Láska nebo závislost? | e15.cz

Láska nebo závislost?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nevydržím bez tebe, miluju tě, udělala bych pro tebe všechno na světě, kvůli tobě se vzdám všeho a všech. Kdybys mě opustil, nepřežiju to.

Kateřina byla spokojená, bezproblémová a než se zamilovala do Tomáše, tak také sebevědomá a nezávislá mladá žena. On jí postupně měnil, pomalu ale jistě se začala přizpůsobovat jeho obrazu, opouštěla své přátele a místo toho, aby se chodila bavit, cvičit, na hodiny francouzštiny, trávila svůj čas jen tím, že vařila a starala se o Tomáše, který se mezitím  veselil s  partou kamarádů po mejdanech. Čím víc ji ponižoval nevěrami, tím, že nechodil domů a dával přednost přátelům, tím víc se mu chtěla zavděčit a dělala vše, co mu viděla na očích. Nedovedla si představit, že by ji opustil a že by byla bez něj. Nepřipouštěla si, že padá kamsi do propasti a  nezaslouží si takový život, jaký s Tomášem prožívala…ale ona na něm byla závislá. Ne, neřekla si dost, to on je ten špatný a já od něj odejdu, byl to Tomáš, kdo jí jednoho dne zavolal, že jí má dost a nechce ji už vidět.

Zhroutila se a vzpamatovávala se dlouhou dobu. Připomínala alkoholika, který musí abstinovat. Dnes sice ví, že to bylo štěstí, že vztah skončil, nicméně projít si rozchodem bylo pro ni utrpení. Ale vztahy, kde se láska promění v závislost jednoho z partnerů, většinou dobře nekončí.

Dá se poznat, kde hrozí nebezpečí závislosti na lásce? Jak se to projevuje, jaké jsou příznaky? Jak se chová člověk, který je na druhém nezdravě závislý?
 
Dáváme partnera na piedestal
Nekriticky ho obdivujete. On je zkrátka ten nej, je bez chyby, zná všechno nejlíp, všemu rozumí a pokud nám něco vyčítá, dělá to jen pro naše dobro a je třeba všemu, co říká, věřit a přizpůsobit se jeho požadavkům a nárokům, protože jen on sám nejlíp ví, jak se věci mají a co je pro nás prospěšné.
Neopouštěj mě
Kdyby nás opustil, náš svět zčerná a my si myslíme, že už se nikdy nevzpamatujeme. Obavy a strach z rozchodu nás pronásledují neustále a my z něj máme neustálý strach.
On, on a zase on
Kvůli němu se vzdáme všeho. Starých přátel a kamarádů, koníčků a zájmů, vše, co nás kdy bavilo jde stranou, náš společenský život je na nule.
Nemá chybu
Cokoliv špatného nám provede, omlouváme ho a chyby a příčiny hledáme jen a jen u sebe. Postupně ví, že si může dovolovat víc a  a také toho začne využívat, aniž byste mu cokoliv vyčítala.
Víc a víc
Čím víc se mu snažíte dokázat, že si zasloužíte jeho lásku, tím více má snahu vás zesměšňovat a ponižovat. Chce, aby vaše sebevědomí bylo otřesené a tím pádem on zářil jako ten nejschopnější a nejúžasnější. Chce ve vás vyvolat obdiv k němu a zároveň snahu, abyste mu byla co nejvíce po vůli ve snaze udržet si lásku tak skvělého muže.

Pomalu nastupuje strach…z toho, že budeme samy, že nebude nikdo, kdo by nám pověsil poličku, že to nezvládneme finančně, že budeme do smrti samy, zkrátka strach ze všeho. Jeho nedostatky nevidíme, souhlasíme se vším, co dělá a říká, věříme, že nás miluje a zavíráme oči před tím, abychom ho viděli takového, jaký vlastně doopravdy je. Že se vysmál našemu novému svetru s tím, že ve všem stejně vypadáme hrozně? Vždyť má pravdu, jsme přeci ošklivé a i když by vám zbytek světa tvrdil, že to není pravda, je vám to jedno, protože on má dobrý vkus.

Že smetl talíř s večeři ze stolu, kterou jste připravovala celý večer s tím, že  to nemá chuť? Ano, má pravdu, jste nemožná ve všem, co děláte, takže vám přeci nemůže jít ani vaření. Musíte opustit své přátele, protože jsou nemožní a ne tak skvělí jako jeho známí? Jistě, samozřejmě to uděláte, vždyť máte jeho a to vám úplně stačí.

Některé ženy jsou závislé a ničí je to po celý život, přesto si to neuvědomují. Některé časem přijdou na to, že vše není v pořádku a že jejich partner je pouze sobec, který je využívá. Nicméně pokud je to vztah dlouhodobý, pokud jsou zde třeba děti a pokud jsou na partnerech závislé i finančně apod., je těžké tyto vazby přetrhat a tak ve vztahu zůstávají dál. A pak jsou tu ty, který mají všeho dost a mají snahu ze všeho vycouvat a změnit svůj život. Je totiž krásné být zamilovaná, ale není možné ve vztahu jen dávat a nic nedostávat. Vztah musí být vyrovnaný a plnohodnotný. Je třeba žít svůj vlastní život a ne někoho jiného. Proto na sobě neustále pracujte, rozvíjejte své schopnosti, znalosti, okruhy vašich přátel, učte se nové věci…to vše vám pomůže udělat ze sebe sebevědomou ženu s vlastním názorem, která se na sebe dokáže spolehnout a není jen kusem hadru v něčím rukách. Udržujte se fit a v kondici, dbejte na svůj zevnějšek, aby z vás nebyla šedivá vyplašená myška, která může uvíznout ve vztahu, který by ji zničil. A hlavně nezapomínejte na to, že člověk musí milovat nejenom druhé, ale také sám sebe. 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery