Jste aktuálně single? Zde jsou 4 rady, jak nepropadnout samotě! | e15.cz

Jste aktuálně single? Zde jsou 4 rady, jak nepropadnout samotě!

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet lidí, kteří jsou single, stále roste. Samozřejmě ne každý, kdo je právě bez partnera, se i cítí osaměle. Většina z nás však minimálně občas zažívá situaci, kdy se cítíme sami a bezmocní. Jak se s tímto životním obdobím vůbec vyrovnat? Poradí vám odbornice na vztahy.

„Trávit čas sám a nemít po jistou dobu partnera je naprosto přirozená součást života. Problém je, když je tato situace dlouhodobá a hlavně když nám je nepříjemná,“ komentuje Martina Horáková, odbornice na vztahy ze seznamovacího portálu Leyter.com a dodává: „V tuto chvíli je nejdůležitější uvědomit si situaci, která nastala a začít přemýšlet, jak z ní co nejrychleji ven. V dlouhodobějším časovém horizontu to může být silná zatěžkávací zkouška pro náš organismus.“ Nedostatek interakce s okolním světem nám může způsobit nejen deprese, ale i vážnější psychické a fyzické poruchy. Obzvláště nebezpečné pro tento stav je proto období podzimu, které díky deštivému a pochmurnému počasí deprese a pocit smutku naopak prohlubuje.

Co vám může při boji se samotou pomoci?

1. Akceptujte realitu

Samota samozřejmě není příjemná, ale chcete-li z ní nalézt východisko, především se s ní smiřte. „Opět začít navazovat vztahy a žít kvalitnější život můžete až poté, co se vyrovnáte s faktem, že jste teď chvilku sama,“ radí Martina Horáková a doplňuje: „I když je to těžké, hledejte na samotě pozitiva. A především zapomeňte na výčitky a sebelítost, protože ty vám zalepí oči, které pak nevidí reálná řešení.“

2. Investujte do sebe

V single stavu máte obvykle najednou spoustu volného času. Tak proč ho nevěnovat vlastnímu rozvoji a zvýšení vlastního sebevědomí? Zvýšíte tím přitažlivost nejen v očích opačného pohlaví, ale i u neznámých lidí, se kterými nemáte v plánu navazovat intimní vztah. Zpříjemněte si osamělé chvíle masáží, návštěvou kadeřníka, vyrazte do kina nebo se vrhněte na knihu, kterou se už dlouho chystáte přečíst.

3. Obraťte se na staré přátele

Nejjednodušším způsobem, jak se dostat do kontaktu s jinými lidmi, je obnovit vztahy s těmi, s nimiž se známe již řadu let. „Určitě jste měli přátele ve škole, ve sportovních klubech nebo v jazykových kroužcích a nezapomínejte ani na širší rodinu nebo kolegy z práce. To všechno jsou lidé, kteří ve vašem životě určitě něco znamenají, ale ve chvílích, kdy jste svůj veškerý čas věnovala partnerovi, na ně prostě nezbyl žádný čas. Teď bude příležitost tuto chybu napravit,“ radí Martina Horáková.

4. Nezapomeňte na své koníčky

Nové přátele lze snadno najít jak v práci, tak při oblíbené činnosti. „Pokud se budete věnovat svým koníčkům, na které jste doposud neměli čas, nebo se začněte učit něco nového, nejenže tuto životní etapu prožijete smysluplně, ale najdete i nové příležitosti k seznámení,“ doporučuje Martina Horáková. „Potkáte lidi s podobnými zájmy. Najít s nimi společná témata ke konverzaci nebude žádný problém.“

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video