Jak projít životními změnami a neztratit sebedůvěru | e15.cz

Jak projít životními změnami a neztratit sebedůvěru

ZDROJ: Ženy - E15

Daniela Fruhwirtová-Hradská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V životě procházíme mnoha změnami a každá změna v nás zanechá nemálo stop. A každá změna v životě je novým začátkem, ale také končíme určitou část našeho života. To může zjizvit sebevědomí nejedné ženy.

Změny v životě mohou vážně narušit sebedůvěru a sebejistotu. Změna práce, stěhování, navázání nového vztahu, překonání obtížné situace, dieta a cvičení, chceme-li zhubnout, rozjezd vlastní firmy, založení rodiny apod.

Vyhýbat se riziku je jedním ze základních lidských instinktů. Máme obavy z neznámého a bojíme se nečekaných událostí, ale také každé očekávající změny. Někdy býváme překvapeny, když naše situace není tak špatná, jak se zpočátku zdálo. Proto někdy raději neuděláme nic a se situací se smíříme.

V posledních třiceti letech bylo provedeno mnoho výzkumů, jak zvládnout důležité změny v životě a nezranit své sebevědomí. Pojďme se seznámit se sedmi radami, které jsme pro vás vybrali.

Všechno si musíme důkladně promyslet

Možná si myslíte, že je lepší o kroku, který změní náš život moc nepřemýšlet, a prostě to udělat. Když se ale po hlavě vrhneme do nové situace, není to zrovna ten nejlepší způsob, jak něco úspěšně změnit. Výzkumy potvrzují, že čím lépe si nějakou změnu promyslíme a naplánujeme, tím lépe se nám ji pak podaří uskutečnit.

Vědci např. James Prochaska a Carlo DiClemente potvrzují, že se na věc snažíme podívat z různých úhlů pohledu. Jejich výzkumy ukazují, že čím lépe si věci promyslíme, tím je větší pravděpodobnost, že se nám je podaří úspěšně provést. Začněme tedy tím, že zvážíme všechna pro a proti.

Názory ostatních

Básník John Donne jednou napsal: „Žádný člověk není ostrov, každý je součástí nějakého kontinentu.“ Není tedy důvod, abychom těžkým životním situacím čelily samy, pokud je nám dopřáno blízkých. Ale výzkumy ukazují, že i když nemáme nikoho, s kým bychom se mohly o svých problémech poradit, můžeme si aspoň představit, co by o naší situaci řekl někdo jiný. Představme si, že jsme nejlepší přítel sama sebe.

Ještě lepší samozřejmě bude, když se nám podaří získat názor jiné osoby. Když je člověku nejhůř, zdá se mu, že nemá nikoho, komu by se mohl svěřit. Ale lidé jsou od přírody společenské bytosti, schopné empatie. Lidem dělá dobře (a především mužům), když je požádáme o pomoc. Řekněme jim tedy, co se nám stalo, a uvidíme, na co všechno se dá společně přijít.

Nečekat

I ta největší rozhodnutí se dají rozdělit na několik malých činů. Nejlepší je napsat si seznam, jako na nákup, co vše musíme zařídit. Pro začátek je lepší se netrápit tím, co teď a co později, nebo jak to všechno přesně udělat. Prostě je lepší napsat si seznam všech věcí, důležitých i méně důležitých, které bude třeba obstarat. Změna často vzbuzuje obavy tehdy, když nevíme, co a jak bude. Ale je to jak se vším, když jednu velkou změnu rozdělíme na několik malých, tak tím vlastně celkem snadno projdeme.

Pocity jako houpačka

Lidé dokážou spíše provézt nějakou změnu, když si uvědomí, že ne vždy a všechno půjde snadno. Žádná změna nepřijde přes noc, i když se k ní třeba přes noc rozhodneme. Například říci šéfovi, že dáváme výpověď, nebo si uložit peníze u jiné banky, naše pocity se nedají tak rychle zvrátit.

Každý člověk může mít v podobných situacích rozpolcené názory. Neví, co by měl udělat, je nejistý. Když na sebe vezmeme nějaký nový úkol, možná se zdá, že uděláme jeden krok dopředu, ale dva zpátky. Je to tak, že žádná změna prostě není procházka růžovým sadem. A že sebedůvěra znamená dělat to, co musíme, abychom dosáhly svých cílů, i když je to někdy vysilující nebo v daném okamžiku nepříjemné.

První krok

Důležitá změna v životě by se dala přirovnat ke skoku padákem. Jakmile uděláme první krok, věci se dostanou do pohybu. Odhodlat se však k prvnímu kroku bývá nejtěžší. Je třeba si zapamatovat, že okolnosti se jen málokdy změní samy od sebe. Když se rozhodneme nic neudělat, je to, jako bychom se spikly samy proti sobě. Z obtížné situace nás nikdo nevytáhne, musíme to udělat pouze my samy. A udělejme to ještě dnes a můžeme začít jednoduše.

Chceme-li být fit, raději se projděme rychlým tempem, než abychom hned platily za návštěvy fitness centra. Když se rozhodneme přestat kouřit, dejme si ranní cigaretu večer, nemusíme přestat hned naráz. Nic nejde naráz a okamžitě, také změna potřebuje svůj čas.

Nepřestávat

Úspěšné uskutečnění změny nespočívá ani tak v tom, že občas uděláme velký skok dopředu, ale spíše v pravidelném provádění malých kroků. Když se budeme snažit udělat najednou příliš mnoho, může se stát, že se nám to nepodaří. Někdy se může zdát, že postupujeme těmi malými krůčky dost pomalu. Všechny velké činy lidstva však vždy potřebovaly čas. Když začínáme nějaké studium, zpočátku se na ně třeba nedokážeme soustředit. Když se nastěhujeme do nového bytu, potřebujeme určitý čas, abychom si tam zvykly. Důležitější než rychlost, jakou změna pokračuje, je udržet správný směr. Pomalý, ale stálý pohyb vpřed, den za dnem, týden za týdnem, přináší výsledky.

Odměňme se za svůj úspěch

Chceme-li si udržet motivaci, musíme se za svůj úspěch samozřejmě odměnit, hlavně my ženy to máme rády. Každá by si měla najít svůj vlastní způsob. Dopřejme si dobrou večeři nebo si kupme nějaký dárek, když si myslíme, že si to zasloužíme. Mnoho lidí si myslí, že dosažení cíle je samo o sobě odměnou za vynaložené úsilí. Ale lidský mozek funguje jinak. Čím více samy sebe oceníme a uvědomíme si důležitost svého úspěchu, tím více sebedůvěry získáme.

Autor: Daniela Fruhwirtová-Hradská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery