Máte sklony k alkoholismu? Jak a kdy to poznáte? | e15.cz

Máte sklony k alkoholismu? Jak a kdy to poznáte?

ZDROJ: Ženy - E15

Ivanna Benešová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kolik skleniček vína jste schopna vypít za večer? Jak často sáhnete po tvrdém alkoholu? Jste zvyklá utápět své problémy a deprese v alkoholu? A kdy naposledy jste byla dovedena domů přáteli, protože vy sama jste toho už jaksi nebyla schopna?

 Už při odpovídání na tyto, zcela jednoduché otázky, se vám samotné může začít před očima rýsovat odpověď na otázku: mám sklony k alkoholismu? Přečtěte si několik obecně platných pravidel, jak to poznáte!

Sklony k alkoholismu lze odhalit podle mnoha různých příznaků. Obecná definice označuje za závislého člověka toho, jemuž nutnost uspokojit jednu danou potřebu narušuje jeho osobní i profesní život. Stručně řečeno, na alkoholu závislému člověku bude vždy zcela jedno, zda ho za jeho „zálibu v pití“ budou nenávidět přátelé, zda ztratí partnera či partnerku anebo jestli třeba přijde o práci. Na prvním místě má takový člověk vždy jen jediné – alkohol.

Avšak než dojde k tak razantním věcem, jako je ztráta zaměstnání či vztahu, můžete být již delší dobu na alkoholu závislá, aniž byste to tušila. „Problém alkoholové závislosti tkví v tom, že si ji člověk odmítá připustit. Taková osoba bude neustále dokolečka tvrdit, že má vše pod kontrolou, že nepije moc, že ostatní pijí mnohem více a nikdo jsou také v pohodě. Jenže to je právě ta největší chyba. Pokud člověk chce své pití zmírnit, pak si musí v první řadě přiznat, že má problém. A musí jej chtít řešit,“ vysvětluje na úvod psycholog Vojtěch Benda.

Sklony k alkoholismu se dědí


Samozřejmě vás nikdo nebude považovat za alkoholika, pokud se jednou opijete a zaspíte do zaměstnání. Podobná situace se někdy v životě stane každému. Jsou ale jisté aspekty, podle kterých můžete odhalit, zda máte k oné skutečné závislosti na alkoholu blízko, či nikoli. Jedním z předpokladu vzniku závislosti na alkoholu jsou genetické předpoklady po alkoholově závislém otci či matce. Jestliže jeden nebo dokonce oba z rodičů rádi popíjeli, měli jisté problémy v životě způsobené právě v souvislosti s konzumací alkoholu, mějte se raději na pozoru.
 
Velké riziko hrozí u osob, které byly počaté rodiči, v jejichž krvi zrovna bylo jisté procento alkoholu. Pokud bylo dítě počato dokonce v opilosti, je pravděpodobnost, že bude mít k nadměrnému pití sklony, výrazně větší,“ vysvětluje Benda. A dodává, že vliv má i rodinné prostředí, kde dítě vyrůstá. Pokud si jako malá pamatujete, že maminka zcela běžně po večerech popíjela u televize víno a otec chodil každý pátek domů opilý, věřte, že za vašimi sklony k alkoholismu může stát i tato zkušenost. Od malinka jste totiž takový život považovala za normální, tudíž vám to nepřijde divné ani teď. Ale normální to rozhodně není.

Začala jste „ochutnávat“ už jako malá

S příslovím „co se v mládí naučíš, ve stáří najdeš“ tak trochu souvisí i další faktor, jež ovlivňuje to, jak moc budete bojovat v budoucnu s alkoholem. Děti, kterým je od útlého věku dovoleno ochutnávat alkohol, mají o padesát procent větší sklony k alkoholismu.

„Ne nadarmo jsou alkoholické nápoje povoleny ke konzumaci od osmnácti let. Vytvořit si na alkoholu závislost v období dětství nebo puberty je totiž poměrně snadné,“ míní Benda. Přiznejte si tedy, kolik let bylo vám, kdy jste se poprvé opravdu opila? Jestli to bylo třeba v deseti letech? Anebo až po osmnáctých narozeninách? Čím je vaše věková hranice nižší, tím hůře pro vás a tím více, byste se měla dnes kontrolovat.

Alkohol jako řešitel problémů


V naší zemi jsou problémy s alkoholismem, oproti ostatním evropským zemím, nadmíru časté. Svědčí o tom i jistý česká zvyklost, chodit řešit problémy do hospody k půllitrům piva, do vinoték s kamarádkou anebo tím stylem, že se jdete opít na nějakou párty do klubu či baru. Nemá smysl si cokoli namlouvat – většina z nás to dělá také. Například mnoho žen, ale i mužů, tráví první večer po rozchodu nad sklenku svého oblíbeného alkoholu. Podobně se řeší ale i problémy v práci, starosti s dětmi a jiné věci. Není na tom samo o sobě nic až tak špatného, alkohol jako na dočasné zlepšení nálady přece jen může zabírat.
 
