Jak ustát životní pády? A co znamenají pro vaše vztahy? | e15.cz

Jak ustát životní pády? A co znamenají pro vaše vztahy?

ZDROJ: Ženy - E15

Vojtěch Lavička

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zní to strašně otřepaně, ale je to pravda. Každý konec je jen začátek něčeho dalšího, pořád se můžeme těšit, co nás v životě čeká.

Na jaře letošního roku byl uveden do kin dokumentární film Heleny Třeštíkové Nahoru a dolů, který mapuje 16 let mého života. Díky tomuto natáčení jsem tak dostal jedinečnou možnost se ohlédnout a porovnat své vzpomínky s realitou, která se odehrála před více než deseti lety.

Ve svém životě se snažím vycházet z romské životní filozofie, která vám zdůrazňuje přítomnost - prožitek chvíle. „TEĎ“. Pokud se vám nedaří žít v přítomném čase, nacházíte se buď v minulém - například při jízdě autem vzpomínáte na včerejší fotbalový zápas, nebo v budoucím - přemýšlíte o tom, co se stane, až vás vyhodí z práce, děláte si nejrůznější obavy i naděje, které se velmi často vůbec nenaplní.

Obojí je ale podle mého špatně. Při vzpomínání i plánování vypínáte své smysly, necítíte příjemný jarní vánek, nevidíte krásné barvy rozkvetlé louky, neslyšíte zpěv slavíka - tím svůj život dobrovolně ochuzujete o velké penzum zážitků, které se vám nabízejí.

Když jsem poprvé viděl dokument Nahoru a dolů, dobře jsem se na svůj účet bavil. Během těch šestnácti let velmi často měním názory na politiku, muziku, osobní vztahy, prostě na všechno kolem sebe. I přes výše uvedenou snahu žít v přítomném čase se mi občas nedařilo ubránit se obavám, které se velmi často nenaplnily, i nadějím, které byly zcela bláhové. Přesto jsem sám se sebou spokojený - svůj život opravdu naplno prožívám.

VOJTĚCH LAVIČKA Novinář, moderátor, hudebník, romský aktivista. Jako famózní houslista byl k nepřehlédnutí (a k nepřeslechnutí) v kapele Gipsy.cz. Moderoval rozhlasové a televizní pořady, skládal hudbu k filmům i divadelním představením. Nyní působí jako reportér v Metropol TV. Jeho život plný vzletů a pádů zachytila ve svém časosběrném projektu dokumentaristka Helena Třeštíková. Snímek Vojta Lavička: Nahoru a dolů měl premiéru letos na jaře.

I když všechny prožitky nejsou jen příjemné. Jedním z nejhorších životních období byla moje práce šéfa streetworkerů v Člověku v tísni. Čtyři roky jsem jezdil do romských ghett a snažil jsem se změnit tamní neutěšenou životní situaci. Narážel jsem hlavou proti zdi na obou stranách - na neochotu úřadů spolupracovat, na neochotu Romů vlastními silami změnit svůj život, na oboustrannou nenávist. Po čtyřech letech u mě došlo k totálnímu vyhoření. Nemohl jsem v této práci pokračovat. Nenáviděl jsem Romy i Neromy za jejich zabedněnost, měl jsem pocit, že jen já dobře vím, co mají obě strany dělat, jak se mají k sobě chovat, jak mají žít. Uzavřel jsem se do svého vnitřního světa plného křivd, které na mně nikdo nespáchal.

Negaci z práce jsem si pochopitelně nosil i domů, což zničilo můj rodinný život. Odešel jsem od rodiny, od svého tříletého syna Vojtíška a přítelkyně, odstěhoval se do Brna. Propadl gamblingu. Byl jsem - ze svého subjektivního pohledu - úplně na dně. Jenže pokud by se toto naprosto šílené čtyřleté období neodehrálo, nedošlo by poté k mnoha pozitivním věcem nejen v mém životě, ale i v životě ostatních lidí kolem mně. Nezažil bych krásných šest let coby houslista Gipsy.cz, nepoznal bych svoji současnou přítelkyni, se kterou žiji šťastně 8 let a mám tříletého Samuela. Moje bývalá přítelkyně by nepoznala muže svých snů, který vychoval z mého Vojtíška skvělého čtrnáctiletého kluka atd. atd.

Jak říká jeden z mých nejlepších kamarádů, už z výše pěti metrů naše osobní tragédie nikdo nevidí. Všechna osobní dramata se odehrávají jenom v našich hlavách, nemají mnoho společného s objektivní realitou.

Pokud se neuzavřete do svého světa uvnitř hlavy - tak, jako se to stalo mně - okolní svět a vše hezké v něm vám pomůže krizi překonat. Život si proto musíme užívat, každou hodinu, minutu, vteřinu, kdy prostřednictvím svých smyslů vnímáme a prožíváme svět kolem nás.

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Autor: Vojtěch Lavička

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video