Kamarádka je víc než chlap! | e15.cz

Kamarádka je víc než chlap!

Lada Černá (Juicy)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jestli je sůl na zlato, pak pravé kamarádky jsou nad sbírku diamantů, včetně těch na hodinkách od Cartiera. Holčičí klan je prostě víc než i ten absolutně nejlepší chlap. Pochybujete? Pak si přečtěte pět důvodů, které vám změní úhel pohledu.

Tak trochu jsme jako partička kolem Carrie v Sexu ve městě. Jen nemáme tak zajímavou práci, tak hezké šaty a nevyděláváme tolik peněz, zato je nám o víc než deset let míň. A stejně jako naše newyorské hrdinky si užíváme života, zábavy i sexu a hodně o tom mluvíme.
 
Držíme spolu v dobách skvělých i těch úplně mizerných už hezkou řádku let. Se dvěma se znám ještě z gymnázia, čtvrtá k nám do party přibyla, když jsem ve své první a zároveň naprosto šílené práci (šéfoval mi ambiciózní hňup s čerstvým diplomem a zatuchlýma nohama, jenž denně vystavoval své plesnivějící prsty v otevřených sandálech) hledala spřízněnou duši. Vždycky jsem věděla, že mít své jisté, rozuměj partu opravdových kamarádek, je lepší než vyhrát první cenu ve sportce.

Naplno jsem je ale docenila až v okamžiku, kdy se z mého přítele vyklubal zmetek, který mě podváděl na každém kroku a jako bonus k nevěře přidal i totálně vybílený společný účet a byt. Tehdy jsem se zavřela mezi své prázdné čtyři stěny a na služebním notebooku (ten jediný mi nesebral) jsem čtyři dny v kuse „sjížděla“ seriál Ztraceni. Odmítala jsem jakýkoli kontakt s okolním vesmírem, a když mě přistihly, že po Ztracených najíždím na Útěk z vězení a už jsem se pátý den neučesala ani pořádně neumyla, násilím mě donutily znovu normálně fungovat. Tehdy jsem je nesnášela, dnes uznávám, že mě s velkou pravděpodobností zachránily před pobytem na psychiatrii. A také před vězením pro dlužníky, protože spolu se mnou oběhaly všechny banky, úřady i policejní stanici a všude tak sugestivně líčily, co se mi stalo, že všichni „orgáni“ se ke mně chovali mile a vstřícně.

Autor: Ženy - E15

Zamilovanost není omluva

Ale utužovat vazby s kámoškami má svůj velký význam nejen tehdy, když vám teče do bačkor, ale i v dobách, kdy se vznášíte na křídlech zamilovanosti. Nikdy neudělejte tu neodpustitelnou chybu, že se pod vlivem svého hormony nadopovaného mozku na své přítelkyně úplně vykašlete. Řidší schůzky a občasná (!) neúčast na akcích se dá s přimhouřením obou očí omluvit jen prvních pár měsíců emoční bouře, kdy se koupete v oxytocinu (jde o hormon, který tělo vyplavuje při orgasmu a má podobnou funkci jako lepidlo – láká partnery k sobě) tak, že nevíte, čí jste.

„Udržovat přátelství je důležité i ve vztahu se sebelepším partnerem. Je to naše soukromé území, s kamarádkami se můžeme psychicky uvolnit, podívat se na sebe kriticky nebo s nadhledem, bavit se o ‚ženských tématech‘. A v případě jakékoli krize jsou přátelství stejně důležitá jako dobrý partnerský vztah. Čím větší máme oporu kolem sebe, tím lépe na tom jsme,“ podotýká Johana Kroupová z www.psychoterapie-poradenstvi.cz.


Drž se svého kmene!

Proč jsou vlastně kamarádky tak životně důležité? Proč nemá cenu nalepit se na svého přítele a trávit veškerý volný čas s ním a s jeho kamarády? Protože ženy si opravdu odpočinou zase jen mezi ženami!

„Když ženy chodí na nákupy, je pro ně lov hadříků pouze druhořadý, hlavní účel nakupování spočívá v kmenovém rituálu družnosti. Wellness dny v hotelu tráví žena s nejlepší přítelkyní, a ne – bože chraň – s vlastním partnerem. Proč asi jsou v současné době ve všech koutech světa absolutním hitem dámské jízdy? Proč se loučení se svobodou neslaví ve smíšené společnosti? To vše má své dobré důvody. Dochází k mrzutostem, kdykoli ženy nebo muži tyto důvody neberou v úvahu,“ říká psycholožka Silke Fothová, autorka mnoha zajímavých knih o motivaci a vztazích. A dodává, že muži a ženy se už celá staletí v soukromí i ve společnosti baví, odpočívají a rozptylují odděleně.

