Jak poznat, kdy ukončit vztah? | e15.cz

Jak poznat, kdy ukončit vztah?

Petra Konečná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vztah mezi dvěma lidmi může být někdy složiý. Jak poznat, zda má smysl jej udržovat nebo zda je  lépe z něj včas vycouvat?

Pardon, příručky došly

Bylo by snadné veškeré trable řešit s pomocí příručky pro dobrý vztah. Nedělejte si zbytečné iluze, taková pravidla nenaleznete ani v nejrozsáhlejší knihovně na světě. Píše je sám život a pouze jejich prožitím můžete dojít k jejich skutečnému poznání. A často ani poté nebudete mít 100% jistotu, že jste je skutečně správně pochopila.

Jak tedy vyřešíte onu rozpolcenost, jenž cítíte k tomu, co sdílí stejné lože? Ne, nepouštějte si televizi a nečtěte romány z červené knihovny. Začněte nejprve u sebe. Řiďte se svými pocity. Ujednoťte si myšlenky. Nejednejte v afektu, mohla byste svých slov a činů později velice litovat.

Dívejte se na realitu s klidnou hlavou. Mluvte s partnerem. Žádný vztah nevydrží po celou dobu na stejné emocionální úrovni, jakou měl u svého zrodu. Smiřte se s tím a zkuste si odpovědět na zdánlivě jednoduché otázky. Co od vzájemného soužití očekáváte? Naplňujete své tužby? Jsou překážky, které brání vzájemnému štěstí odstranitelné či nezvratné?

Kvalitní a pravidelný sex

Bylo by troufalé určovat měřítko kvality či frekvence sexuálního života. Člověk je bytost rozmanitá a taktéž i jeho potřeby jsou rozličné. Každému vyhovuje zcela něco odlišného, proto je v partnerském životě důležité nalézt kompromis. Hledali jste a i přesto očekávání nebylo naplněno?
 
Prodlužujete dobu bdělosti čtením knih nebo sledováním nesmyslných televizních pořadů či naopak chodíte spát „se slepicemi“ jen pro to, abyste nemusela uléhat po jeho boku? Předstíráte zaujetí a prožitky či zavíráte oči, abyste nemusela spatřit jeho obličej během milostného splynutí? Děsíte se jen pouhopouhé myšlenky na noci prožité s ním a bezprostředně po skončení „trápení“ utíkáte se slzami v očích do koupelny smít ze sebe jeho přítomnost?

Jste na „dobré“ cestě, jak najít útěchu v náručí jiného. Není lepší v takovém případě ukončit trápení než lhát a podvádět? Určitě ano! Neponižujte sebe ani svého partnera. Zabraňte zbytečnému lámání srdcí a následným pocitům nenávisti.

Nevěra není řešením


„Nečiň druhému to, co nechceš, aby on činil Tobě.“ Prastaré, leč velice moudré pravidlo. Říkáte si, bude to jen jednou. Vyzkouším něco nového a poté pochopím, že mi na něm záleží. Nesnažte se vsugerovat si ospravedlňující myšlenky, pravdu stejně neutajíte. Z jednoho zaškobrtnutí, z nevinného špásu přinášející adrenalin se brzy a snadno může stát rutina. A pokud k tomu opravdu dojde, neklamte se.

Vztah, založený na lži a přetvářce, není plnohodnotný. Jeho konec visí ve vzduchu. Je jen otázkou času, kdy vyvstane na povrch. Představte si, jak byste se cítila, kdybyste byla na jeho místě? Trpěla byste takové jednání? Zachovejte si dekorum, buďte upřímná a raději předejděte ještě většímu trápení.

Podvedl mě


Chodí z práce stále později, podvědomě přisuzujete odér vycházející z jeho oblečení cizímu ženskému parfému. Trávíte společně čím dále méně chvil. Zdá se být roztěkaný a nervózní. Spíte spolu nejprve obden, poté již jen jednou za týden, za měsíc…Najednou zjistíte, podvedl mě! Zachovejte klidnou hlavu. Nevěra je bezpochybně neodpustitelná. Jde o ránu do těla jménem důvěra, jež ani čas nedokáže zcela zacelit. Uvědomte si, že chyba není jen na jedné straně. Promluvte si.

Zjistěte okolnosti, partnerovu roli a zainteresovanost v celé záležitosti. Nemůžete jen tak mávnutím proutku vše vymazat a začít zcela od začátku. Avšak pokud šlo o „pouhé“ ukojení chtíče bez citů a vyznání lásky, ke kterému došlo jednou jedinkrát, nemusí ono zaškobrtnutí znamenat jistý konec vztahu. V tomto případě je hranice únosnosti velice tenká a individuální. Jen vy sama musíte posoudit, nakolik jste schopna odpouštět či neodpouštět.

„Husa na provázku“


ON: „Kde jsi tak dlouho? S kým jsi byla? Neříkej mi, že s kamarádkou a nebyla čistě náhodou Tvá kamarádka muž? Už zase máš nové boty! Mám hlad, uvař mi! Kde mám tu novou košili? …“
ONA: Neschopna odpovědi raději mlčí.

Bojíte se udělat byť jen jeden jediný krok bez partnerova svolení? Nemůžete si zajít na přátelský oběd či šálek dobré kávy se starým známým, protože byste měla před dveřmi nachystané kufry? Raději nezvedáte telefon a neodpovídáte na SMS zprávy, abyste nemusela čelit obvinění z podvodu? Je zcela přirozené, že se partner zajímá o to, s kým trávíte svůj volný čas.

V každém vztahu by měla být přítomna jistá dávka žárlivosti podporující nejistotu toho druhého. Žárlivost je nedílnou součástí lidského soužití. Avšak vše má mít své meze a u této vlastnosti to platí dvojnásob. Uvědomte si, že jste lidská bytost mající právo na svobodný život. Ve vztahu je třeba být tolerantní. Tolerance neznamená otroctví. Cítíte-li se jako otrok, jako ptáček zavřený ve zlaté kleci, neschopný se z ní vymanit, vyleťte.

Neberte tyto řádky jako striktní návod, ale spíše jako záchytné body vybízející k hlubšímu dumání o osudech partnerského soužití. Vždyť každý člověk je sám o sobě výjimečný originál a jen prach sprostým pohlédnutím mu do očí můžete poznat více než z čehokoliv jiného.

Autor: Petra Konečná

Autor: Petra Konečná

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery