Jak ženy mění muže? | e15.cz

Jak ženy mění muže?

ZDROJ: Ženy - E15

časopis Moje Psychologie

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ženy mají větší moc, než většina z nich vůbec tuší. Už pouhá jejich přítomnost ovlivňuje názory a chování mužů, kteří žijí v jejich blízkosti. Chcete vědět jak?

JAKO DCERY

Čerství otcové si to patrně vůbec nepřipouštějí, ale jejich budoucí postoje a někdy i volební preference závisí na tom, jestli se jim narodí kluk, nebo holka. Sociologické studie ukazují, že novopečení tatínkové dcer se ve svých názorech obvykle posunou liberálnějším směrem a více podporují rovnoprávnost žen ve všech sférách života.

I když předtím hlásali, že ženská patří k plotně, po narození dcerky tuto teorii opouštějí. Své holčičce totiž chtějí dopřát co nejširší možnosti. Jsou ochotnější vykonávat domácí práce než tatínkové malých chlapců. A pokud ve své práci zastávají manažerské posty, svým podřízeným velkoryseji zvyšují plat – především ženám.

JAKO SESTRY

Zatímco narození dcery pro muže obvykle znamená větší sympatie k rovnoprávnosti žen, přítomnost sestry v jeho životě signalizuje pravý opak. Muži, kteří v dětství vyrůstali se svou sestrou, jsou v dospělosti konzervativnější a více zastávají tradiční představu, že žena má sedět doma a starat se o rodinu. Proč? Studie psychologů ze Stanfordské univerzity ukázala, že kámen úrazu je v rozdělení domácích prací v dětství. Pokud je malý kluk ve své rodině pravidelně svědkem toho, že sestra musí častěji mýt nádobí, luxovat a víc pomáhat mamince jen proto, že je holka, velmi pravděpodobně se podle tohoto vzorce bude chtít řídit i v dospělosti.

JAKO MANŽELKY

Muži, kteří mají manželku v domácnosti, častěji obhajují diskriminační praktiky na trhu práce. Firmy, ve kterých pracuje hodně žen, posuzují jako méně spolehlivé, a nedůvěřují ženským manažerkám. Pokud v práci mají nějakou moc, často jsou to právě oni, kdo zatrhnou povýšení kvalifikovaným kolegyním. Můžeme si klást otázku, zda za to doopravdy může fakt, že mají partnerku v domácnosti. Spíše to bude naopak: vybírají si ženu, která odpovídá jejich vidění světa.

JAKO KOLEGYNĚ

Chcete-li najít manžela, který se s vámi spravedlivě podělí o domácí práce a podpoří vás v kariéře, vyberte si toho, který ve své profesi spolupracuje s mnoha ženami, jako například učitele. Tito muži totiž obvykle respektují rovnoprávnost pohlaví i ve svém osobním životě. Ale pozor! Výzkumy ukazují, že muži, kteří vydělávají méně než jejich manželky, paradoxně doma méně pomáhají než ti, kteří vydělávají víc. Že by v nižším příjmu viděli ohrožení své mužnosti?

JAKO ŠÉFOVÉ

Muži, kteří mají šéfku, se podle psychologů v práci chovají asertivněji a více se prosazují, než kdyby jejich šéfem byl muž. Jeden z experimentů, který provedli psychologové práce v Miláně, například potvrdil, že pokud je u jejich nástupního pohovoru manažerka, troufnou si říct o vyšší plat, než kdyby je přijímal muž.

JAKO KAMARÁDKY

Pokud má muž hodně dlouholetých kamarádek, je to dobré znamení: znamená to, že je schopen udržovat vztahy se ženami nejen na sexuální bázi. Pravděpodobně je také vstřícnější myšlenkám ženské rovnoprávnosti než muži, kteří tráví veškerý čas mezi fotbalovým stadionem a pivním lokálem. Můžete od něj čekat i větší empatii a lepší konverzační schopnosti.

Článek vyšel v časopise

Autor: časopis Moje Psychologie

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video