Jak zvládnout svatební hostinu bez stresu a nervů | e15.cz

Jak zvládnout svatební hostinu bez stresu a nervů

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zorganizovat pohoštění pro několik desítek lidí, promyslet svatební menu, aby všem chutnalo a najít útulnou restauraci s ochotným personálem a rozumnou cenou dá mozkovým buňkám pořádně zabrat.

Uklidněte se, všechno dobře dopadne, chce to jen papír, tužku a pak už jen systematicky odškrtávat jednu položku za druhou. V našem svatebním diáři totiž najdete důležité body, jak na nic nezapomenout a na co si dát pozor. Jen tak prožijete svatební den v radostné atmosféře, s úsměvem na tváři a s hezkými vzpomínkami.

Důvěřuj, ale prověřuj


Než se rozhodnete uspořádat svatební hostinu ve vybrané restauraci, vyplatí se jí navštívit inkognito jako běžní hosté. Snoubenci mohou zajít třeba na večeři či oběd a hned poznají, jak se personál k hostům chová, mají jedinečnou příležitost zhodnotit kvalitu a výběr jídla i nápojů. Teprve potom si mohou sami nebo jejich rodiče svatební hostinu objednat a dohodnout podrobnosti: termín, čas a dobu konání hostiny, upřesnit kolik hostů se zúčastní a to nejdůležitější - vybrat svatební menu. S výběrem a skladbou pokrmů si nechte poradit. Většina restaurací nabízí svatební menu od předkrmu až po druhou večeři nebo uspořádá raut, případně oboje. V každém případě nezapomeňte na pokrmy vhodné pro děti, hosty s dietou a vegetariány.

Při sjednávání objednávky je vhodné se informovat, zda a v jaké výši bude požadována záloha, dohodnout výši ceny jídla na osobu a pokud byste si případně objednávku rozmysleli, jestli je možné ji stornovat a za jakých podmínek. K samotné ceně svatební hostiny se někdy připočítávají příplatky za práci přesčas, za přípravu stolů, výzdobu sálu a úklid po skončení hostiny, na což máte být při uzavření objednávky upozorněni. Pak trvejte na tom, aby byly tyto položky vyčísleny v objednávce, pokud si ovšem některé z těchto služeb přejete využít. Objeví-li se až v konečném vyúčtování nejste povinni je uhradit, neboť jste si je neobjednali.

Kolik to bude stát?


  • I když je svatba výjimečným dnem, neočekávané výdaje za hostinu mohou výsledný dojem zkazit. Rozladění z přemrštěného účtu lze předejít jasně formulovanou objednávkou, z níž musí být jasné za co zaplatíte.
  • Za pronájem místnosti je účtována rozdílná cena, levnější pronájem vás vyjde přibližně na čtyři tisíce bez příplatku
  • Pokud se hostina protáhne přes půlnoc, někteří nájemci si pak za každou započatou hodinu účtují až dva tisíce
  • Kromě hostiny si můžete objednat i slavnostní výzdobu, za níž si nájemce účtuje až pět tisíc.
  • Cena za menu na osobu se v průměru pohybuje okolo 700 Kč, ale může být i vyšší
  • Na svatební koláčky počítejte s osmi korunami za kus, svatební dort pořídíte za nejméně osmset
  • Nezapomeňte počítat s položkou na alkohol a nealko. Její výše je velmi individuální, ale za malou svatbu s patnácti lidmi včetně snoubenců počítejte s částkou asi pěti tisíc.

Zasedací pořádek, ano či ne?


Zasedací pořádek podle společenské etikety vypadá takto: novomanželům náleží čestné místo v čele stolu, napravo od nevěsty sedí rodiče ženicha, nalevo od ženicha rodiče nevěsty, a teprve potom následují ostatní hosté. Novomanželé přijdou k tabuli teprve tehdy, až se sejdou všichni hosté, ale mají právo odejít ze svatební hostiny jako první, aniž by se s hosty loučili. O ukončení svatebního veselí se má postarat hostitel, čili otec nevěsty. Chcete-li mít svatební hostinu méně formální, usazení hostů vám usnadní jmenovky na stůl, které vám svatební agentura zhotoví spolu s oznámením. Tak si každý host snadno najde své místo.

Ke zdárnému průběhu hostiny přispěje i znalost rodinných vztahů, a jestliže je neznáte, raději na zasedací pořádek zapomeňte a ponechte hostům volný výběr. Je snazší uklidnit jednu hádku nesnášenlivých hostů než dopustit rozladění všech zúčastněných po celou dobu hostiny.

Co se týče rodinné dokumentace svatebního veselí a zábavy, o které se starají muzikanti, dýdžej, kameraman a fotograf, tak ti by měli mít vyhrazen stůl pro sebe poblíž svatebních hostů, aby měli možnost s nimi komunikovat, sledovat atmosféru a přizpůsobit výběr hudby, vybrat nejvhodnější místo k zachycení slavnostních okamžiků a vtipných momentek.

Autor: Irena Forejtová
29. ledna 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video