Manželství nanečisto | e15.cz

Manželství nanečisto

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už vás nebaví kupovat spolubydlící lístek do kina, abyste měli pro sebe trochu soukromí? Uvažujete o tom, že spolu začnete bydlet?

Život na psí knížku může váš vztah zlepšit nebo mu zasadit smrtelnou ránu.
Máte se rádi, chcete být spolu a už vás nebaví uléhat každý večer do postele odděleně. Chcete se ráno probouzet vedle sebe, večer se doma potkávat a v noci se k sobě tulit. Proto jste se rozhodli, že bude nejlepší začít žít spolu…

Jaké jsou výhody společného soužití a jaké argumenty hovoří proti?
Pokud plánujete, že se jednou vezmete, je soužití před manželstvím  tou nejlepší metodou, jak zjistit, jestli je on či ona skutečně tím pravým člověkem. Pokud přijde rozčarování až po svatbě, je pozdě, pokud zjistíte, jaké jsou slabiny toho druhého ještě předtím, než slavnostně pronesete na radnici ano, je možné něco udělat, třeba sbalit kufry a jednoduše odejít bez toho, aby musel přijít rozvod.

Jestliže s někým chodíte, můžete být přesvědčení, že o něm víte každou podrobnost, ale to nemůžete tvrdit, pokud jste s ním společně nežili.

Olina: Můj přítel mi připadal naprosto dokonalý, byl milý, hezký, spolehlivý, zkrátka takový ten vysněný princ. Když jsme se nastěhovali do jednoho bytu, myslela jsem, že mě potkalo to největší štěstí. Už za pár týdnů bych ale nejraději vzala nohy na ramena. Miluju pořádek a tak pro mě bylo k nesnesení neustále uklízet zbytky od večeře, přetékající popelníky, papíry rozházené po zemi a uši mě už bolely od nesnesitelné hudby, kterou odmítal vypnout, protože prý bez ní by byl jako bez života. Chtěla jsem se dohodnout na pravidlech například co se týče uklízení, ale vše bylo marné- u nich doma to totiž vždy dělala jen maminka. A hudba? On si přeci ve svém bytě může pouštět co chce…

Díky společnému bydlení zjistíte, jak to s vaším vztahem doopravdy vypadá. Možná chodíte s někým, o němž si nejste jista, jestli se k vám vůbec hodí nebo jste naopak přesvědčena, že právě on je ten jediný pro celý život. Společné soužití vám pomůže odhalit, jak to s ním doopravdy je, budete totiž spolu mnohem více času než kdy předtím a můžete tak zjistit, jestli se k sobě hodíte. Pokud ano, je to skvělé, pokud ne, můžete vycouvat dřív, než je pozdě.

Při společném bydlení vám spadnou růžové brýle. Sice na začátku budete romanticky usínat vedle sebe a ráno si nosit snídani do postele, ale časem vás donutí realita dělat i jiné věci. Kdo zaplatí na poště složenky? Kdo objedná instalatéra? Kdo vynese odpadky? Jak budeme nakládat s penězi?
Dohodli jste se na všech těchto věcech? Výborně! Nedohodli jste se? Pak je třeba se rozhodnout, jestli jste už připraveni snášet takovou zátěž, jakým je společné bydlení.  Můžete to ale zjistit ještě předtím, než skončíte v manželství.

Jestli překonáte nedostatky toho druhého a smíříte se s tím, že při soužití potřebuje notnou dávku tolerance, je tu ještě jedno nebezpečí- nuda. Když jste spolu ještě nežili, dávali jste si rande a schůzky, chodili do kina, na večeře, sportovat….teď už vás nic nenutí plánovat program, protože jste spolu, jste doma….pustíte si televizi a to je veškerá vaše kultura. Nuda se může projevit i v posteli…dřív jste si kradli chvilky, kdy jste mohli být nerušeně spolu, dnes máte k dispozici byt jen pro sebe a můžete se milovat kdy chcete. Brzy poznáte, jestli je hnacím motorem vašeho vztahu pouze sex nebo je založen i na jiných hodnotách.

Předtím, než se spolu uhnízdíte ve společném bytě, zvažte, jestli jste na to opravdu připraveni. Uvědomte si, že spolu budete každý den, že každý přinese do soužití něco svého, co se vám třeba nemusí líbit a na co nejste zvyklí. Měli byste se na to předem připravit například tím, že si předem domluvíte chod domácnosti, rozdělení prací a vymezíte si čas na své koníčky a přátele.

Uvědomte si také, co od soužití očekáváte. Vy možná chcete po určité době zamířit k oltáři, zatímco on se ženit nehodlá. Zjistěte tedy, jestli mu manželství není cizí a vyhněte se tomu, že spolu budete žít roky jen tak, aby se váš vztah posunul někam jinam tím, že se dohodnete, jak dlouho spolu budete žít bez prstýnků.

Předejděte sporům o finance tak, že budete dávat společně jistou částku peněz na jednu hromadu a z té budete platit veškeré věci související s chodem domácnosti, nebudete se tak hádat, kdo co bude platit.
A hlavně si uvědomte, že pokud spolu nevycházíte už teď, když bydlíte každý zvlášť a jdete z hádky do hádky, vaše soužití ve společném bytě to neřeší. 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video