Jak si užít vánoce bez partnera? | e15.cz

Jak si užít vánoce bez partnera?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jste čerstvě po rozchodu či rozvodu? Anebo vás pracovní povinnosti nutí strávit svátky mimo domov? Či patříte mezi ženy samotářky, které stále nemohou narazit na toho pravého?

Ať už vašemu současnému stavu osamocení napomohlo cokoli, důležité je, netrápit se zbytečně černými myšlenkami. A stejně tak není ani důvod, proč byste jako samotářka neměla mít právo na krásné prožití času vánočního. V mnoha směrech totiž, byť se to na první pohled nemusí zdát, je stav „nezadaná“ i výhodný. Pak právě vám by mohly přijít vhod rady, jak si užít vánoční svátky i bez drahé polovičky. Nechte se inspirovat!

Předvánoční čas prožijte jako ostatní

V první řadě si ale musíte připustit, jak se věci reálně mají. „To, že momentálně nemáte žádného partnera, vás nenutí, abyste svátky ignorovala. Ostatně, skutečnost je taková, že byť byste se snažila sebevíc vánoce nevnímat, je prakticky nemožné jim utéci. Zrovna tyto svátky jsou totiž na vás tlačeny doslova ze všech stran; z televize, rádií, časopisů, dokonce ani nemůžete vykouknout z okna, abyste neviděla městskou vánoční výzdobu. Proto nemá smysl snažit se je ignorovat a zavírat před realitou oči,“ vysvětluje hned na úvod psycholožka Monika Jirková. I samotný čas před vánoci si totiž můžete užívat jako většina lidí kolem vás, Klidně zajděte s kamarádkou nebo s kamarádem na vánoční trhy, dejte si svařené víno nebo punč, případně si kupte něco hezkého pro sebe, do bytu anebo třeba kamarádce.

Vaší výhodou bude před vánoci větší pohoda a méně starostí. Nemusíte řešit, jaký dárek vyberete pro partnera, případně pro jeho příbuzné. A pokud se nedostanete ani na návštěvu za rodinou či příbuznými, máte jistotu, že i dost ušetříte. Přece jen podle statistik utratí průměrný Čech za dárky mezi pěti a šesti tisíci korun. Vy tak můžete obdarovat nějakou maličkostí třeba pouze kamarádku nebo milou kolegyni v práci. Ale do velkým a nákladných nákupů vás nikdo nutit nebude. A podobně tomu je nepochybně i s pečením cukroví – rovněž nic kuchtit nemusíte.

Netajte, že jste sama

Možná se vám zdá, že člověk, který zůstane na štědrý den opuštěný a sám, je něčím méněcenný a měl by se tudíž za svoji situaci stydět. Je pochopitelné, že se vám asi nechce vykládat úplně každému, co nepříjemného vás potkalo. Chybou by ale bylo, kdybyste o tom, že hodláte na vánoce sedět sama doma, nikomu neřekla. „Říci přátelům a třeba i kolegům v zaměstnání, že na letošní vánoce nemáte vůbec žádný plán, je první správný krok k tomu, abyste brzo nějaký plán měla. Okolo vás se totiž může vyskytnout někdo, kdo je na tom podobně. Anebo třeba zjistíte, že část vašich přátel po večeři s rodinou vyrazí slavit vánoce do města, do klubu, baru či hospůdky. A vy byste se tak mohla připojit k nim,“ radí Monika Jirková. A i v případě, že by se žádná takováto příležitost nenaskytla, anebo byste vy osobně neměla ve finále náladu někam chodit, může vám být někdo z přátel dobrým rádcem.
 
Já sama jsem jedny vánoce také trávila sama doma, protože děti odvezl exmanžel na vánoční svátky do Rakouska. V první moment jsme vůbec nevěděla, co budu dělat. Pak mi ale kamarádka poradila, že ona sama podobnou situaci řešila před několika lety také. A vyřešila ji tím, že šla pomáhat do armády spásy a rozdávala bezdomovcům vánoční polévku. No, a já se nakonec nechala touto svojí kamarádkou inspirovat. A musím říci, že to byly nezapomenutelné svátky, ze kterých jsme si odnesla dobrý pocit, že jsem někomu pomohla,“ vypráví zážitek z vlastní zkušenosti psycholožka Monika Jirková.

Na vánoční párty jděte klidně sama!

Zaručenou zábavou, jak lze strávit štědrý večer, může být účast na některém z vánočních večírků pořádaných v klubech, barech nebo restauracích. Zhruba od deváté hodiny večerní se scházejí lidé, kteří neradi tráví čtyřiadvacátého prosince doma. Tančí se, pije, baví a seznamuje. Pokud nejde nikdo z vašich přátel, nestyďte se vyrazit třeba i sama.

Hezky se oblékněte, naličte, nachystejte slavnostní účes a seberte trochu odvahy vstoupit. „Rozhodně se nemusíte za nic stydět. Muži také poměrně často chodí do hospod nebo restaurací sami. Nepotřebují nikoho, kdo by je vedl za ruku, radil, co na sebe nebo s nimi rozebíral, jaký drink si zrovna dát. V tomto směru bohužel snaha českých žen o emancipaci trochu pokulhává a my se pořád stydíme někam vyrazit individuálně. Není ale důvod. Naopak muži samostatnou a sebevědomou ženu ocení. Pokud se navíc hezky upravíte, je pravděpodobné, že brzo nebudete postávat u baru sama, a ujme se vás někdo z pánů,“ míní Jirková. A dodává, že pravděpodobnost navázat novou známost nebo získat další přátele, je na vánočních večírcích vždy poměrně vysoká. Všichni jsou slavnostně naladěni a mají tendence se více družit, než po zbytek roku.

Štědrý den jako velká relaxace

Pokud během roku nic pořádně nestíháte a jste věčně v pracovním poklusu, pak jistě spíše než vánoční večírky, uvítáte trochu klidu a pohody. Možná si teď řeknete, že byste si raději klid a pohodu užívala třeba ve dvojici s partnerem, ale věřte, že člověk si nejvíce odpočine vždy právě v momentě, kdy je sám. „Z dlouhodobých výzkumů jasně vyplývá, že člověk se nejlépe zbavuje stresu a napětí právě tehdy, kdy je absolutně sám a ničím nerušený. Organismus se dokáže mnohem lépe uvolnit a nabrat další energii tehdy, jste-li fyzicky sama. Například i spánek na manželské ložnici je pro člověk výrazně méně zdravý, než když spí partneři odděleně,“ uvádí příklad psycholožka Jirková.
 
A pro vás z toho vyplývá jediné: chcete-li svátky o samotě pojmout čistě relaxačně, je to výborná volba, která navíc posílí váš organismus. Navíc každá žena má jistě nějakou zálibu či koníčka, kterého ráda provozuje sama a v klidu. Nyní se toho můžete nabažit. Přečtěte si třeba svou oblíbenou knížku, podívejte se na film se svým oblíbeným hercem, malujte obrázky jako za dob studií, upleťte si šálu, kterou budou kolegyně v práci obdivovat anebo si třeba dopřejte saunu, masáže a relaxaci ve vaně.

Komunikujte na dálku

To, že je vaše rodina, přátelé či blízcí daleko, ještě neznamená, že se s nimi nemůžete alespoň na chvilku spojit. Jsou sice svátky, ale telefony i internet fungují dále. A lidé je také dále využívají. Zkuste tedy během štědrého dne obvolat pár známých a popřát jim hezké vánoce. Stejně tak si vzpomeňte i na prarodiče, rodiče, případně i na další příbuzné. Jistě je svým zájmem potěšíte.

 „Zapomeňte na to, že byste všem známým poslala jednu a tu samou smsku s vánočním přáním a tím to celé odbyla. Pokud máte čas, k volejte a věnujte se každému individuálně. Každý ocení osobní přístup a váš morální kredit v očích příbuzných jednoznačně stoupne,“ vysvětluje Jirková. Volat můžete samozřejmě i přes skype. Ke komunikaci s přáteli a rodinou můžete samozřejmě využít i další prostředky, třeba icq či třeba facebookový chat.

Co je zakázáno?

Vedle variant a nápadů, jak je možné vánoční svátky prožít i o samotě, existuje ale také několik činů, již byste se rozhodně neměla dopustit. Především nevolejte a nijak nekontaktujte svého bývalého partnera. Ať je vám smutno sebevíc, buďte silná a neponižujte se tím, že mu budete volat nebo psát srdceryvné zprávy. K ničemu by to nevedlo. Pokud vztah jednou skončil, nemá smysl snažit se dávat jej znovu dohromady jen proto, že jsou vánoce a vy fňukáte sama doma do polštáře. Volejte komukoli, ale svému ex rozhodně ne.
 
Dále byste neměla zahánět smutek a žal přehnanou konzumací alkoholu. Tím, že se opijete, rozhodně nic nevyřešíte. Navíc, jste-li právě sama, neměl by vám v případě úrazu nebo otravy alkoholem, kdo podat pomocnou ruku či zavolat lékaře. Opravdu se nevyplatí riskovat své zdraví kvůli jedněm samotářským vánocům. A jako poslední věc – zakažte si slzy. Nemá smysl celý den plakat a myslet na to, jak vás ten darebák nechal chudinku samotnou na štědrý den. Naopak byste měla najít sílu a ukázat, že se o sebe dokážete postarat i bez něho. A nebojte se vyrazit na vánoční večírek – třeba už tam na vás čeká někdo lepší.

Ivanna Benešová
21. prosince 2010

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video