Kuriózní fobie, aneb z čeho všeho lze mít strach | e15.cz

Kuriózní fobie, aneb z čeho všeho lze mít strach

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Strach je jeden z nejzákladnějších pocitů, jaké člověk má. Někdy může sloužit jako účinný ochranný mechanismus, jindy ale způsobuje neracionální a život omezující výbuchy.

Fobie je definována jako úzkostná porucha charakterizována strachem z určitých věcí, situací či jevů. Ty mohou být skutečné, nebo plně ilusorní a neexistující. Fobie je více než obyčejný strach. Je to doslova posedlost určitou věcí, kterou konkrétní jedinec vnímá jako ohrožující.

Fobií je mnoho druhů. Na některé je společnost zvyklá, protože jí buď přijdou z nějakého důvodu pochopitelnější, nebo se mezi lidmi vyskytují častěji. Typickým příkladem je třeba arachnofobie, tedy strach z pavouků. Mnoho lidí, kteří fobií vůči těmto tvorům netrpí, je nemá v lásce, takže dokážou pochopit až panickou hrůzu někoho jiného spíš, než u jevů skutečně raritních. A právě několik těch zajímavých si dnes takovou spíše lehčí formou představíme.

Jiní je milují


Velice nepochopitelně se normálnímu člověku mohou zdát fobie z věcí, které naopak většinové populaci přijdou pěkné, příjemné a potěšující. Trpí-li muž venustrafobií, má panický strach z krásných žen. Na druhou stranu takovýto jedinec může velice dobře učinit šťastnou škaredou a zájmu jiných mužů nedotknutou ženu. Rovněž by nemusel mít až takový problém se beze strachu pohybovat např. po území některých států s nepříliš přitažlivým obyvatelstvem (každý ať si doplní).

Název pedofobie logicky evokuje strach z malých dětí. Nejedná se ovšem o typickou mužskou obavu z otěhotnění partnerky kvůli představě bezesných nocí, smradlavých plínek a nepříjemného jekotu za každé situace. Efebifobie se již týká starších dětí, těch náctiletých. V době rozmachu středoškolských gangů v USA a Německu se pomalu také není čemu divit.

Taková sitofobie už navíc může člověku vysloveně ublížit. Jedná se totiž o fobii z jídla. Velice podobně na tom je i deipnofobie, která v člověku zanechává hrůzu z jídelen. Kdo by ji neměl, když tam člověka paní učitelky nutily dojídat jídlo. Coulrofobie je pak smutně tragický strach z klaunů. Že není těmto potvorám radno věřit, se přesvědčil každý, kdo od nich kdy dostal do úsměvu studenou vodou při čichání kytičky na klopě. 

Autor: Ženy - E15


====Bizarnosti====

Mezi panickým strachem lze nalézt pojmenování pro opravdu obskurní záležitosti. Představte si například, že člověk trpící hexafobií se děsí čísla šest. Pokud se jedná o známé satanovo číslo 666, tak to vyvolává mráz po zádech nejen vymítačům ďábla, ale také tzv. hexakosioihexekontahexafobikům. Než vám tuto vaši diagnózu přeříká psycholog, můžete si zatím skočit někam na kávu.

Velice nepraktickou záležitostí pak musí být koprofobie, tedy strach z vlastních výkalů nebo i jejich vyměšování. Tak tohle musí být fakt na h…. Ještě podivnější je pak fobofobie. Jedná se v podstatě o strach z vlastního strachu. Kdo se jednou vyděsí, uvízne ve spirále stále se zvětšujícího strachu z dalšího strachu. Zejména pro rodilého katolíka pak může být velice limitující papafobie, strach z papeže.

Prodejcem paruk se pak nikdy nemůže stát peladofob, který je vyděšen plešatými lidmi. Na takové nudapláži se zase musí cítit příjemně vestifob. Ten trpí úzkostí při pohledu na šaty. Až k lynči by mohl český národ dotáhnout jedince, který trpí zytofobií. Strachem z piva by se u nás opravdu nikdo neměl nahlas chlubit.

Zdraví škodlivé fobie

Už zde byl zmíněn až smrtelně nebezpečný strach z jídla. Ovšem i některé další fobie mohou výrazně ohrozit zdraví postiženého jedince. Pokud se vám něco stane a trpíte iatrofobií, hrůzou z ordinace či lékařů, pak se vám bude velice špatně pomáhat. Ono úplně stačí, abyste měli marofobii, strach z dlouhého čekání, aby se vám v naší domovině nedostalo zaslouženého lékařského ošetření.
 
Pravidla silničního provozu se pak budou špatně dodržovat hodosemofobům, kteří se k smrti bojí dopravních značek, čímž rozhodně neprospějí bezpečnosti na silnicích. Genofobie a gamofobie pak zase mohou zmařit schopnost reprodukce onoho člověka, protože bez sexu, případně bez svatby, to půjde mnohem problematičtěji.

26. března 2011
Autor: Josef Kraus


0:normal690:true:true KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video