak hraje váš mobil?

PhDr. Marta Boučková (Moje Psychologie)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Telefon má větší moc, než se na první pohled zdá. Je-li váš mobil tak blízko vás, jako ten můj mně, pak je fakt důležité, jakým tónem, případně melodií se hlásí o vaši pozornost, říká psycholožka Marta Boučková.

Mobilní telefon tráví v mé blízkosti více času než mí nejbližší a také o sobě dává několikrát za den hlasitě vědět. Často mi hraje. A teď už mi hraje i hezky! Pokaždé, když mi někdo volá, se mi odněkud ozve Lennonova nesmrtelná Imagine, která mě vždycky potěší. A jak zjišťuji, tak často i ty okolo. Ale takhle to nebylo vždycky…

Nový vyzváněcí tón přicházel do mého života s novým modelem mobilního telefonu. Nejsem fanda do techniky, a tak jsem se vždycky spokojila s hudební nabídkou výrobce a výběrem té melodie, která mi nejméně vadila a která byla pro mé ucho jasně zapamatovatelná a přitom nenutila všechny v širokém okolí otočit hlavu za právě znějícím zvukem.

Po několika letech a několika modelech mobilů s uniformním vyzváněním dcera mé asistentky konečně naučila můj mobil zvonit podle mého gusta. A i taková malá změna může mít zásadní vliv. Zvuky, tóny, melodie nejenže patří do našich každodenních životů, ale také dokážou naše každodenní prožívání notně ovlivňovat. Již Platon se zabýval otázkou, jak může hudba ovlivnit lidské prožívání.

Autor: Ženy - E15


Každý z nás má jistě svou vlastní zkušenost s tím, jak dokáže hudba ovlivňovat naši momentální náladu a naše emoční vyladění. Vhodně vybraná hudba redukuje psychický zmatek, zahání nudu a úzkost. A naše oblíbená melodie, tedy ta, která se nám prostě líbí nebo v nás umí vyvolat příjemnou vzpomínku či představu, nás dokáže téměř vždy potěšit.

Řada výzkumů z 80. a 90. let minulého století jasně ukázala, že typ hudby může ovlivňovat míru otevřenosti člověka či jeho aktivity. Rychlejší a silnější hudba podporuje činorodost a vzájemnou interakci s druhými lidmi oproti melodiím tišším a pomalejším, které zase zvyšují míru otevřenosti a vnímavosti, uvolnění a vedou k relaxaci. Výzkum Kalifornské univerzity z roku 1993 dokonce přinesl zprávu o tom, že poslech Mozartových melodií způsobuje lepší výsledky v některých IQ testech.

Zvýšená mozková aktivita však trvá maximálně 15 minut po poslechu. No uznejte, nestojí za to přece jen zvážit, jaký vyzváněcí tón si na svém mobilním telefonu nastavíte? Ale považuji za seriózní upozornit i na možnost jedné „negativní“ stránky dobře nastavené oblíbené melodie. Hudba dokáže ovlivňovat nejen emoční prožívání, ale také chování. Proto se mi někdy stává, že déle váhám, zda už mám Johna Lennona přerušit a vstoupit do svého reálného světa, nebo ho nechat ještě chvíli hrát a zpívat. Někdy opravdu zní z toho malého reproduktoru tak dlouho, co trpělivost volajícího dovolí.

Musím říct, že od té doby, co mi párkrát za den John Lennon zahraje pár akordů, beru svůj mobil i jako něco, co mi dokáže obyčejný den lehce zpříjemnit. A navíc i zbytek osazenstva v mé firmě si upravil vyzváněcí tón, a tak se ne vždy k nám dovoláte hned na první pokus. Ale když se vám to nepodaří, nezoufejte. Věřte, že se vám obratem někdo ozve zpátky a ještě k tomu bude příjemně naladěn, protože si možná právě teď poslechl „tu svoji“.

Autor: PhDr. Marta Boučková (Moje Psychologie)

Autor: PhDr. Marta Boučková (Moje Psychologie)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video