Malý kompas letních jazykových kurzů | e15.cz

Malý kompas letních jazykových kurzů

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letní jazykové kurzy rostou jak houby po dešti. K dispozici máme desítky nabídek na výuku nejen angličtiny, ale i němčiny, francouzštiny či jiných jazyků. Stačí si jen vybrat. Ale jak máme vybírat, abychom nepřebrali?

Policejní otázky pomůžou


Možná se vám bude zdát tato metoda výběru kurzu příliš přímočará, přesto věřte, že je opravdu účinná. Zkuste to a uvidíte sami. Stačí si poctivě odpovědět na následující sérii otázek:

Kdo?
 Kdo pořádá tento jazykový pobyt? Jedná se o důvěryhodnou organizaci s mnohaletou tradicí a zkušenostmi? Jaký je poměr lektorů a studentů? Jsou zde i cizojazyčně mluvící vrstevníci (což nabízí mezinárodní tábory dětí), nebo pouze lektoři?

Autor: Ženy - E15


• Co? Jak?
Co bude náplní kurzu? Jak budou studenti trávit volný čas? U příměstských jazykových kurzů lze očekávat pouze a jen intenzivní výuku cizího jazyka, ale i zde je dobré se zajímat o použité metody. Prázdniny jsou tím posledním místem, které by chtěli děti využívat k systematickému biflování ve školních lavicích. Pokud se jedná o pobytový kurz, bývá zvykem, že účastníci tráví vlastní výukou cca 4 hodiny. Pak je na místě otázka, jak že budou studenti trávit zbytek dne. V nabídce organizací najdete také tábory cíleně kombinované s jinou aktivitou (příkladem může být cyklotábor s angličtinou nebo tenisová angličtina).

• Kdy?
Na první pohled zbytečná otázka – bavíme se tu o letních kurzech, tak tedy v létě, nejlépe o letních prázdninách. Některé, zejména zahraniční kurzy, svým termínem zasahují do výuky běžného školního roku, což nebývá problém. V takovém případě však nezapomeňte s předstihem kontaktovat školu s žádostí o uvolnění, vyhnete se tak možným nepříjemným komplikacím.


Pohled do zákulisí English Campů
Zajímal nás pohled do zákulisí jazykových kempů, a tak jsme se ptali Lídy Hojkové na její zkušenosti z mnohaleté spolupráce s KAMem (viz http://englishcamps.kam.cz/). Tato osoba rychle mluví (a to nejen česky, ale jakoby mimochodem i několika dalšími světovými jazyky), rychle reaguje a velmi rychle přemýšlí (i když to se nepodařilo změřit). Byli jsme proto nuceni rozhovor redakčně zkrátit a vybrat ze souvislého toku myšlenek alespoň některé.

Vím o tobě, že kořeny tvého působení mezi organizátory English Campů jsou velmi, velmi hluboké. Kam až sahají?
Tradice je opravdu mnohaletá. My jsme se připojili v roce 1996, to si pamatuji podle toho, že našemu staršímu synovi byly tenkrát 2 roky.

Cíl byl jasný – pomoci studentům s praktickou aplikací jazyka, konverzací a přirozeným používáním znalostí nabytých ve školních lavicích. Jakými prostředky jste se jej snažili naplnit?
Možnost každodenního kontaktu s lidmi z USA, to bylo hlavní lákadlo pro účastníky prvního kempu. Všechny překvapilo, jak snadno se jazyk rozváže, když se dají dohromady teenageři z Čech a USA a chtějí se spolu bavit, smát, hrát hry a komunikovat. Angličtinou jsme byli doslova obklopení. Řekla bych, že nešlo ani tak o formu vyučování, jako hlavně právě o to, že okolo tebe zní, že prohodíš pár slov cestou na oběd nebo na koupání.

Jak jsou koncipovány dopolední výukové skupinky?
Ve výukové skupince společně pracuje tak kolem 8 účastníků přibližně stejně jazykově vybavených. Usilovali jsme - a daří se to dodnes- aby každá skupina měla jednoho učitele (či manželský pár) a minimálně jednoho svého privátního amerického teenagera či dva. Komenský by z nás měl radost, je to opravdu škola hrou. Jednotlivé konverzační okruhyjsou zpracovány do rozhovorů, cvičení slovní zásoby a tvorby vět, ale zase nechybí pohyb, akce, interakce.

Jaké další nástroje výuky se využívají?
Pro zájemce byly otevřené diskusní skupiny na různá témata. Při večerním programu přišel ke slovu další efektivní nástroj výuky cizího jazyka a tím jsou písničky. Promítané texty na zdi přirozeně vedly a když po vašem boku haleká takový rozjetý 17letý „amík“, snadno pochytíte tu správnou výslovnost a intonaci.

Jaký bývá tedy celkový počet účastníků English Campu?
Vím o kempech o dvaceti českých účastnících a kupříkladu u nás jsme během jednoho léta pořádali tři, každý se stovkou účastníků. Po čase jsme jako ideální vyhodnotili kemp s tak 70 lidmi.• Kde?
Jazykové kurzy se konají jak v Čechách, tak v cizině. U zahraničních kurzů doporučují specialisté minimální délku výuky dva týdny.

• Co za to?
 Dobře se informujte o ceně kurzu, zejména u zahraničních kurzů je dobré se ujistit, zda placená cena je skutečně cenou konečnou. Vyplatí se porovnat ceny s konkurencí.

• Proč?
Nezapomeňte, že cílem není „odložit dítě, na které nemám čas“. Cílem je spokojené dítě. Dřív, než se pustíte do rezervace místa, pouvažujte, jestli opravdu je teď ta správná doba a správný čas.

Autor: Lucie Černohorská
14. července 2010

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video