Jak na to, aby nám to klapalo? | e15.cz

Jak na to, aby nám to klapalo?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Statistika rozvodů je stále horší, čím dál tím více vztahů se rozpadá a končí rozchodem. Jak to udělat, aby právě vám to manželské štěstí vydrželo co nejdéle?

Jeden starý vtip praví, že nejčastější příčinou rozvodů bývá svatba. Když se ale na celou věc podíváme statisticky, bývá nejčastější příčinou rozchodu partnerů na prvním místě rozdílnost povah, následuje nevěra a na dalších místech figuruje alkohol, nezájem jednoho z partnerů o rodinu, špatné zacházení a sexuální neshody. Vy se ale zatím máte rádi a na rozvod nemáte ani pomyšlení, jak to ale udělat, aby to právě vám vydrželo?

Ideál versus realita


Jaký je váš ideál? Vysoký, tmavovlasý, se smyslem pro humor, láskyplný, milující, tolerantní, upřímný, inteligentní a mohli byste dodat ještě spoustu další vlastností? Pak je tato vaše představa sice hezká, ale řekněme si to na rovinu-ideál prostě neexistuje. Vždy se najde něco, co byste si na partnerovi nepřáli, co byste chtěli změnit, ale ve jménu hesla Nikdo není dokonalý je třeba si uvědomit, že láska by měla být spojena především s tolerancí. Na druhé straně je ovšem pravda, že se najde pár věcí, které by opravdu měly klapat. Pokud jsou v nesouladu, vznikne dříve či později problém. 

Správný výběr
Opravdu si myslíte, že můžete předělat alkoholika, narkomana, chorobného žárlivce nebo surovce na mírného beránka? Jistě, někdy se to podařit může, ale ruku na srdce, těch případů zase tolik není. Důležitý je samozřejmě také podobný žebříček hodnot, životní styl, náboženské vyznání apod. I dva rozlišní lidé spolu mohou fungovat, ale určitě to jde mnohokrát velmi ztuha.

Rovnocennost


Při soužití dvou lidí se nevyhneme občas řečení různých problémů a potíží. Je to normální a přirozené, ovšem hlas každého z partnerů by měl být rovnocenný. Pokud se jeden musí neustále ve všem podřizovat a přizpůsobovat tomu druhému, musí se nutně dostat do situace, kdy si bude připadat nespokojený a využívaný. Proto by se oba měli naučit kompromisům a vyhnout se situacím, kdy jeden má vždy hlavní slovo a ten druhý se neustále jen mlčky podřizuje.

Přátelství


Jestliže vztah má vydržet delší dobu a nejde jen o chvilkové vzplanutí, nestačí k spokojenosti pouze to, abyste byli dobrými milenci, musíte být především těmi nejlepšími přáteli. Za pár let, když už váš sexuální vztah nebude tak náruživý a vy se nebudete milovat každý večer, bude třeba, abyste si měli co říct. Ovšem váš repertoár by se zcela jistě neměl smrsknout na věty typu Co koupit k večeři, Jaký program je dnes v televizi, Kdo půjde s dětmi k doktorovi, ale měli byste spolu probírat především vaše pocity, nálady, problémy, měli byste se svěřovat jeden druhému a vědět, že on vás pochopí a pomůže vám, protože je to váš nejlepší přítel.

Milování


Ovšem ani bez toho, abychom si rozuměli při milování to nepůjde. Je důležité, aby se partneři nemuseli milostných chvilek doprošovat a aby si rozuměli i v této oblasti. Časem už od sebe asi nemůžeme očekávat, abychom se na sebe vrhali při každé příležitosti, ale kvantitu nahradí spíše kvalita a společné milování by jen mělo utvrzovat váš vztah.

Domov


Měli byste mít pocit, že víte, že kdykoliv přijdete domů, dýchne na vás klid a pohoda a že vaše domácnost není žádným bitevním polem, kde je třeba svést válku o cokoliv. Doma byste měli „volně dýchat“, neměli byste mít dojem, že se musíte přetvařovat nebo se nutit do nějaké nálady, která vám nevyhovuje. Partneři by si neměli ubližovat žárlivostí, sobectvím, ponižováním nebo snad dokonce zesměšňováním. Naopak si musí důvěřovat, tolerovat a pokud se jeden na druhého kvůli něčemu zlobí, měli by se umět podívat na svět očima i toho druhého. Také pochopení pro zájmy a koníčky partnera je důležité, dopřejte si i trochu té nezávislosti  a volnosti.

Umění hádek


Hádkám se při soužití dvou lidí nejspíš vyhnout nedá. Je ale umět třeba je včas utnout a umět se dohodnout na kompromisu, namísto toho, aby měl jeden z partnerů pocit, že zvítězil nad tím druhým. Domů bychom se měli vždy těšit a ne mít obavy z toho, že nás tam čeká kolotoč nekonečných hádek a slovních přestřelek. Důležité je také umět uznat svůj omyl a přiznat chybu, pokud ji uděláme.

Mít rád sám sebe


Pokud si připadáte ošklivá, tlustá, hloupá, zkrátka když nemáte sama sebe ráda, pak jen těžko můžete očekávat, aby někdo jiný měl rád vás. Buďte spokojeni sami se sebou, pracujte na svém sebevědomí, jinak budete vždy závislá na, ve vašich očích mnohem dokonalejším, partnerovi. Musíte si toho druhého vážit a on musí mít důvod vážit si vás.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video