Je čas oprášit plesové róby | e15.cz

Je čas oprášit plesové róby

ZDROJ: Ženy - E15

Mirka Bittová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letošní plesová sezóna se pomalu rozjíždí. Na každém z plesů vás však nečeká jen zábava, tanec a rozptýlení, ale budete také pod drobnohledem ostatních účastníků.

Jako na vídeňském dvoře


Pořádání plesů a bálů již tradičně doprovází zimní období roku. Obvykle se s plesáním začínalo v únoru po období půstu, dnes však můžete na ples vyrazit už v prosinci. V dřívějších dobách se prostí lidé scházeli na tancovačkách, aby si tancem a setkáním se sousedy krátili dlouhé zimní večery. Ve vyšší společnosti pak bylo pořádání plesů prestižní záležitostí. Dámy se pyšnily honosnými toaletami, pánové se odívali do smokingů a fraků, doplněnými šerpami či řády.

Dnešní plesy můžeme s trochou nadsázky rozdělit na ty uvolněnější, jakými jsou například ples maturitní, hasičský, reprezentační či myslivecký, kde se dodržování společenských pravidel natolik nevyžaduje. Plesy honosnější, které mají ve svých názvech přívlastky gala, benefiční až po ples v opeře, však vyžadují striktní dodržování společenské etikety. Na tyto typy plesů navíc běžně vstupenku nekoupíte, jsou přístupné pouze s pozvánkou. Výjimečným typem je pak ples maškarní, na který vás pak nepustí bez patřičné masky.

Ať už se vydáte na jakýkoliv ples, budou se vám hodit znalosti alespoň základních společenských tanců. Jestliže si nejste moc jisti nebo už je to dlouhá doba, co jste tančili naposledy, můžete pro osvěžení tanečních kroků navštívit některý z kurzů tanečních pro dospělé, které se dnes pořádají v každém větším městě.

Každý ples mívá také svůj doprovodný program. Jedná se například o různá dětská vystoupení, ukázky společenských tanců od profesionálních tanečníků, módní přehlídky a podobně. Zlatým hřebem večera pak bývá slosování lístků do tomboly, kde můžete vyhrát milé a zajímavé ceny od roztomilých drobností přes lahvinku dobrého nápoje až po zájezdy či kus poctivého masa.

Přehlídka společenských šatů


Každá žena, která se chystá na společenský bál, stojí před zapeklitým rozhodnutím. Obléci si šaty s velkým výstřihem a krátkou sukýnkou nebo zvolit raději konzervativní variantu? Záleží samozřejmě na typu plesu, na jaký jdete. Při výběru plesového oblečení je však dobré sledovat nejen módní trendy, ale také své vlastní pohodlí.

Než se rozhodnete investovat do oslnivého modelu, promyslete si, zda jej nechcete používat také při jiných příležitostech. Zářivé, avšak jinak nepraktické šaty, zcela rovnocenně zastoupí slušivý kostým nebo kalhoty s poutavým topem, které můžete používat během celého roku. A nechcete-li moc utrácet, proberte svůj šatník a starší modely osvěžte pomocí vhodných doplňků. Kromě šálů, loktových rukaviček či klobouku vás mohou změnit k nepoznání také vhodně zvolené šperky. Ještě zmiňme, že se nesluší chodit na ples bez punčoch.

Nesmíme ale zapomenout také na pány. Jejich odívání je však v porovnání se ženami jednodušší. Dobře padnoucí tmavý oblek či smoking by měl doplňovat motýlek nebo kravata, barevně sladěná s barvou šatů partnerky, pro podtržení bontonu si pánové mohou nasadit bílé rukavičky.

Nezapomeňte na etiketu

Jestliže se chcete vyhnout nechtěným společenským faux pas, pak není od věci si před vstupem na ples zopakovat některá z pravidel chování. Nejen nákladná róba, ale hlavně vybrané způsoby o vás mnohé prozradí. Pro pořádek uveďme alespoň jednoduché desatero rad, které vám ve společnosti jistě pomohou:

1. Do schodů jde první žena, ze schodů schází první muž
2. Před oficiálním zahájením plesu není vhodné jíst ani tančit
3. První tanec vždy patří ženě, která muže na ples doprovází
4. Žádá-li muž o tanec jinou ženu, měl by se nejprve dovolit jejího partnera
5. Od stolu vstává první muž a pro cestu na parket nabídne ženě své rámě
6. Po tanci muž doprovodí ženu zpět na její místo,během tance nesmí ženu na parketu opustit
a dotančit s ní až do konce, i kdyby jim to společně neladilo
7. Při tanci nenuceně konverzujte, mlčení bývá nejtrapnější, avšak pozor na dotěrné otázky
8. Ples jako společenská záležitost je vhodnou příležitostí pro navázání kontaktů, proto si do
kabelky nezapomeňte vložit své vizitky.
9. Zejména na honosnějších plesech je společensky nevhodné, aby si muž během plesu
rozepnul sako nebo sundal kravatu
10. Dejte pozor na alkohol, jeho větší konzumací si můžete přivodit nemalé nepříjemnosti

Autor: Mirka Bittová
2. ledna 2009

Autor: Mirka Bittová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video