Jak se lépe vyznat v lidech? | e15.cz

Jak se lépe vyznat v lidech?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Věřit, nebo nevěřit člověku, který právě sedí před vámi a cosi vám sděluje? Jak lépe přečtete lidi, ať se jedná o vaše nejbližší, nebo obchodního partnera, poradí náš manuál. Neverbální komunikaci pojměte jinak.

Gesta

Určitě už jste někde četli, že ruce složené na prsou znamenají uzavřenost a odstup, založené ruce na temeni hlavy v kombinaci s ležérním sedem zase ukazují na převahu. Jistě, gesta se dají přetlumočit, ale takhle jednoduché to není. Postoj se založenýma rukama totiž může říkat i banální věc – že je nám zima. A tak se choulíme.

Signály těla jsou věrohodné, jen když si budete všímat, v jakém kontextu se používají. Zkuste se ptát sami sebe například: vykračuje si i jindy s tak vypnutým hrudníkem, což je známka velkého ega, nebo se tak prezentuje jen na této schůzce? Neškodí o neverbální komunikaci něco vědět, na druhou stranu, jakmile o ní člověk hodně čte, přijde o to cenné, a sice o intuitivní schopnost věci vnímat.

Věřte intuici

Intuice se označuje jako duchovní schopnost, která nevysvětluje, ale ukazuje výslednou odpověď. Nedává nám ji přitom v podobě myšlenek, ale pocitů. „Určitě si vybavíte situaci, kdy jste z někoho ‚neměli dobrý pocit‘ a pak se ukázalo, že dotyčný člověk byl skutečně problémový,“ říká psycholog Michal Walter. Intuici popisuje následovně: pokud váháte, jestli to, co cítíte, je produkt rozumu nebo intuice, pamatujte, že intuice přichází vždycky dřív než rozum.

Pokud vaše pocity začaly přicházet až během racionální analýzy, nejedná se většinou o intuici, ale o pocity vyvolané rozumem. Jestliže máte nějaký pocit nebo vjem a musíte nad ním přemýšlet, není to většinou poselství intuice, ale výplod mysli. Intuice přichází dřív, než se stačíte zamyslet.

Haló efekt

Pojem haló efekt, tedy zkreslené hodnocení podle prvního, ale nápadného dojmu, nejspíš znáte. Lidský mozek je v tomto neoblomný a eliminovat haló efekt bohužel nejde. „Haló efektu nelze zabránit, spíš je potřeba uvědomit si, že existuje, a to jak ve smyslu vlastní prezentace, tak ve smyslu působení ostatních na mě,“ říká psycholog Michal Walter. Stejně důležité je počítat i s vlivem předběžných informací, které o člověku máme od našich známých, z médií nebo sociálních sítí.

„Tomu se lze vyhnout jedině osobním kontaktem, kdy pokud možno bez předsudků posoudíme vlastnosti a schopnosti konkrétního člověka. Jen naivní a hloupý člověk dnes stoprocentně věří tomu, co vidí nebo si přečte v médiích,“ dodává odborník.

Vnitřní hlas

Důležitější než slova nebo neverbální signály je celková energie, kterou cítíte nejen během schůzky s dotyčným, ale i po ní. Usmíváte se, když kráčíte ze schůzky? Máte chuť okamžitě se vrhnout do věcí, o kterých jste mluvili? Cítíte příliv energie? Jste příjemně naladění, nebo jste v depresi? Nechte chvíli působit přirozený vnitřní hlas, který vám umí dát potřebnou zpětnou vazbu a odpovědět na věci, které jste si třeba nestačili ujasnit během setkání.

Funguje to však jen za toho předpokladu, že jste zdravě sebevědomý člověk, který se dokáže oprostit od takových emocí, jako je například závist. To třeba v případě, že jste právě skončili schůzku s člověkem daleko úspěšnějším, než jste vy, a máte tendenci hodnotit ho negativně jen proto, že on si splnil svůj sen a vy ne.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video