Jak si zlepšit sexuální život? | e15.cz

Jak si zlepšit sexuální život?

Jana Fridrichová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nestyďte se! Zeptali jsme se na to šesti žen, které mají svou profesí k tématu blízko. Všechny odpovídají shodně: „Začněte se mít ráda.“ A dál? Zdravě jezte, propojte srdce a tělo, pořiďte si kvalitní prádlo a vibrátor…

HELENA KONAROVSKÁ

MAJITELKA BUTIKŮ SE SPODNÍM PRÁDLEM

Autor: Ženy - E15

Existuje nějaká rada, která by nám zařídila lepší sexuální život?

Nesnáším univerzální rady typu: „Napřed udělejte tohleto a támhleto a budete mít dokonalý sexuální život.“ Každá jsme nějaká a nemá cenu hrát komedii. Vše musí vycházet z nás. Přijde mi příšerné, možná proto, že jsem stará škola, aby mě někdo učil, kam mám sáhnout, pokud mi to neradí intuice.

Vážně neexistuje něco, co by platilo na všechny?

Sexualitu musí každá žena najít sama v sobě. Nejlepší je mít staršího milence, který vás zasvětí, muži totiž umějí velmi dobře navést a nedělá jim takový problém si o něco říct. A když už víte, co ve vás je, je potřeba umět to použít. A k tomu je potřeba hlavně čas.

Jenom čas?

A sebevědomí, které potřebujeme nasbírat už v útlém věku. Bohužel nás maminky vychovávaly v tom, že máme tlusté nohy a křivé zuby po tetě. Snížily nám sebevědomí už na startovní čáře. V době, kdy jsme ze všeho nejvíc potřebovaly mít pocit, že jsme princezny. Sebevědomí nám nedá prádlo ani rada, jestli jít na věc napřed zprava, nebo zleva, ale to, že máme rády samy sebe a svoje tělo. A nemusíte být štíhlá, okatá nebo prsatá.

Takže jak bude znít vaše rada?

Ženy by měly vědět, že je naprosto nezbytné každé ráno vstát a mít se ráda. A hned za tím by měla přijít myšlenka, komu bychom to měly dát najevo, protože pokud máme rády samy sebe a nedáme to dál, je pro nás jakákoli rada z časopisu zbytečná.

MISS COOL CAT

TANEČNICE BURLESKY

Autor: Ženy - E15

Může burleska zlepšit náš sexuální život?

Rozhodně. Stačí se přijít podívat. Když se na pódiu během hodiny vystřídá několik typů ženských postav a chlapík parodující mužské archetypy, snadno získáte nadhled. Přestanete se brát smrtelně vážně. V burleskním světě není místo pro strach nebo předsudky, milujeme se takové, jaké jsme, a nebojíme se to ukázat a pořádně si to užít. A to je přesně to, co k dobrému sexu potřebujete.

Máte nějaký fígl na to, jak se nestydět?

Burleska se dá zapojit i do normálního života. Díky ní se ženy naučí zdůraznit svoji krásu a osobitost nejen navenek, ale získají také potřebné sebevědomí. Stačí, když začnete prožívat každý okamžik a zůstanete v kontaktu se svým tělem. Díky tomu se naučíte ho milovat a uvědomíte si, jak obrovský dar máte.

Jakou roli v sexu hraje sexy prádlo, kterého je burleska plná?

V mém životě obrovskou. Věřím, že pokud na sobě máte dobře padnoucí sexy podprsenku a na to třeba pohodlné triko a džíny, budete se cítit skvěle a bude z vás vyzařovat sebevědomí. Ze všeho nejdůležitější je znát svoji velikost a najít si značku, která vám bude sedět.

MARGIT SLIMÁKOVÁ

SPECIALISTKA NA ZDRAVOTNÍ PREVENCI A VÝŽIVU

Autor: Ženy - E15

Co ví výživová specialistka o dobrém sexu?

Dobrá péče o zdraví je základem úspěchu v čemkoli. Věčná únava, nespokojenost anebo nemoci omezují chuť na cokoli od práce přes zábavu až po sex.

Jak velký vliv má sexuální život na naši psychickou a fyzickou kondici?

Studie prokazují příznivý vliv fungujícího vztahu na tělesné i duševní zdraví, včetně snížení rizika chronických onemocnění. Důležitou součástí kvalitních partnerských a manželských vztahů je potom pravidelný uspokojivý sex, který snižuje riziko nemocí srdce a mozkového infarktu, omezuje stres, podporuje imunitní systém anebo zlepšuje kvalitu spánku.

A máte nějaký dobrý tip, jak se do dobré kondice dostat? Nějaký instantní návod?

Instantní návody ani zázračné triky nejsou. Pro dlouhodobě zdravé tělo a ducha je třeba na obojím pracovat. Mít se rád, kvalitně jíst, pravidelně se hýbat a spát, obklopovat se dobrými lidmi a pozitivními informacemi.

Proč se lidé v sexu často bojí říct nahlas, po čem touží, a jak se to dá překonat?

Pravděpodobně mnozí sklízíme jen roky u nás běžné výchovy, plné společenských a náboženských tabu. Na druhé straně si nejsem jistá, jestli by ideálem intimního života měla být až absolutní otevřenost, žádná tabu a tajemství.

ANNA MAREŠOVÁ

DESIGNÉRKA EROTICKÝCH POMŮCEK

Autor: Ženy - E15

Co je podle vás největším blokem, který nám brání užít si opravdu dobrý sex?

Myslím, že některé ženy (a já jsem v tom s nimi) se nemají dostatečně rády. A tím to začíná, mít zdravé sebevědomí, začít se mít ráda… Také se to učím.

