Jak rozchodit rozchod | e15.cz

Jak rozchodit rozchod

ZDROJ: Ženy - E15

Libuše Procházková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bolí to vždycky, ať je důvod k rozchodu na jedné, nebo druhé straně. Jak zvládnout první dny samoty? Jak se přenést přes to, že je najednou všechno jinak, že je po probuzení místo vedle vás prázdné a není komu připravit snídani?

Trpte.

Dejte průchod své bolesti, nezadržujte slzy, netvařte se jako mistr světa, který se přes všechno přenese s úsměvem na rtech. Vždyť i tatíček Freud říkal, že deprese je daň za neodžitý smutek.

Komunikujte.

Je vám hloupé poosmé volat stejné kamarádce a obtěžovat ji dokola se stejnými litaniemi? Neřešte to a volejte. Jestli je to skutečná kamarádka, je tu pro vás v tuto chvíli více než kdykoli jindy. Navíc sdělená starost je poloviční starost, jak praví další moudré rčení.

Nebuďte na sebe přísná.

Zařekla jste se, že už svému ex NIKDY nezavoláte a nenapíšete SMS? Ale najednou si připadáte tak strašně opuštěná a zoufalá? No tak mu klidně zavolejte. Málokomu se povede se rozejít napoprvé, magnetismus mezi bývalými partnery funguje dál, takže byste nebyla první ani poslední, která se svým ex mluví, anebo dokonce spí.

Nemstěte se.

Pokud vámi cloumá vztek a touha po odplatě, zadržte. V tomto směru se sebekontrola vyplatí. Uražené a vyčítavé esemesky bývalému partnerovi anebo telefonáty jeho nové přítelkyni… to vše je nedůstojné a trapné. Takže zadržte, i když máte černo před očima.

Učte se být sama.

Nikoli s vidinou „navždy“. Ale s tím, že k životu patří i méně veselá období, kdy je člověk na všechno holt sám. A tak z nevýhody udělejte výhodu, jděte sama do kina, na výstavu, na koncert. Zjistíte, že to jde a že si vůbec nepřipadáte tak hloupě, jak jste čekala. A víte co, po kulturním zážitku si dejte sama v cukrárně dort.

Zkrášlete se.

Po prvních proplakaných dnech, kdy vám bylo ukradené, že jste se před odchodem do práce nenamalovala, si račte vzpomenout, že jste žena a že vám to obvykle sluší. Udělejte si radost a něco pěkného si kupte, zajděte ke kadeřnici, zkrátka využijte náhle nabytý volný čas i ke zkrášlování. S touhle autoterapií má jistě zkušenost každá z nás. A zaručeně funguje!

Těšte se na to, co přijde.

Ano, ano, po rozchodu vidí každý svou budoucnost jako černou propast, nic nebude jako dřív, s nikým si nebudu tak rozumět, s nikým se tak nezasměju… No tak to je velký nesmysl. To, že potkáte někoho, s kým se vám bude bezvadně žít, není devadesáti-, ale stoprocentní! Takže hlavu vzhůru – a pomalu se začněte dívat kolem sebe.

Neuspěchejte to.

Nesnažte se být co nejrychleji v nějakém vztahu jen proto, abyste si nepřipadala sama. Možná se stane, že skončíte v náruči nějakého „převozníka“ bez jakékoli perspektivy na pokračování vztahu, ale do ničeho se nenuťte. V klidu a s rozvahou nechte věci volně plynout.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Libuše Procházková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video