Jak vnímají ženy? Zeptali jsme se šesti úspěšných a bohatých mužů | e15.cz

Jak vnímají ženy? Zeptali jsme se šesti úspěšných a bohatých mužů

ZDROJ: Ženy - E15

Marta Fenclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak vnímají ženy úspěšní muži? Mění peníze, úspěch a postavení jejich pohled na partnerky a kolegyně? A nechali by si například státem nařídit, kolik žen mají mít v týmu?

Václav Dejčmar

majitel modelingové agentury

„Pocit úspěchu je věc relativní. Ačkoli si ho řada lidí spojuje výhradně s dosahováním met v materiálním světě, ve skutečnosti jde spíš o stav mysli, o schopnost nalézat rovnováhu s okolím i sám se sebou. To platí pro muže i pro ženy. Ženám prý často stačí na cestě k úspěchu hlavně dobře vypadat. Je to tak? Nepochybně ano, ale pokud bude fyzická stránka jedinou hodnotou, kterou žena disponuje, pravděpodobně se nevyhne chybám.

Dokonce i v modelingu platí, že špičkovou modelku dělá zejména nitro a charisma, protože o hezká děvčata není nouze… Společným jmenovatelem téměř všech úspěšných žen, které jsem poznal, byla neochvějná víra v sebe a vášeň pro určité životní poslání.

U žen si vážím jejich odlišnosti, a proto považuji politický boj za zrovnoprávnění v rámci různých kvót za nešťastný. Pro schopné ženy je to spíš urážlivé. Za rozumnou výjimku považuji kvóty v politice, kde by místo krátkodobých agresivních mocenských strategií samčích mozků mohla při vyšším zastoupení žen převládnout snaha o dlouhodobost, konsenzus a maximalizaci užitku pro další generace. A to by bylo dobré pro všechny.“

Rudolf Biermann

filmový producent

„Úspěch pro mě znamená, že můžu dělat to, co jsem vždy chtěl, že z toho můžu celkem slušně žít a zůstane za mnou něco hodnotného. Kdyby moje manželka nebyla k mé práci tak tolerantní, možná bychom už nebyli spolu. Přesto nemám pocit, že by mi úspěch zamotal hlavu. Neflirtuji s ženami více jen proto, že mám za sebou dvakrát víc filmů než před deseti lety… Osobně mě přitahují ženy, které mají smysl pro humor a neberou se příliš vážně. A přestože se říká, že muži ze Slovenska jsou macho, na mě to nesedí.

Podobně mají být naše ženy temperamentnější než Češky. Já znám ale tak nudné Slovenky a vtipné Češky, že takové generalizace nedávají smysl. Nelíbí se mi emancipační zvyky z Norska nebo Německa, kde si muž a žena po společné večeři rozdělí účet. Přijde mi to směšné.

Stejně tak považuju za hloupost jakékoli kvóty. Je pravda, že nahlížení na obsazování vysokých postů ženami je hlavně ve větších firmách zkostnatělé, na druhou stranu je třeba říct, že většina šéfů personálních oddělení jsou ženy. Osobně tento problém nemám. Ředitelka naší firmy je žena, ekonomka je žena a v produkci máme jen jednoho muže. Samozřejmě se stane, že na své podřízené zvýším hlas. Ale na ženy asi podvědomě ne tolik jako na muže.“

Karel Janeček

podnikatel, matematik

„Jako úspěch vnímám dosažení, nebo ještě lépe předčení cíle, který si člověk v dané věci stanovil. Od roku 2009 již bylo zřejmé, že firma RSJ bude navždy představovat fenomenální úspěch.

Díky tomu jsem získal finanční svobodu a mohl více přemýšlet nad tím, co je důležité a má hlubší hodnoty, což peníze nejsou… Je pravda, že úspěšní muži přitahují pozornost zlatokopek. Používám jednu taktiku: Ženy, které jsou se mnou, z toho nemají nějaké výhody, třeba ve formě drahých dárků. Líbí se mi ženy chytré, se sportovním tělem a velkou životní energií. Úspěšné ženy jsou pro mě výrazně přitažlivější. Je pravda, že po kariérní stránce jsou u nás ženy oproti mužům v nevýhodě, což není zcela spravedlivé.

Ani v naší firmě nemáme ženy v týmu tradingu, který dozoruje obchodování. Kolegové se obávají, že přítomnost žen by je rozptylovala, což je škoda. Se zavedením kvót ale nesouhlasím, a to ani v politice. Je to umělá věc a omezení bez logiky – politika ženy většinou nebaví. S kvótami by se dalo souhlasit jen tehdy, kdyby to byla dočasná opatření. Ale zase to nemusí být padesát na padesát, buďme rozumní – ženy se do politiky nepohrnou.“

Jakub Rož

IT podnikatel

„Ve světě technologií hrají všichni tvrdě, a pokud se zastavíte na místě, končíte. V Česku se neúspěch nenosí. To je velký rozdíl oproti Silicon Valley. Když se vás tam někdo zeptá, co máte za sebou, a vy odpovíte „nic“, berou vás za nezkušeného. Když řeknete, že vám zkrachovaly tři firmy, jste pro ně důvěryhodnější – zánik firem je normální…

V technologické branži není mnoho žen. Mít v týmu ženu je ale výhodné – třeba když ji nasadíte do mužského kolektivu programátorů, začnou se o sebe více starat, navoní se… Někdy je zase taktické nasadit ženu na jednání s mužem – kvůli jiskření se lámou ledy. Osobně se mi líbí ženy, které mají v životě něco za sebou, nemám rád naivní holčičky ani lidi bez cíle. Problém je v tom, že první firmu jsem měl dřív než první holku.

A po publicitě při uvedení úspěšného projektu Školní sešit se ke mně holky začaly chovat jinak, jako fanynky. Velmi mi to vadilo. Když si teď vyrazím s nějakou ženou, třikrát si ji oklepnu, ať to zní jakkoli paranoidně. A pokud mě zná jen díky mým úspěchům, snažím se jí rychle změnit názor třeba tím, že ze sebe dělám horšího, než jsem.“

Jan Andruško

generální ředitel TV Nova

„Úspěch určitě není doménou mužů, a to ani v Česku. Je tu řada úspěšných žen a doufám, že jich bude s nastupujícími generacemi stále více. Je pravda, že když žena studuje a následně nastartuje svou kariéru, musí v nějakou chvíli v životě udělat rozhodnutí, jak rozdělit čas mezi rodinu a kariéru, a naše společnost ještě stále není nastavená tak, aby šlo obojí přirozeně skloubit.

Pokud jde o skupinu Nova, žádné kvóty sice nemáme, ale ženy u nás mají stejné šance na profesní a pracovní úspěch jako muži. V průběhu posledních výběrových řízení na manažerské funkce jsme se dokonce vyloženě zaměřovali na ženské kandidátky. Ale moje zkušenost je také taková, že ženy na vysokých pozicích často nasazují sebezničující tempo a snaží se přizpůsobit mužskému světu do té míry, že jsou nakonec tvrdší a ostřejší než řada mužů. Samozřejmě když pak taková žena zjistí, že zvládne všechno sama, často jí dojde, že muže už k ničemu nepotřebuje.

Já jsem odmalička vyrůstal obklopen spíše ženami a při každém kroku v mé kariéře vždy figurovala nějaká žena. V posledních letech při mně vždycky stála moje manželka, která mi radila a podporovala mě. Co se týče naší domácnosti, snažíme se o všechny práce podělit, jak to jde. A kdyby moje manželka vydělávala víc než já, klidně bych se stáhl a věnoval se více domácnosti a dětem.“

Roman Kufa

plastický chirurg

„Pokud je člověk v něčem dobrý, nemělo by rozhodovat, zda je to žena či muž. Navíc si myslím, že ženy jsou více kreativní, vnímavé a důsledné a platově by měly být ohodnoceny stejně jako muži. Vůbec by mi nevadilo, kdyby mi šéfovala žena, pokud by byla chytrá a já si jí mohl vážit. Na druhou stranu jsou věci, které je dobré projednat mezi muži, zvlášť při podnikatelských krocích, kdy musíte být jako buldok.

Mně u ženy imponuje inteligence a nezáleží na tom, zda a kolik má vysokých škol. V mém životě určitě takové ženy hrály roli a hrají i nadále – díky nim mám vytvořené zázemí pro to, abych se mohl věnovat své práci. Mám za sebou i jedno osudové setkání v době, kdy jsem začínal s naší klinikou Perfect Clinic a potkal ženu, která mi pomohla s reklamou celého našeho projektu a byla u zrodu našeho pracoviště. Nyní zastává ve firmě pozici marketingové ředitelky. Vztah k ženám jsem kvůli svým úspěchům nezměnil, je stejný jako v době, kdy jsem neměl žádnou kliniku a stál s prázdnýma rukama na úplném začátku.“

Autor: Marta Fenclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video