Lekce sebevědomí. Potřebujete ji i vy?

Ráno se podíváte do zrcadla a hned vás napadne: „No, ty vypadáš!“ Ven s kamarádkami vyrážíte s pocitem: „Stejně vedle nich budu vypadat blbě.“ A když večer přijdete domů, ani se vám nechce k partnerovi pod peřinu, protože: „Co kdyby na mě sáhl a zjistil, že mám to břicho už moc velké?“ Ano, možná je to trochu přehnaný scénář, ale faktem je, že to, jak vypadáme, řešíme v souvislosti se sebevědomím nejčastěji. Až pak jsou na řadě další oblasti sebevědomí – to, jaké jsme partnerky, mámy, kolegyně, jak máme rády samy sebe. Přitom na všech oblastech záleží stejně. Vzájemně se totiž doplňují a tvoří sebevědomí, které mnoha ženám chybí. Jestli k nim patříte i vy, pojďte to konečně změnit.
ZAČÍNÁ TO SEBELÁSKOU
A co to sebevědomí je? Zjednodušeně: vědomí sebe sama. Je to hrst sebelásky, další hrst sebeúcty dokořeněná špetkou schopnosti sebereflexe podávaná se schopností objektivní sebekritiky a ochotou na sobě pracovat. „Nešťastné“ na sebevědomí je, že nepřichází jen díky tomu, že nám někdo řekne, jak jsme skvělé. Sebevědomí si vytváříme samy. To potvrzuje i psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková, která říká: „V tomhle jsou zrádné kurzy, které učí sebevědomí tím, že konstatují, že jsme nádherné nebo že máme určité schopnosti, jež ale my na sobě nevidíme. Hledání sebevědomí je pak hledání vlastní hodnoty, umění ji zdůraznit, uvědomit si, kdo jsem a co můžu nabídnout. Z mé zkušenosti je sebevědomí ženy tvořené hlavně tím, nakolik se cítí atraktivní, co dokázala a jaká je sama k sobě. A jak jsem zjistila díky své dvacetileté práci s onkologickými pacientkami, na tom se pracovat dá.“
JAK VYPADÁM?
Proč chceme být atraktivní? Mluví se o lásce na první pohled, o prvním dojmu – a při takové příležitosti je vždycky „lepší“ být atraktivní. A možná je to způsobeno i tím, jak moc je dnes v popředí kult těla spolu s otázkami zdravého životního stylu, se kterými jsou atraktivní lidé spojováni. To, jak se o sebe staráme, také často určuje míru toho, kolik toho o svém těle vůbec víme – jak funguje, co potřebuje. Ti, kteří tohle vědí a také se tím řídí, brzy cítí, jak sebevědomí roste.
Tělo lépe funguje i vypadá, oni se cítí lépe a vše na sebe přirozeně začíná navazovat. Pokud ovšem potíž se sebevědomím není komplikovanější. „Odmalička nás rodiče i učitelé upozorňovali na naše slabiny. Zřejmě v dobrém úmyslu často opakovali: Nejez to, budeš tlustá jako teta Máňa. Ty neuděláš výmyk? No tak, zvedni ten zadek… Tyto věty vytvořily mnoho emočních nastavení, která z našeho mozku a těla udělala místo spojence našeho nepřítele. Ale dobré je, že toto nastavení lze přeprogramovat,“ říká k tomu koučka a mentorka emoční inteligence Jitka Ševčíková.
NIC NENÍ ČERNOBÍLÉ
V první řadě je potřeba zkusit přestat vidět vše černobíle. Když svůj nos pokládáme za velký nebo křivý, dokáže nám to pošramotit názor na celou naši fyzičnost. Ve chvíli, kdy nezvládneme v práci odevzdat jednu zakázku včas, už si říkáme, že jsme nepoužitelné. Jedno malé negativum tak v našich očích zastiňuje zástupy pozitiv, která naopak mylně považujeme za samozřejmá. „Muži jsou v tomto ohledu mnohem pozitivnější.
V jednom z průzkumů, v němž bylo srovnáváno sebevědomí mužů a žen, se 42 % mužů ohodnotilo jako zdravě sebevědomých, zatímco u žen to bylo pouze 25 %,“ potvrzuje Janáčková s tím, že na sebe často míváme až přehnané nároky. „Pokud chcete patřit k té čtvrtině šťastných, je třeba klást si otázku: Co je na mně – fyzicky – hezkého? A následně se díky nonverbální komunikaci naučit na to hezké upozornit vhodnými gesty, mimikou. Je také důležité pracovat na uvědomování si duševních hodnot a pracovat na nich. Úplně pro začátek můžete vzít svůj dnešní den a vyhodnotit, co se vám na něm povedlo (to, co úplně ne, protentokrát přehlédněte). Je totiž třeba vyvážit pozitiva a negativa vlastní kritiky. Chválit se, ideálně nahlas, a klidně i před partnerem. Když mu totiž řeknete „dneska mi to sluší, co?“, také ho tím nepřímo vybídnete k tomu, aby si toho všiml, což je pro nás ženy rovněž důležité, hlavně ve vztahu k vlastní atraktivitě,“ nabízí začátek cesty Laura Janáčková.
