Jak přežít mateřství? | e15.cz

Jak přežít mateřství?

Jana Michlová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V poslední době se, zřejmě jako důsledek postupující emancipace a jiných na ženy zaměřených myšlenkově-akčních směrů,  množí nadpisy tohoto typu jako houby po dešti. Pokud máte děti a tuto otázku si kladete, nečtěte dál. Nebude se vám to líbit.

Klade-li si někdo otázku tohoto typu, znamená to, že ho činnost, již hodlá „přežít“, frustruje. Já osobně si kladu podobnou otázku ve frontě na poště. Zbytečné čekání způsobené hlemýždí činností a neustálými chybami slečny za přepážkou mě přivádí do stavu zoufalství. Ale dobře mi tak, měla jsem svou potřebu někomu něco poslat vyřešit jinak. Podobně bych si dovolila přistoupit k dámám přemýšlejícím nad tím, jak přežít mateřství. Neměly si to dítě (nebo ty děti) pořizovat, když je to tolik frustruje. Nad tím, jak dopadnou ty děti, se ani nechci zamýšlet.

Nicméně ona ta otázka možná původně zněla jinak – a totiž Jak zvládnout (přežít) dobu, kterou strávím s malými dětmi, aniž bych z jejich světa úplně zblbla. To zní mnohem líp i mým uším a na takovou otázku se mnohem lépe odpovídá. Mimochodem, podobnou věc řešili psychologové už mnohokrát, především v souvislosti s návratem žen po mateřské dovolené do práce – po dobu jejich nepřítomnosti v pracovním procesu se totiž ve světě logicky věci změnily, a je jedno, jestli se do práce vrací po mateřské pokladní nebo strojní inženýrka.

V souvislosti s návratem do práce se hned nabízí jedna možnost, jak neztratit kontakt s okolím, z něhož (ať cheme či nechceme) poněkud vypadneme. Je potřeba stále sledovat dění ve vnějším světě, nedebatovat jenom o ceně sunaru, počtu zubů vašeho drahouška a funkčnosti elektronických hlídacích zařízení, případně o nabraných kilech jak vašich, tak dětských.

Autor: Ženy - E15

 
Všechno je samozřejmě potřeba probrat, ale vaše přátele i bývalé kolegy zajímá vaše současná největší starost mnohem méně než vás a pokud je budete zásobovat monotematicky, brzo se začnou otravovat a přijdete o kamarády a tedy o lidi ze světa, kde vám bylo doteď pravděpodobně dobře a kam se s největší pravděpodobností chcete vrátit.

O dětech a věcech s nimi spojených si povídejte s lidmi, kteří mají podobnou náplň dne jako vy. Strávit půl dne na pískovišti dohlížením na ratolesti a s ostatními přítomnými probrat neštovice, vstup do školky, diety a otřesnou doktorku je naprosto normální a všechny zúčastněné to zajímá. Ale všeho s mírou.

Samozřejmě je potřeba si uvědomit, že mít dítě skutečně je zavazující i omezující a je to práce na víc než celý úvazek. Ale ani o své práci nikdo nemluví bez přestání, a i workoholici si dávají malé pauzy, protože dobře vědí, že bez odpočinku by jejich práce nebyla tak efektivní. A stejně jako můžete ztratit soudnost, přátele i zdravý rozum kvůli práci, která vás příliš pohltí, může se vám totéž stát na mateřské.

**

Odpověď je jednoduchá, její provedení náročnější.

Buďte ve všech aktivitách s dětmi, tedy i v jejich výchově, důslední a trpěliví. Důslednost znamená především dodržování slibů daných dětem – počínaje tvrzeními paní doktorka tě jenom prohlédne (lhát cestou na očkování nemá význam, dítě vám nebude pak věřit), přes za chvilku půjdeme domů (posezení s kamarádkou v kavárně je příjemné, ale posedmé zopakovaná informace ztrácí hodnotu) až po jestli nepřestaneš, naplácám ti (opakované plané výhrůžky vedou k jistotě, že žádný trest nepřijde, takže je možno rozbíjet babiččin cibulák i nadále).

Trpělivost je na místě prakticky neustále. Jinak než opakováním se nikdo nic nenaučí – a hodně opakování vyžaduje hodně trpělivosti. Ano, když se dítě počurá pokaždé těsně předtím, než ho posadíte na nočník, je to únavné. Ale ono se nakonec vyčurá ve správnou chvíli, všichni jsme to přece zvládli. A třeba to, že jste trpělivě odpovídali dětem na každou položenou otázku (jakkoli hloupá se vám může zdát), vám děti vrátí – budou vám taky odpovídat. Což oceníte až za patnáct let..

Autor: Ženy - E15


Toho, že mít děti je náročné, jste si určitě už všimli. Takže jak se s tím vyrovnat a nezbláznit se? Připusťte si, že ještě nedávno jenom váš život už není jenom váš, a chovejte se podle toho. Věnujte dětem dostatek času, a vyhraďte si i něco pro sebe. Nebojte se děti zapojit do svého života, ony se zapojí do vašeho, udržíte si zdravý rozum a vaše rodina bude šlapat jako hodinky. Budete jako spolehlivá součástka funkčního hodinového strojku vaší rodiny.

Autor: Jana Michlová
28. ledna 2008

Autor: Jana Michlová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery