Jak voní vášeň? | e15.cz

Jak voní vášeň?

ZDROJ: Ženy - E15

Martina Polachová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pohled je pouhým začátkem. Vůně si svou důležitost při vzájemném sbližování prosadí hned vzápětí.

Vše se děje podvědomě a zcela automaticky. Muži si skrze vůni (rozumějte tu přirozenou, vůni kůže) vybírají plodnou partnerku, ženy zase vhodného otce pro své děti. A věřte nebo ne, feromony dokážou prozradit na váš protějšek vše důležité. Také například v období ženské ovulace zvýšit oboustranné snahy o sblížení. Na druhou stranu vás, pokud jste se dali dohromady „z rozumu“, může vzájemná nevůně po čase rozdělit…

ON & ONA

K čemu vlastně vznikají stále nové a rafinovanější esence, když ani ten nejzkušenější parfumér nepředčí jedinečnou vůni každého z nás? Jednak pochopitelně kvůli vlastnímu pocitu, navozujícímu slastné emoce a podtrhující osobnost člověka, jednak kvůli oklamání protějšku.

Parfémy jako takové totiž umožňují vonět každému a v podstatě nepřetržitě. Tím pádem dovolují lákat na sebe zájem i mimo již zmíněné ovulační období. Pak už záleží na každém, jestli se nechá svést vůní kardamomu, skořice, pižma či vanilky, jež jsou obecně považovány za ingredience stimulující centrum touhy v mozku, nebo ne.

Tvůrci parfémů se totiž mohou snažit vpracovat do vonných esencí i ty nejroztodivnější erotické složky, ale jestli zaujmou ve spojení s danou pokožkou a právě ten jeden konkrétní nos, je vždy s otazníkem. Svět vůní je zkrátka jedno velké dobrodružství, ve kterém žádná přesná měřítka (naštěstí) nefungují.

JEN VAŠE

Parfumérů, respektive kosmetických značek, které by se snažily vyvinout svůdnou kompozici, plnou vášně a smyslnosti, je spousta. Ale těch, kteří by na to šli jiným, neotřelým způsobem, jenž by kooperoval s přirozenou vůní svého nositele, zas tolik není. Kraluje mezi nimi jeden velmi nekonvenční koncept, vytvořený německým parfumérem Gezou Schoenem - Escentric Molecules.

Vybočuje zejména tím, že jeho vůně neobsahují stovky různých složek, nýbrž kromě vody a alkoholu pouze jedinou molekulu. Na každém tudíž voní jinak a mají tendenci se na svém nositeli ztrácet a znovu objevovat. Ovlivňuje je také to, v jakém prostředí se zrovna nacházíte a jaké chemické procesy se odehrávají ve vašem těle. Jsou jiné a jejich příznivci se shodují na tom, že jsou doslova návykové.

Mimochodem, tři různé vůně Molecule jsou zároveň základními složkami tří parfémů Escentric, v nichž jsou zastoupeny v extrémně vysoké koncentraci - 01 a 02 však nemají tradiční složení hlava - srdce - základ, ale od hlavy míří přímo k základu. Jako by vůně neměly srdce, zato obrovskou duši.

RYZÍ SVÁDĚNÍ

Neobvyklé pojetí můžete zaznamenat i u značky Givenchy, která nedávno představila nový rituál v používání vůní. Vůni Ange ou Démon Le Parfum, označovanou za nejvášnivější parfém všech dob, doprovází ještě menší flakonek ukrývající koncentrovanou svůdnost. Na pulzující místa na těle (zápěstí, šíji atd.) nejprve nanesete Ange ou Démon Le Parfum a poté ještě přidáte pár kapek intenzivní Accord Illicité. Nejedná se o parfém, jak jej znáte, ale o koncentrát svůdných akordů, který zintenzivní celkový prožitek a dokáže přivodit až extázi smyslů. Pačule, jantar, bílé pižmo, kůže feline, vanilka - kombinace, která nejen vás dostane do varu.

CO SE ŠKÁDLÍVÁ…

Tradičnější cestou, ale stále poměrně originální, se vydala i značka Calvin Klein se svou nejnovější vůní Reveal. Kampaň plná erotiky a provokace napovídá, že nepůjde o jen tak ledajakou kompozici. Spojuje totiž neočekávanou svěžest s objímající hřejivostí. Vůbec poprvé se ve vůni použila vysoce smyslná nóta surové soli, která zachycuje stopy erotické vůně pokožky. Spolu s růžovým, černým a bílým pepřem, kosatcem, santalem a kašmírem dává tušit, že Reveal nebude jen sebevědomá a návyková vůně, ale zatraceně sexy a provokativní.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Martina Polachová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video