Proč se ženy v sexu často bojí říct nahlas, po čem touží?

Žena by měla při sexu myslet i na sebe a alespoň se pokusit říct, co by se jí líbilo a co by od partnera chtěla. Muži to rozhodně ocení.

Vytvořila značku erotických pomůcek. Nestydí se je ženy kupovat?

Jelikož jsem chtěla studu předejít, zkusila jsem navrhnout takovou pomůcku, aby mi při jejím používání stydno nebylo. Potvrzuje se mi, že ženám (ale i mužům) se takový přístup líbí. Myslím, že se mi podařilo docílit toho, aby pomůcky byly stále něco intimního, tajemného, ale na druhou stranu se o nich dalo otevřeně a přirozeně povídat a nebylo to vulgární.

Jak moc je minimalistický design důležitý?

Jednou mi někdo řekl, že to moje Whoop.de.doo je takový konverzační icebreaker. Že když se řekne „erotická pomůcka“, často jsou lidé zaražení a ošívají se, ale když si to pak spojí s tím mým designem, začnou se culit a smát. Tak věřím, že právě to, jak ty pomůcky vypadají a působí, může ovlivnit i to, že si je pořídí i ti, kteří dosud pomůcky neměli.

JANA MAŠKOVÁ ZIMOLOVÁ

LEKTORKA V OBLASTI SEXUALITY A INTIMNÍCH VZTAHŮ

Autor: Ženy - E15

Proč je důležité se navzájem dotýkat i mimo ložnici?

Naše společnost je „dotykově podvyživená“. Zapomněli jsme, jak je dotyk nesmírně blahodárný a příjemný. Jak je potřebný a důležitý. Odcizili jsme se. Jsme opatrní a bojácní a žijeme za vlastními hradbami.

Jak se můžeme zbavit sexuálních bloků?

Je důležité dobře se znát. Znát své touhy a vědět, co mi brání v jejich naplnění. Zábrany a bloky jsou příběhy, které patří minulosti. Můžeme se jimi nechat ovlivňovat a v intimitě strádat, nebo se s nimi můžeme rozloučit a přepsat své vnitřní vzorce. Můžeme udělat tlustou čáru a naučit se potěšení rozvádět do celého těla. To umožňuje sexuologická práce s tělem.

V čem konkrétně?

Náš sexuální život může být diametrálně jiný než ten, který dosud žijeme. Díky novým pohledům, informacím, které nám nikdy nikdo neřekl. Obohatit sexuální život neznamená jen jít na swingers párty nebo vyzkoušet sex ve třech. Obohatit sexuální život znamená především propojit vědomí, srdce i tělo.

S jakými dotyky je nejsnazší začít?

Je zajímavé pozorovat, jak člověka ovlivní, když se jej dotknete třeba jen tak mimochodem. Sundáte pomyslnou mušku z vlasů, pohladíte po zádech. Lidé se buď zarazí, nebo pookřejí. Rozhodně se něco stane. Ani o tom nevědí, ale v té chvíli jste jim jaksi blíž. Je dokonce dokázáno, že pokud něco od někoho potřebujete, třeba radu, a upoutáte jeho pozornost lehkým dotekem, je ochotnější vám vyhovět.

Máte radu na to, jak se zbavit studu a vyzkoušet nové věci?

Má rada zní: experimentujte. Rozšiřujte své hranice, nebojte se vyjít ze své komfortní zóny. Chci-li posunout své prožívání v sexualitě, musím rozhodně povolit své hranice a obranné zdi… Být hravější, uvolněnější. To mi pak dá svobodu.

ŠÁRKA

TANTRICKÁ MASÉRKA

Autor: Ženy - E15

Jak vaše práce může pomoci zbavit se sexuálních zábran a bloků?

Tantrická masáž nabízí bezpečné prostředí, ve kterém si přijímající může dovolit být autentický a prožívat naprosto cokoli, co se v něm v tu chvíli odehrává. Tantra svým přístupem pomáhá léčit sexuální bloky a zbavovat se zbytečných zábran.

Jak se dá co nejjednodušeji naučit základům tantry?

Tantru se nelze naučit z knížek nebo filmů, ale předává se za pomoci prožitku a zkušenosti. Nejrychlejší cestou je proto prožít na vlastní kůži tantrickou masáž, která na rovině prožitku dokáže přijímající ženě nejlépe zprostředkovat to, o čem je celá tantrická filozofie a knihy. Poté záleží na tom, co konkrétně se chce daná žena naučit. K prohloubení sexuálního prožívání a zvýšení slasti při samotném sexuálním aktu slouží například tantrické dechové techniky a techniky práce se svaly pánevního dna. Pokud chce být dotyčná zkušenou a neodolatelnou milenkou, můžeme ji naučit tantrické techniky intimní masáže lingamu (penis) a masáže prostaty, které nenechají chladným žádného muže, kterého se dotyčná dotkne. Chce-li navíc umět udělat domácí tantrickou masáž, může navštívit některý z našich kurzů, kde toto umění vyučujeme.

Proč se lidé často v sexu bojí říct nahlas, po čem touží, a jak se to dá překonat?

Jedním důvodem je strach z odmítnutí a negativní reakce partnera. Druhým důvodem je strach, že dané přání je nenormální. Třetím důvodem je pak to, že se o sexuálních potřebách nejsme vůbec zvyklí bavit. Málokdo si umí vychutnat komunikaci při samotném sexu, kdy říkání si o naplnění svých potřeb, třeba i trochu peprnými výrazy, může být značným sexuálním stimulem pro oba partnery.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Jana Fridrichová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video