Máte doma Itálii?

Chtěla byste být pro partnera tou chápající, milou a nekonfliktní osobou a rozhodně si nepřejete, aby ve vás viděl hádavou a ukřičenou fúrii…jenže když pokud váš miláček už po několikáté za sebou dělá něco, co vám nejde pod nos a je proti vaší vůli, neudržíte se a vybuchnete.
Kritizovat někoho za něco, co udělal špatně, je velmi těžká věc. Je důležité citlivě zacházet s podvědomím partnera, protože není žádoucí, abychom kritikou někoho vydráždili, protože místo, aby se hádkou něco vyřešilo, partner okamžitě přejde do opozice. Naučte se proto zásady správně kritiky:
1. Chcete-li někoho kritizovat, nejdřív pochvalte to, co je na kritizovaném dobrého.
2. Kritizujete-li, říkejte „my“, při pochvale říkejte „ty“.
3. Používejte slovo „možná“ nebo „snad“, tázacích vět místo rozkazovacích a zvolacích. Volte raději větu „Tady jsme snad udělali chybu, ne?“ než „Ty jsi udělal chybu!“
4. Pokud někoho kritizujeme, navrhněme hned správné řešení.
5. Nezapomeňme zdůraznit, že kritikou chceme pomoci a ne někoho urazit nebo očernit.
V partnerské komunikaci je důležité poslouchat toho druhého, vnímat, co nám říká a nechat ho domluvit bez toho, abychom mu neustále skákali do řeči. I když máme na věc různé názory, je třeba pochopit stanovisko partnera a vnímat jeho pocity. V hádkách se nesnažte zvítězit nad tím druhým, je to dětinské a nesmyslné. Vítězit se má na fotbale a ne ve spolužití dvou lidí. Ten, kdo v takovém souboji podlehne, cítí se nespokojený, roste v něm napětí a tím pádem nastává nedýchatelná atmosféra.
Pokud chceme vyřešit nějaký problém, je třeba o něm mluvit a neodvádět od něj pozornost k vedlejším tématům, které nemají s problémem nic společného nebo se ho týkají jen okrajově.
Velmi často bývá příčinou hádky malichernost. Když si po hádce vzpomeneme, proč k ní vlastně došlo, připadá nám to směšné. To ale zjistíme teprve tehdy, když uvažujeme bez vzteku a racionálně. Pravou příčinou hádky bývá většinou něco hlubšího, co zůstalo skryto a pokud se pořádně zamyslíme, objevíme důvod našeho rozladění. Možná to bylo něco, co nám kdysi vadilo, ale časem nám problém vyvanul z paměti, věc se neřešila a zasunula se kamsi do podvědomí. Časem nás pak mohla rozčílit úplná hloupost, která byla důvodem pro ventil.
Konflikty se musí řešit a ne je popírat. Je to jediný způsob, jak zabránit tomu, aby se vztah dostal do krizového stádia.