Jak se odpoutat od digitálního světa? | e15.cz

Jak se odpoutat od digitálního světa?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovo „off-line“ pro vás znamená pomalu totéž co smrt. Bez počítače, mobilu a neustálé kontroly sociálních sítí neuděláte krok, natož abyste se bez nich obešli třeba celý víkend! A to přesto, že pocity, které ve vás vyvolávají, jsou spíše negativní. Jak se odpoutat od digitálního světa?

Nepřejte si, chtějte!

S informačními technologiemi je to jako s kouřením nebo se závislostí na alkoholu. Chcete-li se od nich OPRAVDU odpoutat a máte-li dostatečnou motivaci, řešení se vždycky najde. „Čím silnější je motivace, tím snadněji se hledá cesta.

Pokud vaše vůle odpoutat se nebude dostatečně silná, vaše pokusy budou neúspěšné a budete obviňovat za svůj nezdar právě informační technologie, ne-li celý svět. Vždyť přece kdyby nebyly, neměli byste problém, že?“ říká Lenka Bortlíková, průvodce životními změnami.

Rozdíl oproti cigaretám nebo alkoholu je ten, že bez technologií
se tak úplně neobejdete, takže je ze života úplně nevymažete, nicméně redukovat je lze.

Stanovte si denně dobu, během které se budete stoprocentně věnovat jiné činnosti, bez počítače a mobilu. Délku postupně prodlužujte, dokud nebudete spokojeni s poměrem času, který trávíte bez přístrojů a s nimi.

Nic vám neuteče

Dnes jsme doslova přehlceni informacemi. To v nás vyvolává pocit,
že když si nepřečteme to nebo ono, něco zásadního nám uteče. „Ale co je to něco? Dokážete přesně popsat, co je to ,něco?’ Protože to je ve skutečnosti nic,“ konstatuje odbornice.

Doporučuje omezit přísun informací alespoň na zkoušku. Co se stane, když týden nebo dva nebudete surfovat internetem nebo si nepřečtete noviny? Je samozřejmě dobré – a v některých profesích nezbytné – udržovat si všeobecný přehled o dění kolem sebe.

„Důležité není vědět všechno, ale naučit se informace správně třídit. Zvažte, o čem přesně potřebujete mít přehled, ať už kvůli práci, nebo koníčkům. Vyberte si jen pár zdrojů, které považuje za kvalitní, a z nich čerpejte,“ dodává Lenka Bortlíková.

Vážně to potřebujete?

Kolik z těch všech přístrojů, které máte doma, jste si koupili, protože je skutečně potřebujete, a kolik pouze pro společenskou prestiž, abyste lépe¨zapadli do současné moderní společnosti?

Jestli se bez moderních technologií cítíte out, je to podle Lenky
Bortlíkové problém vaší mysli, tak jste si to zkrátka nastavili. „Pokud si v hlavě nastavíte jiné hodnoty nebo přesvědčení, že sice potřebujete mobil, ale nemusí to být nutně nejnovější výstřelek,
mysl to časem akceptuje a dá vám klid. Hlavně si uvědomte, že jste
se chytili do pasti marketérů, kterým nejde o nic jiného než ve vás vyvolat právě ten pocit, že jste out, a tak z vás vytáhnout peníze,“ říká odbornice. Zkuste být přirozeně sami sebou.

Konec srovnávání

Sociální sítě vás baví, ale také pořádně stresují. Jak to, že váš facebookový přítel je tento rok už na třetí dovolené, zatímco vy pořád pracujete a nemůžete si dovolit ani jednu? „Život není soutěž
o to, kdo se má lépe. Když chcete porovnávat svůj život se životem druhých, musíte se smířit s tím, že vedle jednoho budete ,king’ a vedle druhého ,looser’,“ říká Lenka Bortlíková.

Obvykle platí, že úspěchy se chlubíme, ale neúspěchy si necháváme pro sebe. Každopádně pokud vám ani tohle pomyšlení klid nepřinese, prostě se vypněte. Proč setrvávat u činnosti, která kromě toho, že vám žere spoustu času, ještě přináší negativní emoce jako závist, stres nebo pocity méněcennosti? Není to náhodou tak trochu masochismus?

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video