Jak se znovu radovat ze života? | e15.cz

Jak se znovu radovat ze života?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana LeBlanc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Je mýtus myslet si, že radost je limitována věkem. Radovat se jako malé děti můžete v dospělosti i ve stáří. Jenom musíte radost trochu víc hledat, a především – dovolit si ji prožít.

DĚLEJTE TOHO MÉNĚ

Obvykle lidé mají pocit, že čím jsou starší, tím je důvodů k radosti méně. Ale tak to není. Radostí je v našem životě pořád stejně, co se však s věkem mění, je, že je pod tíhou povinností zapomínáme prožívat. Psychoterapeut Michal Mynář radí svým klientům, aby zpomalili a začali dělat méně věcí než dosud. „Vedlejším efektem je, že když zpomalíme, máme konečně čas nejen řešit, ale i prožívat to, co děláme. A mít čas na prožívání je nezbytné pro návrat pocitu radosti ze života,“ říká. Začněte si pokládat otázky – čeho se můžete vzdát, co ze svého rozvrhu můžete a chcete vyškrtnout, abyste naplno mohli prožívat věci, které v něm ponecháte?

PROŽÍVEJTE NAPLNO

Žít teď a tady znamená být pozorný a bdělý k věcem, které se právě dějí. A ty mohou být vlastně úplně obyčejné. Třeba si jdete v práci do kuchyňky pro čaj a v konvici je ještě horká voda po kolegyni. A přesně tolik, kolik potřebujete! Když se soustředíte na věci, které právě děláte (cesta do kuchyňky, objev vody), a nebudete tělem ani myslí nikde jinde (u psaní SMS, u čtení e-mailů), zjistíte, že pro radost nepotřebujete nic speciálního plánovat, kupovat ani si ji záměrně dělat. Přijde k vám sama v podobě podvědomého úsměvu, jakéhosi příjemného zatetelení, chuti si tu chvíli trochu prodloužit právě v takových situacích, jaké jsou popsány výše. Velká radost může pramenit z úplně malých věcí.

ZBOUREJTE STEREOTYPY

Americký psycholog Martin Seligman, autor knihy Vzkvétání, doporučuje psát si denně tři věci, které se vám povedly. Například: „Manžel mi dnes po cestě koupil zmrzlinu, protože umí být občas skutečně pozorný.“ Když tohle vydržíte dělat aspoň šest měsíců, váš pocit radosti a štěstí prý rapidně vzroste. Naučíte se pozitivně reagovat na dobré zprávy. Přítel vám řekne, že ho povýšili, a vaše obvyklá reakce je: „Paráda, ale teď budeš mít asi dost práce a moc se neuvidíme, že?“ To je však špatně. Jestli chcete druhému i sobě udělat život radostnější, reagujte pozitivně a konstruktivně, nechte si o celé události vyprávět a prožívejte radost s ním.

VYBÍREJTE SLOŽITĚJŠÍ CESTY

Podle některých odborníků nám radost ze života bere i skutečnost, že ke všemu přicházíme velmi jednoduše. S pohodlím přichází pohoda, ale často také nuda, stereotyp, fádnost. Když se rozhodnete pro obtížnější cesty – dovolíte si být otevření, zranitelní a přijmete skutečnost, že být šťastný nerovná se dvacet čtyři hodin smíchu a dobré nálady denně, ale obnáší to i smutné momenty a hlavně vytrvalou práci na sobě samém, budete mít radostný život i navzdory jeho složitostem. Psychologové upozorňují, že spokojenost a radost ze života se dnes stávají dokonce hlavními objekty závisti. Čím dál víc si uvědomujeme, že peníze, drahá dovolená a životní pohodlí nám je samy o sobě nezaručí.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Jana LeBlanc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video