Otázkou ale je, jak často si tímto způsobem svou duši léčíte? Když to uděláte jednou za rok nebo jednou za dva roky, je to v pořádku a do alkoholika máte ještě hodně daleko. Každý občas potřebuje takříkajíc „vypnout“. Jestli ale máte nějaký „zásadný problém“, který vyžaduje to, abyste ho šla večer zapít, každý týden, ne–li dokonce den, pak je to již na opováženou. Opravdu není dobré, abyste všechny problémy musela řešit alkoholem.

Sama doma s láhví vína


„U žen je navíc to riziko, že často pijí samy doma, aby nikdo nevěděl. Stydí se totiž za to. A tak než aby šly ven s kamarádkou o problému pohovořit, raději mlčí a opíjejí se doma o samotě. To je to nejhorší varianta, protože o jejich závislosti nemusí zprvu z okolí nikdo tušit. A tudíž vám nikdo neřekne, že už stačilo,“ vysvětluje psycholog Benda. Pro vás tedy plyne jednoznačné poučení – neřešte problémy alkoholem. Ostatně alkohol za vás nikdy žádný problém nevyřeší, pouze jej oddaluje. A tím jen hůře pro vás.

Dejte na varování partnera


Nejčastějším faktorem, kdy byste měla zpozornět, že s vámi a vaším pitím není něco v pořádku, je moment, kdy vás na to upozorní někdo z blízkých. Pokud vám partner řekne, že na jeho vkus příliš pijete (není-li váš partner zapřisáhlý abstinent), měla byste se nad sebou skutečně zamyslet. Je to od člověka, který vás miluje a zřejmě i dobře zná. Takovouto věc rozhodně neříká nikdo jen tak z rozmaru.
 
„Mnoho lidí je na své nadměrné pití poprvé upozorněno právě partnerem, a to buď přímo, že to ten dotyčný skutečně pojmenuje, anebo nepřímo, kdy vám přítel třeba naznačí, že teď byste si mohla dát třeba nějaké méně divoké období. Ať už to partner či jiná osoba řekne jakkoli, věnujte tomu pozornost, když se vám to může zdát jako přehnaná reakce. Mnoho lidí má ten problém, že samo sebe porovnává s lidmi ze svého okolí – tedy s těmi, s nimiž většinou chodí pít. A pokud pijí okolo vás všichni nadmíru, nikdy se vám nebude zdát, že je to nenormální,“ upozorňuje psycholog Vojtěch Benda.

Hrozí vám ztráta zaměstnání


Problémy s alkoholem jsou zcela vždy ruku v ruce také s úbytkem financí ve vaší peněžence a také se schopností nové peníze vydělat. Uznejte sama, že druhý den po mejdanu se vám s kocovinou moc pracovat nechce. Pokud jste jednou v životě zaspala do zaměstnání anebo se dostavila na pracoviště ve stavu ještě ne zcela střízlivém, neznamená to nutné, že byste musela být brzo alkoholikem. Avšak pokud se vaše pozdní příchody stupňují, pokud chodíte pozdě na pracovní schůzky a své povinnosti v zaměstnání odbýváte, protože jste často nevyspalá nebo dokonce ne zcela střízlivá, věřte, že riskujete nejen své zdraví vlivem nadměrného pití, ale riskujete i ztrátu zaměstnání.

Jakmile to dojde tak daleko, že si vás šéf třeba zve na kobereček nebo vám jinými způsoby domluvá a snaží se marně pochopit, proč je vaše pracovní morálka na nízké úrovni, měla byste se sebou skutečně začít něco dělat. Rozhodně je vždy nebezpečné, pokud si zvyknete pravidelně pít i během pracovního týdne.

Pít na dluh je jasné znamení


Jak často se vám stává, že nemáte na zaplacení a musíte požádat o úhradu kamaráda či kamarádku? Anebo máte dokonce nějakou tu svoji oblíbenou hospodu, kde vám zaručeně vždy nalijí a částku na místo na účet vám připíší k dluhu z minula? Pokud skutečně už praktikujete věci, že za své pití platíte jindy, než ten den, kdy jej konzumujete, je to na opováženou. „Kdo nemá na to, aby si to pivo, víno něco třeba koktejl zaplatil hned, tak prostě nemá pít. A jestli nemáte tu soudnost, abyste se sama styděla přijít požádat o alkohol, na jehož zaplacení nemáte, pak je skutečně na čase začít uvažovat o vlastní nápravě,“ říká psycholog Benda.

Na závěr by bylo asi dobré říci, že každý někdy v životě udělal nějakou tu hloupost pod vlivem alkoholu. Ale jakmile se podobné věci stávají nadmíru často, začne vás na to dokonce upozorňovat vaše okolí, pak by skutečně stálo za to, poradit se s odborníkem. Za nezávislou konzultaci svého stavu s psychologem nebo lékařem nic nedáte a rozhodně ani není, co ztratit.

Autor: Ivanna Benešová
7. prosince 2010

Autor: Ivanna Benešová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video