Jak (ne)dodržet svá novoroční předsevzetí | e15.cz

Jak (ne)dodržet svá novoroční předsevzetí

ZDROJ: Ženy - E15

Denisa Streublová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Také jste si letos v novém roce dali nějaké novoroční předsevzetí? A jako každý rok již teď, s postupem ledna, vaše odhodlání pokulhává? Rady, jak dodržet jakékoli předsevzetí, nejen novoroční, najdete v našem dnešním článku.

Novoroční předsevzetí mají dlouhou tradici, která sahá až do starého Říma. V současné době většina lidí od předsevzetí opouští, přesto ale není špatné zrekapitulovat svůj život a říci si, jak bychom si jej mohli zlepšit.

Pokud bereme předsevzetí vážně, čeká nás frustrace a špatný pocit v případě, že je nedodržíme. Je tedy důležité dávat si taková předsevzetí, která je v naší moci splnit.

Při formulování předsevzetí bychom taky měli být co nejkonkrétnější a svůj cíl si jasně vytyčit. Neřekneme si tedy, že v novém roce zhubneme, ale že do dovolené shodíme čtyři kila. S tím souvisí i rozfázování předsevzetí na menší dílčí úkoly. Pustit se do velkého úkolu naráz může být složité a demotivujicí; budeme-li dělat věci po částech, máme větší šanci na úspěch.

I motivace dělá své. Je možné, že okolí na vás tlačí kvůli nějakému zlozvyku; dokud ale nebudete chtít sami, zlozvyku se nezbavíte. Podobné je to také se studiem jazyků. Jazykové kurzy se ve druhém semestru plní lidmi, kteří se chtějí naučit cizí jazyk nebo se v něm zdokonalit, pokud ale jazyk doopravdy nepotřebují (třeba v práci nebo na cestách), počáteční odhodlání je brzy opouští.

Vaše cíle by neměly být přehnané. Jste jenom člověk a máte omezené možnosti a schopnosti. Pokud budete mít pocit, že vaše kýžená meta je nedosažitelná, vzdáte se. Stejně tak byste měli být realističtí a nedávat si předsevzetí, ve kterých záleží na náhodě (např. vyhrát v loterii).

Nejčastější novoroční předsevzetí


najít si práci – tento úkol se stává obzvláště ožehavým v době krize a stoupající nezaměstnanosti. Práce je ale taková nutnost, že nehrozí, že bychom na toto předsevzetí rezignovali. Důležité je nevzdat se a přinejhorším se dočasně spokojit i s pozicí, která je pod naši kvalifikaci. 

přestat kouřit – pro toto předsevzetí nehrají pouze negativní dopady kouření na naše zdraví, ale i neustále se zvyšující cena cigaret. Ve výsledku je ale jen a jen na vás, zda vás finanční náklady, krátící se dech a stížnosti okolí přimějí nad závislostí bojovat. A neplatí to samozřejmě jen pro kouření, ale i pro všechny jiné závislosti. 

najít si partnera – možná už nechcete příští Vánoce a Silvestra trávit sami a toužíte po zázemí v podobě klidného partnerského života. Při hledání protějšku samozřejmě hraje velkou roli náhoda, ale my sami jí můžeme pomoci, když budeme více vyrážet do společnosti a když budeme mít jasno v tom, jaký by náš partner měl být. 

zhubnout
– téměř univerzální novoroční předsevzetí. Jak už bylo zmíněno výše, je lepší si cíl rozfázovat a pevně si ho specifikovat (např. znovu zapnout své oblíbené džíny). Dietologové upozorňují, že hubnutí je úspěšnější na jaře, takže není zcela od věci s tímto předsevzetím pár měsíců počkat. 

sportovat – předsevzetí, které jde ruku v ruce s tím hubnoucím. Najděte si sport, který vás bude bavit a naplňovat a který můžete ideálně provozovat i sami, abyste se nemuseli vymlouvat na to, že vám chybí parťák. 

žít zdravěji – možná ani nepotřebujete hubnout, jen prostě cítíte, že váš režim není to pravé. Příliš mnoho práce a stresu, nepravidelná strava s nedostatkem čerstvého ovoce a zeleniny, sedavé zaměstnání. Nejlepší je začít od víkendů, kdy je na zdravý životní styl více času a postupně se jej snažit začleňovat i do hektických všedních dnů. 

udělat si čas na kulturu – kdy jste naposledy byli v divadle nebo na výstavě? Dejte si skromný cíl, že budete stíhat alespoň jednu kulturní akci do měsíce a uvidíte, že to půjde. 

věnovat více času rodině a přátelům – trávíte čas pouze v práci a už ani nevíte, kdy jste se jako rodina sešli naposledy u jednoho stolu? Udělejte s tím něco dřív, než bude pozdě a ztratíte to nejcennější, co máte. 

utrácet méně peněz – zdá se vám, že vaše výdaje přesahují příjmy? Zvykli jste si na vysokou nohu a najednou nevíte, kde na to brát? Zkuste si psát své měsíční výdaje a omezit to, co pro vás není nezbytné. Vždy se před nákupem zamyslete nad tím, zda onu věc skutečně potřebujete. 

zpestřit svůj život – máte pocit, že žijete ve stereotypu, který vás ubíjí? Pořád jen práce, domácí povinnosti, televize a spánek? Zkuste nový koníček, zapřemýšlejte se o tom, co by vás bavilo. Dejte nový náboj vašemu vztahu či se pokuste zapojit i rodinu do něčeho nového. Život je krátký a je škoda ho strávit neměnnou a nudnou rutinou.

Ať už svá předsevzetí najdete ve výčtu výše nebo jsou úplně jiná, přejeme vám, ať se vám je podaří naplnit.

Autor: Denisa Streublová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video