Manželka není služka | e15.cz

Manželka není služka

ZDROJ: Ženy - E15

Daniela Fruhwirtová-Hradská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Blíží se nám Vánoce, mnohé z nás začínají právě v adventním období každodenně uklízet, ovšem jsou ženy, které uklízí neustále celoročně a nikdo to nevidí, uklízí po muži, uklízí po dětech a žádná odměna je za to nečeká, nedočkají se ani pomoci. Je opravdu čistě úděl ženy uklízení? Není již rozdělování prací staromódní záležitostí? Co když běžné uklízení nám přeroste přes hlavu a muži si zafixují, že žena rovná se služka?

Vztahy mezi mužem a ženou jsou složité, ale přece jenom by tu měl být cit zvaný láska. Ale ten prádlo nevypere, oběd neuvaří, byt neuklidí, dokonce ani nenakoupí. Co potom? Zbývá to na nás ženách.

Ale proč by muži nemohli přiložit ruku k dílu, je to i jejich pohodlí. U nás stále převažuje názor, že uklízení a domácí práce jsou čistě úkolem ženy, ale i ženy se dokáží dost dobře vyznat například v motorech aut, tak proč by nám ten „náš“ drahý, nemohl například umýt země nebo utřít prach. Ale jak do toho našeho miláčka zapojit, podívejme se na pár praktických rad.

První opatření – výběr

I u mužů je základem úspěchu dobře si vybrat. Jsou muži a muži. U některých již v počátcích můžeme vysledovat jejich kód chování v rodinném kruhu a také chování jejich rodičů. Například v rozpadlých rodinách, kdy muž je závislý na mamince a opačně, kdy maminka pro dítě udělá první - poslední (nejen u jedináčků) nebo podle toho jaká je budoucí tchýně hospodyňka.

1) Máma a táta v jednom

Jakmile žije muž od malička jen s mámou, která se mu snaží nahradit všemožným způsobem i tátu, je to nebezpečné, jelikož takový muž bude mít mámu jako vzor a žádná žena se jí nikdy nevyrovná. To bychom se musely hodně snažit, abychom se takovému rozmazlenému drahouškovi zavděčily, a myslím si, že z té uklízecí mánie bychom zřejmě nikdy nevyšly.

2) Dítě zázrak

Pokud by maminka vašeho přítele naznačila, že její dítě, s kterým chodíte, bylo vymodlené, tak tento muž bude na mámě také zcela závislý, jelikož to bylo dítě, které přišlo „zázrakem“, bude se matka k němu po celou dobu také jako k malému zázraku chovat, takže zapomeňme na to, že by někdy umyl nádobí, ustlal postel, nakoupil, připravil aspoň snídani a v některých případech by si snad sám ani neohřál jídlo. S takovým zázrakem je lepší si také dobře rozmyslet budoucnost vztahu.

3) Dokonalá tchýně Když se zase setkáte s tchýní, která je naprosto perfektní, bude velmi hodná, klidná a bude mít všude naklizeno, mějme se na pozoru, jelikož si pak můžeme všimnout, že manžel této ženy v domácnosti ničím nepřispěje, nakonec příliš ani vlastní přítomností. Jejich syn tedy převezme kód chování, které doma vidí a bude chtít mít také takovou domácnost, tudíž bychom pak musely být dokonale vzorné hospodyňky.

Pojďme se tedy podívat na pár bodů jak na to, abychom pro naše muže nakonec nebyly téměř jen „služky“ a čemu se raději vyhnout.

Takhle ne

Dělení práce rovným dílem

Abychom si domácí práci rozdělili přesně půl na půl, opravdu nelze, namísto ke spolupráci se spíše dostaneme k soupeření a ke sledování, zda ten druhý náhodou není zvýhodněný.

Muž musí neustále pomáhat, abych byla šťastná

I opak může být pravdou. Žena moc spokojená a nic nedělající se může začít nudit, pak pro ni partner přestává být přitažlivý. Všeho moc škodí. To, že manžel či přítel s písní na rtech uvaří, vypere, uklidí, vyžehlí, stejně moc nezachrání. Možná pro nás bude užitečný, pouze tím však imponovat nebude.

Odpočinek jako odměna, když je vše hotovo

V běžné domácnosti ovšem není nikdy úplně vše hotové, to bychom se asi přetrhli (jak my hospodyňky, tak naši pomocníci), tedy odměny bychom se zřejmě nedočkali ani jeden.

Za úvahu stojí spíše časové kritérium. Rozhodneme-li se tedy, že ve 20 hodin padla, tak bychom (obrazně řečeno) měly odložit i zpola umytý talíř.

Takhle ano

Muži jsou jako malé děti, potřebují pochvalu a ocenění.

Nejlepší je si vyčkat až náš miláček udělá něco dobře, v něčem nám pomůže, tak ho pochválíme, jak to udělal na výbornou, jak je dokonalý nebo ho něčím příjemným odměníme.

Rozhodně na muže neplatí rozkazovací způsob, každý muž má totiž hrůzu, že skončí pod domácí obuví, proto někdy odmítá plnit naše přání. Lépe zabírá i hraná bezradnost typu „co bych si já jen bez tebe, můj drahý, počala?“.

Snažme se partnera zapojit již od začátku do domácího provozu.

Jakmile si jej zhýčkáme a dovedeme k pohodlnosti, těžko ho pak budeme měnit. Běžný muž také špatně nese, pokud má být „k ruce“, lze jej vycvičit k nějaké té pravidelné činnosti, například umytí země apod., ale musíme mu ponechat iluzi, že si sám může rozhodnout, kdy danou činnost bude vykonávat. Nezapomeňme však na pochvalu.

Hlavně musíme umět odpočívat.

V běžné domácnosti zaměstnané ženy ani ženy na mateřské dovolené nikdy nenastává stav, že je vše uklizeno a práce přece nemá nožičky, tedy nám neuteče, umějme si tedy dopřát odpočinek a práci doma občas odložit na později. Lepší je si zajít místo uklízení třeba na nákupy nebo si zacvičit nebo si dopřát aspoň půlhodinovou horkou lázeň. Slovy klasika, v kleci, byť sebezlatější, bývá časem těsno (a teskno)!

Autor: Daniela Fruhwirtová-Hradská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video