Je zmrazování vajíček trendem budoucnosti? | e15.cz

Je zmrazování vajíček trendem budoucnosti?

ZDROJ: Ženy - E15

Kateřina Janouchová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle všeho to vypadá, že věda nabízí ženám přelomovou možnost: pojistit si plodnost v podstatě bez ohledu na biologický věk. Nové studie ukazují, že stále více žen zvažuje zmrazení vajíček, aby posunuly možnost mít dítě později. Některé firmy to dokonce nabízejí svým perspektivním zaměstnankyním, o které nechtějí přijít. Stane se metoda zmrazování vajíček novým trendem budoucnosti?

Budoucnost už je tady. Zmrazit si vajíčka je pro mnoho žen možnost, která dříve neexistovala. Zájem o tuto metodu roste, i když lékaři upozorňují, že to rozhodně neznamená garanci těhotenství. Na druhé straně, tak to v životě chodí. Nic není nikdy garantované.

Navzdory tomu se zdá, že věda umí téměř zázraky. Co bylo dříve považované za science fiction, je dnes realita. Zmrazování vajíček samozřejmě není zadarmo a nemůže si to dovolit kdekdo. Samotná metoda také není úplně stoprocentní – ne všechna vajíčka přežijí zmrazení a ta, která se nakonec použijí k IVF (umělému oplodnění), mají nižší úspěšnost oplodnění než vajíčka „čerstvá“. Mimochodem, mrazí se jak neoplodněná vajíčka, tak oplodněná embrya. A technika se každým dnem vyvíjí.

Samozřejmě se rojí otázky. Co by se stalo, kdyby všechny ženy začaly odkládat mateřství na starší léta? Kdyby se mrazení vajíček stalo dostupnou a běžnou možností pro široké vrstvy? Najednou by ženy hrály na stejné polovině hřiště jako muži, kteří v souvislosti s rodičovstvím nejsou omezeni biologicky a mohou si obstarat děti bez ohledu na věk. Není tedy otázka mrazení vajíček vlastně i otázkou rovnosti mezi muži a ženami?

Nicméně mrazení vajíček je pro ženy přelomovým mezníkem, který jim otevírá mnohem více možností. Nejsou najednou omezeny tím, že jejich těla stárnou, mohou si vybrat, kdy se jim lépe hodí stát se matkou. Společnost se mění a nemůžeme dnes očekávat, že všem ženám ideálně vyhovuje rodit dítě (či děti) mezi dvacítkou a třicítkou. Zatímco dříve bylo pro mnoho žen jedinou „kariérou“ mateřství, dnes je jednou z mnoha součástí života.

Ženy cestují, vzdělávají se, sportují, nejsou závislé na mužích… Mládí se zkrátka v dnešní době nemusí „obětovat“ dětem. A z druhého úhlu pohledu vzato: možná že naopak právě mládí není tou ideální dobou pro mateřství. Tělo je sice zdravé a silné, ale duše může být ještě nezralá a psychika nepřipravená. Je přece dokázáno, že starší matky mívají větší trpělivost nebo že děti starších matek bývají méně nemocné.

ZASTÁNCI PŘIROZENÉHO ŽIVOTA SE POHORŠUJÍ

Zmrazování vajíček otevírá nové obzory i těm ženám, které musí mateřství odložit třeba kvůli nemoci – například rakovině. Pro tyto ženy je možnost zmrazení vajíček novou šancí a nadějí, která byla ještě před několika roky naprosto nerealistická.

Kritici jsou samozřejmě pohoršeni. A to především ti, kteří jsou za každou cenu zastánci co „nejpřirozenějšího“ života. Jeden z jejich nejobvyklejších argumentů proti mrazení vajíček je, že pro dítě je nefér, když má moc starou matku. Že žena ve vyšším věku dítě fyzicky nezvládá, že nemá sílu se honit za batoletem atd. Prý je to také nespravedlivé vůči dítěti - matka mu pravděpodobně zemře dříve než třeba matky jeho vrstevníků, které děti porodily ve dvaceti.

Zajímavé je, že podobné argumenty nikdy neslyšíme v souvislosti s muži. Ti si mohou pořídit dítě, i když je jim třeba sto let (pochopitelně v případě, že vůbec ještě dojde na sex), a nikdo nad tím ani nemrkne okem. Zřídka má někdo vyhraněný názor na staršího otce. Snad ani ta batolata honit nemusí. Je mu vše prominuto. Na rozdíl od ženy, která si většinou za všechno nese odpovědnost a „spravedlivě“ pyká…

Dodnes se ve světě narodilo více než 2000 dětí ze zmrazených vajíček. Tyto děti se nijak neliší od těch, které přišly na svět díky „přirozenějším“ metodám. Nejlepší věk pro zmrazení vajíček je pro ženu do jejích 35 let. Nová metoda se jmenuje vitrifikace a vajíčka jsou zmražená v –196 stupních Celsia a mohou se tak uchovávat po mnoho let. Možná nás jako lidstvo přežijí anebo budou jednou ve svých nádobách cestovat do jiných galaxií?

Myšlenka to je zajímavá.

A ženy jsou čím dál svobodnější.

Možná že právě tohle je to pravé science fiction.

A co si myslíte vy?

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Kateřina Janouchová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video