Jak ukončit vztah a jak se s tím vypořádat | e15.cz

Jak ukončit vztah a jak se s tím vypořádat

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stává se to a může se to stát i vám- konec vztahu. Jak takový vztah ukončit, aby byl rozchod co možná nejméně bolestný?

Když opouštíte vy jeho
Znáte to spíše z pohádek…on a ona se do sebe zamilovali, vzali se a žijí spolu šťastně až do smrti. Ve skutečnosti to ale bývá spíše jinak. Každý projde většinou několika vztahy, než se vdá nebo ožení a to znamená, že i několika rozchody, více či méně bolestivými. Ať už vztah ukončíte vy nebo váš protějšek, jedna strana vždy bývá smutná, zničená, zklamaná.

Jak tedy ukončit vztah, aby byl rozchod co nejméně bolestivý?
Pokud se s partnerem chcete rozejít, ať už k tomu máte jakékoli důvody, snad nejvíce by mu ublížil rozchod zčista jasna. Pokud mu beze slova vysvětlení položíte klíče od bytu na stůl se slovy, že už se nikdy neuvidíte a odejdete, aniž byste mu řekla, proč váš vztah skončil a co vám vadilo, ublížíte mu bezesporu velmi. Bude se trápit, neustále hledat, kde se stala chyba a co bylo špatně, protože vy jste mu to neřekla. Jestliže se chcete rozejít, měly by tomu předcházet varovné signály- upozorňovat na problémy, bavit se o tom, kde to skřípe, hledat společně řešení a když se to nepodaří, odejít.

Jste-li si jistá, že se vztahem je definitivní konec, zdůrazněte to partnerovi. Ten jinak bude hledat možnosti, jak se s vámi spojit, bude se pokoušet navazovat s vámi kontakty a urovnávat něco, za čím vy jste udělala definitivní čáru, místo toho, aby se s rozchodem pomalu smířil a zvykal si na vaší nepřítomnost, bude se marně pokoušet slepovat rozbitý hrnek.

Rozejděte se ohleduplně
Určitě není vhodné opouštět a rozcházet se s partnerem o Vánocích nebo tehdy, když mu umřel někdo blízký. Jistě se bude muset s rozchodem nějakou dobu vypořádávat, proto by měl být v kondici.

Rozejděte se důkladně
Než pochopí, že je opravdu konec, raději se vyhýbejte místům, kde byste se mohli potkat, netelefonujte mu. To neznamená, že už se nikdy nesmíte vidět, je skvělé, když se z milenců po rozchodu stanou kamarádi, ale není dobré těsně po rozchodu jitřit jeho rány tím, že mu budete svou přítomností a tím, že vypadáte spokojeně dávat najevo, jak je vám bez něj dobře.
Jestliže se obáváte scén, které by mohly následovat poté, co mu sdělíte, že je mezi vámi konec, vyberte si pro tento okamžik místo, kde se nachází více lidí, například restauraci nebo bar. Můžete se tak vyhnout rozbíjení talířů nebo jiným podobným scénám.
Je jasné, že rozchod je ve většině případů smutná a bolestná záležitost minimálně u jednoho s partnerů. Proto je výhoda mít kolem sebe přátele, kteří člověka v takových to chvílích podrží a koníčky, se můžeme věnovat tak, abychom se zaměstnali nějakou příjemnou činností namísto toho, abychom se utápěli ve smutku.


Když opustil on vás
Jednoho dne vás opustil a vy jste najednou sama. Postel, ve které jste se ráno spolu probouzeli, je prázdná, v koupelně chybí jeden zubní kartáček a jeho klíče od bytu leží na stole. Je pryč a už se nevrátí.
Jako první nastupuje fáze sebeobviňování. Hledáte chybu u sebe, přemýšlíte, co jste udělala špatně, uvažujete, že kdybyste udělala to, či ono, mohl tu ještě být. Vzpomínáte jen na to hezké, co jste spolu prožili a tím se zbytečně týráte. Místo toho si raději vybavte, že ne všechno bylo růžové, že to byl právě on, kdo se choval často sobecky, mnohokrát na vás křičel a ponižoval vás, nepomohl vám, když jste ho nejvíc potřebovala.

Nebojte se pořádně vyplakat. Udělejte si horkou lázeň, vlezte si do postele, dejte hlavu pod peřinu a pořádně se vybrečte. Pomůže to, alespoň v první chvíli, zmírnit smutek a odstranit napětí. Je také zbytečné čekat každý večer u telefonu, jestli náhodou nezavolá, chodit kolem jeho domu v naději, že vás uvidí a bude se chtít vrátit nebo mu dokonce sama volat a prosit o ho schůzku. Pokud si tohle neuvědomíte, těžko se dostanete někam dál, budete se zbytečně trápit a marně doufat. Uvědomte a přiznejte si, že ten, kterého jste milovala, je pryč a už se nevrátí. Můžete si vzít jeho fotku, nechat ji shořet a říct si - je definitivně konec.

Pak následuje úklid - všechno, co doma najdete, fotky, dopisy, dárky, prostě vše, co by vám ho mohlo připomínat, dejte do krabice a vyhoďte.
Nenoste košili, která mu patřila, nespěte s plyšákem od něj. Neposlouchejte cédéčka, které jste poslouchali spolu, pokud hrají ploužáky, přelaďte na jinou stanici.
Nebuďte sama. Obvolejte všechny své známé a kamarády a vyrazte do společnosti. Přijměte pozvání na každý večírek, protože i ten sebenudnější je lepší, než sedět sama doma.
Věnujte se sobě. Rozchod vám může srazit sebevědomí, můžete si připadat tlustá, ošklivá. Zvedněte si náladu návštěvou kadeřnice, kosmetiky, začněte plavat, chodit cvičit, kupte si permanentku do posilovny. Pořiďte si něco nového na sebe, vyzkoušejte nový parfém.
Udělejte nějakou velkou změnu- vyměňte byt, najděte si novou práci, to vše vám zabere spoustu času a vyřizování, takže nebudete mít čas myslet na nic jiného.
Věnujte se starým koníčkům, najděte si nové.
A hlavně si uvědomte, že někde čeká ten pravý, co si vás zaslouží a už se nemůže dočkat, aby se s vámi seznámil.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video