Máme volný vztah. Je to výhra? | e15.cz

Máme volný vztah. Je to výhra?

Ivanna Benešová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mnoho, zejména mladších párů, dává v poslední době přednost takzvaným volným vztahům. Někomu se tento druh vztahu může zdát šílený a bez budoucnosti, někdo jiný jej naopak považuje za ideální řešení. Je ale volný vztah skutečně výhrou?

Máte problémy ve vztahu? Řešíte do nekonečna žárlivé scény? Ráda byste si občas užila sex i s někým jiným? Milujete „trojku“? A nechcete se vázat? Pokud jste si na většinu otázek odpověděla „ano“, pak by vaši situaci mohlo znamenat zavedení tzv. volného vztahu. Přečtěte si, jaké výhody, ale i nevýhody, takovýto princip partnerského soužití přináší.

====Bude méně žárlivých scén?==== Pokud máte špatné zkušenosti z předchozích vztahů a zažila jste jen jednoho žárlivce za druhým, je pochopitelné, že vám nezávaznost a tolerance ve volném vztahu bude vyhovovat. Nikdo se vás nezeptá, kde jste se večer zdržela a nikdo nepředvede žárlivou scénu proto, že celý večer protančíte s někým jiným. A dokonce partner neřekne ani slovo, když vás ráno „načape“ v posteli s jiným.

Autor: Ženy - E15


Jenže pozor! Ani vy sama nebudete smět v takovém případě nic říci. A teď ruku na srdce. Dokážete i vy být vůči svému miláčkovi takto tolerantní? Pokud, pak se nemáte čeho obávat.

Ve volném vztahu ale také platí jistá pravidla. Některé páry trvají třeba na tom, aby milenec ženy či muže byl předem schválený i druhou stranou. Anebo aby milenec či milenka byl někdo úplně cizí, někdo, ke komu nemůže vzniknout žádné citové pouto jiné páry zase trvají na tom, aby dotyčný či dotyčná měla potvrzení od lékaře o svém zdravotním stavu. To je, dle mého názoru, velmi vhodná připomínka ,“ vysvětluje psycholog Vojtěch Benda a dodává, že pár by se měl na podobných pravidlech domluvit hned na začátku. Tím se vyhne prakticky všem dalším možným komplikacím.

Jak se chránit před chorobami?
Pokud vás princip volného vztahu zaujal, měla byste se zamyslet právě i nad otázkou zdraví. I to je totiž nutné prodiskutovat s vaším oficiálním partnerem ještě dříve, než si vzájemně začnete milence a milenky tolerovat. „Nejlepším řešením je dohodnout se zkrátka na tom, že bez kondomu nebo lékařského potvrzení o zdravotním stavu se nikdo z páru s nikým dalším milovat nebude,“ doporučuje Vojtěch Benda. Ale na druhou stranu se i v případech volných vztahů doporučuje partnery střídat s rozmyslem. Nikde není psáno, že když můžete přijít každý večer domů s někým jiným, že nutně s někým jiným přijít musíte. „Většina volných párů si nakonec vytvoří užší okruh svých milenců. A s nimi se schází více méně pravidelně,“ vysvětluje Benda.

Autor: Ženy - E15

Máte jistotu, že vám neuteče?


Mnoho lidí jde do volného vztahu v dojmu, že díky toleranci a volnosti nehrozí, že by partner takříkajíc utekl s jinou. To ale v praxi až tolik neplatí. „Je chyba myslet si, že se partner vydovádí s povolenými milenkami a jinak zůstane u vás. Vždycky totiž platí, že s čím větším množství potenciálních partnerek se člověk setká, tím spíše hrozí, že se zamiluje. V tomto směru může být naopak volný vztah i riskantní,“ říká Benda.

I vy sama si zkuste představit, co byste asi dělala, pokud by se vám jeden z milenců zalíbil více, než je zdrávo. Můžete narazit na muže atraktivnějšího, sympatičtějšího či třeba vám osobně charakterem a zájmy bližšího, než je oficiální partner. Co byste pak dělala? Toto je otázka, na kterou byste si měla být schopna odpovědět sama. A takovéto dilema si sama v sobě vyřešit ještě dříve, než reálně nastane.

Jak prezentovat volný vztah na veřejnosti?


Při pohledu na pár, jež spolu žije ve volném vztahu, na první pohled nic podezřelého nepoznáte. Mnohdy máte naopak dojem, že ti dva si jsou souzeni a tvoří pár naprosto dokonalý. Ve společnosti se drží za ruce, jeden druhého občas letmo pohladí, vyrážení spolu na pravidelné dovolené, na večírky i společenské akce. Před oběma rodinami působí pár jako šťastně zamilovaná a věrná dvojice.

Autor: Ženy - E15


A tak je to správně! „Pokud máte vztah založený na principu sexuální volnosti, je to jen vaše soukromá věc. Vaši rodiče, známí anebo širší okruh přátel o tom nemusí vědět. Zabráníte tak podezíravým pohledům a povídačkám nejrůznějšího druhu,“ radí psycholog Benda. Svěřovat se s tím, že máte volný vztah, můžete jen potenciálním milencům anebo třeba vaší nejlepší kamarádce. Zejména starší generace má totiž stále tendence jakékoli odlišnosti od standartu odsuzovat. Má to budoucnost?
A hned také dodává další nebezpečí volného vztahu. Ne každý nezávazný vztah totiž funguje i v případě, kdy pár založí rodinu. Někdy volný vztah přejde k vztahu vážnému a partneři začnou být jeden druhému striktně věrní. Každý z nich se buď přirozeně „vybouří“ a zatouží po klidu a jistotě, anebo se na tom jednoduše ti dva domluví z nějakých jiných příčin. V horším případě se však může stát, že jeden z partnerů zatouží sice po věrnosti, ale druhá strana tento názor nesdílí. Takovéto situace většinou skončí rozchodem.

Autor: Ivanna Benešová
13. dubna 2010


Související články:
Sex z kamarádství
Sex na jednu noc
Swingers: zábava pro dospělé
Sex, lži a schůzky přes internet
Jak minimalizovat rizika nevěry
Věrnost ve vztahu - nutnost nebo přežitek?
Dvě plus jeden nebo dva plus jedna? aneb Sex ve třech
Dvě plus jeden nebo dva plus jedna? aneb Sex ve třech II. díl

Autor: Ivanna Benešová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video