UDĚLEJTE ANALÝZU
Dalším nezbytným krokem je udělat si analýzu toho, kdo jste, a to ve všech základních životních oblastech: v práci, partnerství, ve vztahu k sobě. Vezměte si své tělo a hledejte, co na něm máte ráda. „Ze svých kurzů vím, že některé ženy s tím mají velký problém. Je to však velmi důležité, protože když to nevidí žena, jak to má vidět její okolí? Hledejte v sobě to krásné a pozitivní a pojmenujte to,“ povzbuzuje psycholožka Laura Janáčková. I kdybyste nakonec na sobě napoprvé našla „jen“ hezký úsměv. Pak takhle můžete probrat partnerství: Co v něm umíte skvěle? Starat se o pohodu v domácnosti? Super, začněte to vnímat jako výjimečný dar (to opravdu neumí každá) a nenápadně i nápadně to zdůrazňujte: „To se mi dneska povedl oběd, že?“ Nejenže si opět uvědomíte svůj dar, ale partner ho zároveň začne i naplno vnímat. Opět totiž platí, že to, co na sobě nepokládáte za dobré vy, nevidí ani okolí.
SILNÉ POMOHOU SLABÝM
Až si dáte dohromady své silné stránky, zapracujte na těch slabých. „Někdy je ale dobré si na to, co neumím, radši někoho najmout, delegovat úkoly, poprosit o pomoc, protože i to je součást sebevědomí. Nebo se poučit něčím, co nezafungovalo, a jít dál. Hlavní je nenechat se tím ubít a zahltit. Je tu také schopnost rozlišovat dobré příležitosti a ty, které si můžu nechat ujít, nebo umění zabývat se jen těmi hrozbami, které jsou reálné, a nemít neopodstatněný strach z čehokoli. Zkoušejte, dejte si čas a nehaňte se hned za to, když se vám vše nepovede,“ doporučuje koučka Jitka Ševčíková s tím, že ženské sebevědomí je sice i o umění čelit výzvám, vyrovnávat se s bolestí či čelit stresu, ale to se musíte naučit postupně. Naráz to nikdy nevyjde.
ZKUSTE ŘÍCI „NE“
Postupně vám z toho začnou krystalizovat vaše skutečné životní cíle, sny, přání, které ženy často opouštějí kvůli rodině, práci nebo zaběhnutým řádům. Také se jim vzdalují pro neschopnost říkat „ne“. „Uvědomte si, že hodná nesmí znamenat blbá, že na své,nemáte právo‘ a můžete se vyvléknout z toho, že vás kdosi využívá a vy si to necháváte zatím líbit, protože máte pocit, že nemáte na to, změnit to. Jen to zkuste,“ konstatuje Laura Janáčková a ještě dodává: „Můžete trénovat také to, že změnit názor není trestné. Občas můžete udělat i něco, aniž byste se z toho komukoli zpovídala, nebo se rozhodnout pro něco, co se ostatním nezdá logické. Velmi důležité je také věnovat čas sama sobě – dostatečně spát, pečovat o sebe.“ Tím se uzavře pomyslný kruh, protože žena, která se o sebe ve všech směrech stará, je atraktivní. Díky tomu se ráno může podívat do zrcadla s pocitem: „Páni, to jsem se ale krásně vyspala! A dneska si udělám hezký den, protože si to zasloužím!“
Ženské sebevědomí očima muže
Kondiční trenér Filip Raptopulos „Ženské sebevědomí je křehčí než to mužské a také komplexnější. Vidím to denně ve fitku – muž, když potřebuje nahnat sebevědomí, stará se hlavně o bicepsy. Ženy si sebevědomí často spojují s tím, jak vypadají a málokdy se cítí dobře. Z mého pohledu je to hned z několika důvodů: srovnávají se s ostatními a dávají si příliš velké cíle, které nejsou schopné splnit, což jejich sebevědomí ještě snižuje. Z bodu nula se tak dostávají do bodu –5 a do kolotoče, ze kterého se špatně vystupuje. A není to jen o cvičení, je to tak ve všem, co dělají. Budování sebevědomí přitom není o velkých krocích (o slibech zhubnout deset kilo), nýbrž o pomalé, systematické práci. Stejně jako cvičení, do kterého nelze skočit po hlavě, ale je potřeba se s ním seznámit. Musíte se naučit prožívat, vnímat, všímat si, co na to vaše tělo. A to trvá dlouho, je to proces – a s budováním sebevědomí je to stejné.“
Akce a semináře
- DOŽIVOTNÍ HOJNOST – SEBELÁSKA 5. března, Brno Jednodenní seminář koučky Lucie Kolaříkové pro ženy, které se chtějí mít rády. Sebeláska totiž prohlubuje lásku i k ostatním, rozvíjí ohleduplnost a vnitřní sílu. Více na www.luciekolarikova.cz
- WORKSHOP ŠŤASTNÁ ŽENA termíny doplňovány průběžně, Praha Jednodenní seminář kouček Martiny Fau, Nikoly Šraibové a Andrey Změlíkové, který učí, jak hledat sama sebe, své vášně, jak
- ROK ŽENSKÉHO SEBEVĚDOMÍ celoroční semináře, celá ČR Společnost Ženy s. r. o. vyhlásila rok 2016 rokem ženského sebevědomí. Semináře budou probíhat i mimo republiku, jako třeba seminář Žena ve znamení pěti elementů v dubnu v Egyptě. Více na www.zenysro.cz
- POZITIVNÍ INTELIGENCE, POZITIVNÍ POSTOJ 8. března, Praha Přednáška Jitky Ševčíkové je součástí série akcí, jež proběhnou v rámci festivalu Všem ženám (8. až 9. 3). Naučíte se vše o emoční inteligenci, pozitivním myšlení i jak prorazit v práci. Více na www.vsemzenam.cz
Článek vyšel v časopise Dieta.