Jak se nenechat zahnat do úzkých | e15.cz

Jak se nenechat zahnat do úzkých

Jana Benešovská (Moje Psychologie)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tento rozhovor už dávno není příjemný: dochází vám dech a druhý se snaží tlačit vás tam, kam nechcete. Máte sto chutí říct mu jasně a zřetelně NE, ale nějak ze sebe to slůvko nemůžete dostat. Jak se můžete bránit, když na vás někdo útočí argumenty?

Získejte sebevědomí

Denně se vás někdo snaží přesvědčit o mnoha věcech; třeba že tohle nebo tamto si určitě musíte koupit. Přesvědčovatel je sympatický a má celkem racionální argumenty. Vám dochází dech a každou chvíli zřejmě vytáhnete peněženku… „Při přesvědčování je účinnou zbraní odpovídat druhému tak, aby na odpověď už nemohl navázat,“ říká Lenka Černá, kouč z privátní kliniky Life Clinic v Praze. Jasná zásada pro všechny: chcete-li něco udělat, řekněte ANO, pokud to nechcete, řekněte NE. Jestliže si chcete odpověď promyslet, řekněte MOŽNÁ a termín, kdy se rozhodnete. Pokud vás někdo znejišťuje, je to otázkou sebevědomí. Jestliže důvěřujete sami sobě a znáte své postoje, nemůže vás jen tak někdo nabourat.

Autor: Ženy - E15

Pozor na manipulátora

V jakékoli diskusi je nejlepší zůstat přirozený a svůj. „Pokud váš někdo žene do úzkých, jen málokdy je to proto, že vám chce pomoct být lepší; takže pravděpodobně máte co do činění s manipulátorem,“ říká Lenka Černá. Vždy, když ve vás druhý vzbuzuje pocit viny nebo pocity strachu, jste jím manipulováni. Nenechte si to líbit a braňte se. Aktivně reagujte na jeho obviňování a nebojte se přejít do protiútoku. „Vy se mě snažíte znejistět? Proč to děláte?“

Zalepte emoční díry

Naučit se odvracet manipulátora není snadné. Pokud neovládáte aktivní chytrý útok, Lenka Černá doporučuje odejít a „srovnat si hlavu“ – své názory, postoje, podle kterých budete postupovat při další komunikaci. „Pokud manipulace druhého ovlivňuje na delší dobu vaši náladu, zamyslete se nad tím, do kterého slabého místa se vám druhý trefil, a zapracujte na něm. Z hlediska psychiky se jedná o tzv. emoční díry, které nejspíš budete muset odstranit ve spolupráci s odborníkem,“ dodává. Jestliže vás někdo tlačí do kouta zdlouhavým obviňováním, nejlepší způsob obrany je mlčení. Když mu neposkytnete žádnou zpětnou vazbu, žádné protiargumenty, jeho hněv po čase vyhasne a dotyčný se sám odepíše.

Lepší je neutrální prostředí

Pokud někomu oznamujete nepříjemné rozhodnutí, například sdělujete partnerovi, že se chcete rozvést, nedělejte to doma. Vezměte ho do restaurace nebo do kavárny, zkrátka někam na veřejné místo. Díky tomu ani jeden nesklouznete k nekontrolovatelným emočním výlevům, které bývají s takovými situacemi spojeny. Neutrální prostředí vám pomůže na problémy nahlédnout z jiné perspektivy a lépe se dohodnout. Pokud jste nervózní a začínáte panikařit, můžete si odskočit třeba na toaletu a tam si znovu ujasnit: proč jste tady, co chcete druhému sdělit a s jakým výsledkem chcete pokud možno odejít.


Autor: Jana Benešovská (Moje Psychologie)

Autor: Jana Benešovská (Moje Psychologie)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery