Jak si v sobě udělat pořádek? | e15.cz

Jak si v sobě udělat pořádek?

ZDROJ: Ženy - E15

Libuše Procházková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Doba vymknutá z kloubů šílí… A my s ní. Pocit, že našinec nestačí nárokům, zažívají i bývalí premianti třídy. O těch, kteří vždy vše pytlíkovali na poslední chvíli, ani nemluvě. Pracovní tempo už snad zrychlit ani nemůže, hypotéka nepočká a realita domova připomíná leckdy válečnou zónu. Jak zklidnit mysl, vyhnat z hlavy stres a ujasnit si, co chceme, a co ne?

UROVNAT VZTAHY

Nic není důležitějšího než fungující nebo alespoň srovnané vztahy v rodině. Bez nich vás nebudou těšit ani úspěchy v práci, ani peníze, ani zážitky z cest. Začněte rodiči. Odpusťte jim staré křivdy a dejte jim najevo, jak důležití pro vás jsou. Nedělní oběd vás nezabije a kytka pro maminku už vůbec ne. Totéž doma. I když si připadáte přetažená, buďte vlídná. Děti jsou barometrem vaší nálady. A nakonec partner. Kdy naposled jste si vyšli ruku v ruce na procházku? Na drink? Bez dětí? Alespoň jeden den v týdnu byste s partnerem měli strávit jen spolu. Jako za starých časů.

VYJASNIT SI PRIORITY

Priority v obecném měřítku jako „světový mír“ teď nechme stranou, jde o to, konkretizovat to, co chcete teď a tady. Chcete to dotáhnout na lepší místo? Nic není nemožné, pokud budete jednat férově a efektivně. A naopak: v práci vás to nebaví? Změňte místo! Máte pocit, že kvůli práci kašlete na rodinu a přátele? Pak se musíte naučit hospodařit s časem tak, aby vaše sociální vazby nechřadly. A priority typu „budu jíst zdravě“ jsou testem vaší silné vůle. Víte, jak tato předsevzetí obvykle dopadají. Zkuste to proto vzít za správný konec a alespoň něco z toho, co je pro vás důležité, dotáhněte do konce.

MÍT ČAS NA SEBE

Čas je dnes nejdražší komodita, nedostatkové zboží. Ale bez psychohygieny ve formě procházky, hodiny strávené plaváním, běháním, čtením, malováním atd. si doopravdy neodpočinete. Kde máte tu hodinu pro sebe vykouzlit? Zkrátka si ji naplánujte dopředu. I váš partner nebo děti vás chtějí mít doma odpočatou nebo přinejmenším fungující. Pro nikoho se neobětujte, ani pro děti (hodinu to bez vás přežije i kojenec), a už vůbec ne pro šéfa! Základní poučka totiž zní: Každý jsme nahraditelný. Korporát je nelítostný, krutý a bezohledný, to si opakujte každý den před ranní poradou.

KONAT DOBRO

Jasně, nejste matka Tereza. Ale pozor, konat dobro v tom nejprostším slova smyslu, tedy pouštět babičky sednout v tramvaji, přispívat charitě, chovat se ohleduplně k přírodě a být vlídná ke svému okolí, je důležité a obohacující. A to hlavně pro vás. Ať to zní jakkoli fatalisticky, vše, co děláte, se vám v životě nějakým způsobem odrazí. Vaše laskavost a vstřícnost se vám vrátí i s úroky. Ale pozor, funguje to i naopak! Zkuste si tedy třeba vybrat nějakou neziskovou dobrovolnickou práci, choďte předčítat do domova důchodců, vezměte si kočku z útulku… Netřeba radit, sama víte, kam vás srdce táhne a co udělat, aby vám bilo radostně a zlehka.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Libuše Procházková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video