A vždy, když to chceme lámat přes koleno, dopadne to průšvihem. Neznamená to, že nemáme trávit se svým přítelem volný čas, jde jen o to, že ho s ním nemáme trávit všechen. A nemít špatné svědomí z toho, že se utrhneme a jdeme se povyrazit s kamarádkami. „Čím víc času tráví ženy jen mezi sebou, tím víc jsou své a tím víc se zotaví. Ženy načerpávají mezi ženami novou sílu. U mužů je to ostatně podobné,“ vysvětluje koučka, která se mimo jiné zabývá sebeprosazováním žen v práci a podnikání. Chcete uspět v kariéře, jste na vedoucí pozici či potřebujete obstát v mužském týmu?

Vřele doporučuji k přečtení její knížku Rituály čarodějek byznysu (vydal Managament Press v roce 2006), v níž se mimo jiné dozvíte, proč je tak podstatné mít klan svých kamarádek a proč je tolik potřebné zakládat v zaměstnání ženské pracovní sítě. (Napovím, že jen tak můžete čelit chlapským partičkám, v nichž se hraje podle pravidel „já na bráchu“. To znamená, že pánové mezi sebe nepustí ženu a nedovolí jí, aby si škrtla, když jde o povýšení nebo nový projekt.)

Pět dobrých důvodů, proč si hýčkat kamarádky


1. Dá se s nimi opravdu mluvit

I když omezíte proud své výmluvnosti na čtvrtinu toho, co skutečně potřebujete, abyste se vypovídala do sytosti, stejně vás chlap obviní, že moc mluvíte. Když pomineme naprosto jasnou věc, že žena ženě v „pokecu“ líp rozumí (minimálně vám nabídne zajímavější téma k hovoru než detailně rozebrané výhody Stirlingova motoru oproti klasickému spalovacímu), ušetříte si i spoustu nervů.
 
Je to psychologicky známý fakt, že žena se potřebuje z problémů vypovídat. Blahodárný účinek na její psychiku má už jen to, že se má se svými starostmi komu svěřit, že je může někomu říct. Muž tento proces nechápe. Je nastaven jinak – slyší-li o problému, má tendenci ho okamžitě řešit. A diví se, že žena, která se chtěla jen vypovídat a bohatě by jí stačilo pár vět typu ‚no to je hrozné‘, nepřijímá jeho praktické rady a doporučení směřující rovnou k cíli, s radostí. Výsledkem je vzájemné neporozumění a hádka, kdy si ona myslí, jaký je on pitomec, a on má zase pocit, že se jí nedá ničím zavděčit,“ upozorňuje partnerská terapeutka Dana Králová. Chcete-li mít klid, pamatujte si, že chlapa nemáte na mluvení. Dělejte s ním jiné věci a pořádné popovídání si schovejte na holčičí dýchánek.

2. Jsou vždy na vaší straně

Opravdové kamarádky jsou vždy na vaší straně, ať už v opilosti počuráte na náměstí sochu Žižky i s jeho palcátem nebo spácháte ozbrojenou loupež v okresní bance. A když se rozejdete s partnerem, ani vteřinu neváhají, s kým se budou bavit dál a koho morálně podpoří.

3. Podporují vás

I když spřádáte bláznivé plány, nikdy o vašich snech a přáních nepochybují. Neposmívají se vám, když sníte o práci na luxusní zaoceánské lodi Queen Marry, na níž se seznámíte s Robertem Pattinsonem, který se do vás okamžitě bezhlavě zamiluje. A nikdy nepronesou slůvko pochyb, že to nezvládnete, ani když se při práci prodavačky květin rozhodnete dálkově vystudovat lékařskou fakultu.

4. Ví, kdy říct pravdu

Skutečné přítelkyně vás nenechají vyjít na ulici v šílených šatech, které jste si pořídila v zatmění mysli pod nátlakem budoucí tchyně. Taktně vás upozorní, že vaše pozadí v nich připomíná zdegenerovanou cibuli a nohy dráty do betonu.

5. Ví, kdy zasáhnout

Nikdy vám nedovolí spáchat společenskou sebevraždu. Vědí, kdy se schyluje k totálnímu průšvihu na večírku, protože jste přebrala a potkala JEHO s tou NOVOU. Stačí vás nacpat do taxíku dřív, než se začnete ovíjet kolem naprostého zoufalce, protože vám po třech drincích připomíná Brada Pitta. A odklidí vás do bezpečí vašeho domova dřív, než si stačíte nazvracet do kabelky a opile se rozplácnout na zem přímo k nohám jeho nového objevu.

Autor: Lada Černá (Juicy)

Autor: Lada Černá (Juicy)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video