Máte sexuální sebevědomí? | e15.cz

Máte sexuální sebevědomí?

Sylvie Lauerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sylva Lauerová je česká spisovatelka, básnířka a mecenáška uměleckých projektů. Na české literární scéně působí od roku 2007, na svém kontě má mimo jiné i erotické romány Hračka nebo Otrok. Ví, jak být víc sebejistá a žádoucí.

Jak my to s tím sexuálním sebevědomím vlastně máme? Sexuální touha, kdysi dávno zcela jistě instinktivní projev naší „zvířecí“ povahy, se dnes stává stále častěji předmětem diskusí. Německý antropolog Arnold Gehlen například tvrdí, že systém instinktů je u člověka oslaben a z velké části podřízen vědomému rozhodování. Čím více se dnes o sexuální touze a sexualitě hovoří, tím častěji se setkáváme s pojmy sebeúcta, sebereflexe, sexuální naplnění, sebevědomí, sex-appeal a jeho zvyšování.

TRENDEM JE BÝT SEXY

Každý člověk touží být šťastný. Značná část populace spojuje štěstí s láskou, tedy s kvalitním partnerským vztahem, a ke kvalitnímu partnerskému vztahu patří i dobrý sex. Každý chce být pro svého partnera přitažlivý a řada z nás si také přizná, jak moc nám záleží na tom, býti milováni, obdivováni anebo zcela a prostě: být sexy.

Boom odvětví estetické chirurgie, gigantické příjmy kosmetického průmyslu a extrémní sledovanost soutěží krásy hovoří za vše. V popředí stojí kult štíhlého těla a mladá zářící tvář. Zní to už jako klišé, když zopakuji, že ze všech stran na vás útočí reklamy, které vás přesvědčují o tom, co všechno je nutné používat a dělat pro to, abyste byla sexy.

Dá se ale vůbec zvyšovat něco, co buď zcela prostě a přirozeně máme, anebo nemáme, není nám dáno, a nikdo na tom už nic nezmění? Nebo snad změní?

Dovolím si polemizovat s občasným názorem, že ženy o sexu a svých sexuálních potřebách neumí či nechtějí otevřeně mluvit. Moje otázka na toto téma zveřejněná na sociální síti totiž vyvolala explozi reakcí, komentářů a také vzájemných konfrontací.

„Do pětatřiceti jsem se styděla před manželem svléknout donaha. Asi by tomu tak nebylo, kdybych už tehdy věděla, že před sexem mají muži vypnuté čidlo zodpovědné za estetiku. Reagují jen na ženskou nahotu a ta je vzrušuje. Jejich první signální chce vidět prsa, boky, klín. Jak moje postava opravdu vypadá, jsou schopni vnímat až po sexu. A to už na sobě mám třeba krajkovou košilku,“ píše jedna z přítelkyň, mimochodem krásná a inteligentní žena, která překvapivě dodává, že jí sexuální sebevědomí patrně chybí.

Ptám se sama sebe, jak je to jen možné. Proč jsem já nikdy nepřemýšlela, zda být před partnerem nahá? Jestli před sexem zhasnout, nebo nechat rozsvíceno? Ani nad tím, zda je k milování vhodná ložnice, kuchyň nebo třeba výtah? A stejně jako jsme rozdílní, vnímáme i své sebevědomí ve vztahu k opačnému pohlaví někdy až diametrálně odlišně. Posuďte sami:

TŘI ŽENY - TŘI NÁZORY

„Jaképak sexuální sebevědomí? Buď ho máš a ani o tom nevíš, nebo ho můžeš zvyšovat do aleluja a nic. Někdo je sexy i ve starých teplácích a někde to nejde ani s pozlacenými podvazky.“

„Možná je to o tom, nakolik jsem spokojená se svým sexuálním životem. Být přítomná ve svém těle, vnímat, co mě těší, co potřebuji, a neočekávat, že na to partner přijde sám. Vést ho, říct si o svoje potřeby, mluvit o svých prožitcích. A protože naše duše je vším, a prostupuje tedy i tělo, je to o duši.“

„Vše se vyvíjí s věkem. Když jsem byla mladá, mé sexuální sebevědomí se zvyšovalo,ulovenými trofejemi‘ - čím atraktivnější objekt, čím výše nastavená laťka, tím více jsem se cítila sexy a sebevědomě. Postupně jsem se ale měnila a radost z vítězství přestala být hlavním motivem slasti. Myslím, že každá žena má v sobě magickou perlu, a když ji objeví a dokáže použít, stává se neodolatelnou. A nesmím zapomenout na fyzické cvičení, po něm se cítím úžasně a sexy. Vyplavené endorfiny působí jako droga, která zvyšuje sexuální apetit.“

UMĚNÍ TĚLA, NEBO MAGIE SRDCE?

Věřím, že většina z nás přece jen patří do kategorie sebejistých a krásných žen. Ale pro ty, které by si přece jen chtěly trochu vylepšit své sexuální sebevědomí, shrnu asi to nejdůležitější.

K nejčastěji zmiňovaným pilířům sexuálního sebevědomí patří jednoznačně pohyb. Dále rozumná míra sebelásky, uvolněnost, opravdovost a znalost potřeb partnera. Nebojte se tedy nahlédnout do mužského světa. Opovrhovat mužskými časopisy a ignorovat internetové portály určené pouze mužům by byla velká chyba. Zejména pokud se snažíte porozumět jejich duši a chcete být pro ně svůdnou a žádoucí.

Vezměte však v potaz chutě a slabůstky každého jednotlivého z nich. Muže nelze vnímat přes kopírák, snad jen při hokeji nebo na fotbale, ale rozhodně ne v sexu. Existují finesy, které fungují zaručeně. K těm „namlouvacím“ rozhodně patří tanec. Skvělým tanečnicím muži odpouštějí, že nevypadají jako hollywoodské hvězdy. Dokonalé pohyby a řeč ženského těla při tanci vyjadřují mnohoslibné emoce a ty každý muž bez rozdílu ocení. Je to historicky ověřený fakt.

A nezapomeňte na parfém - podstatnou součást erotické komunikace. Vůně (pižmo) je přímá cesta k libidu každého samce -pozůstatek naší příslušnosti k živočišné říši. Zvažujte však pečlivě, která vůně se k vám hodí. Nevybírejte parfém poplatný nejnovějším módním trendům, ale volte ten, který koresponduje s vaším srdcem, vyjadřuje vás a váš vnitřní svět.

Věřte, že okolí tuto dokonalou souhru rozpozná. Noste jej pak klidně i několik let, čich hraje u savců důležitou roli a pachové vzpomínky patří k těm nejsilnějším, které jsme my lidé schopni uchovávat. Zejména pokud jsou spojeny s intenzivní emocí, což láska bezesporu je.

V ložnici nebo „před ní“ myslete na pravidlo přiměřenosti: ne každého muže vzrušuje dokonalý make-up, brilantní účes, obří zlaté náušnice, punčochy a sexy lodičky. Někdy uspějete spíše s bílou bavlněnou mužskou košilí někam těsně pod zadek, holýma opálenýma nohama, rozpuštěnými vlasy a variantou nahého líčení. A v posteli určitě nevytahujte všechny své erotické speciality najednou. Ledaže by se jednalo o jednu jedinou noc a pak nikdy víc.

Časem je namístě ukázat, co umíte, a klidně využít i vlídné pomoci erotických hraček a všemožných pomůcek. O partnerce a skvělé milence v jednom sní totiž každý a nic nezvýší sexuální sebevědomí tak spolehlivě jako šťastný muž, který na vás po milování obdivně zírá a šeptá: „Ty jsi skutečně úžasná!“

A TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ

Jistě jste si všimly, že jsou dny, kdy žádný muž nevynechá příležitost, aby se vám podíval do očí. Plujete ulicí, záříte a jste neodolatelně sexy, ať už je vám dvacet, nebo padesát. Dokonce jste ani nestihla navštívit kadeřnici, a přesto si připadáte jako královna krásy. Čím to je? Zkušená žena ví. Stává se to bez výjimky vždy, když jste šťastné, spokojené, nic vás nebolí a starosti se schovaly někam do kouta (alespoň na chvíli). Zkrátka a dobře - v okamžiku, kdy si hovíte přesně uprostřed svého srdce, jste přirozená, uvolněná a usmíváte se.

Vaše srdce vysílá do okolí nezaměnitelné signály: jsem zde a mám se ráda, jsem sama se sebou spokojená a mám tedy co nabídnout. Vím, namítáte, že přece všechny máme své starosti. Někdo si je zkrátka připouští více, někdo méně. Někdo bere antidepresiva a někdo medituje. A ten, kdo medituje, získává nezaměnitelný bonus - vnitřní krásu. Všimly jste si, jak je Květa Fialová i přes svůj věk krásná? Pečujte proto o svou duši, milé dámy, neboť zářící duše je opravdu sexy, a to až do vysokého věku.

Článek vyšel v časopise

.

Moje psychologie 7-8/2015Autor: Ženy - E15

Autor: Sylvie Lauerová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video