Měsíce, které po narození miminka následují | e15.cz

Měsíce, které po narození miminka následují

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společně s ubýváním na váze a se zlepšující se fyzickou kondicí existuje mnoho dalších fyzických změn, ke kterým v období několika měsíců po porodu dochází.

Nejedná se sice o závažné zdravotní okolnosti, které se lékaři spolu s novopečenými maminkami snaží vyřešit, ale pokud tyto změny neočekáváte, mohou vás nepříjemně zaskočit. Zlepšení svého fyzického stavu docílíte pouze cvičením, které vám pomůže získat zpět formu a fyzickou kondici. Jediné, co můžete udělat pro svůj lepší pocit, je uvědomit si, že to, co zažíváte, je normální.

Když jste byla těhotná, nepadaly vám vlasy v takovém množství jako normálně. Nyní, kdy už nepracují hormony tak jako v těhotenství, ztrácíte i ty vlasy, které by vám za normálních okolností vypadaly už dříve. Tento proces může trvat celých šest měsíců.
Může dojít ke snížení množství poševního sekretu, především v případě, že kojíte. Je to způsobeno sníženou hladinou hormonu estrogenu. (Ano, to je další z příznaků menopauzy!) Po zvýšení hladiny estrogenu se tento stav upraví.
S úbytkem hormonů, které s těhotenstvím souvisejí, můžete očekávat, že tmavá linie na břiše a pigmentace v obličeji, výrazné znaky těhotenství, se budou postupně ztrácet.
Některé ženy zjišťují, že mají v těhotenství lepší pleť. Jiné ženy mají zkušenosti opačné. Poté co porodí, mají některé ženy pleť stejnou jako před těhotenstvím, jiným se pleť zlepší nebo zhorší. Bohužel se nedá předem určit, co se stane.
Je tady jedna věc, která hned tak nezmizí, a to jsou strie. Časem vyblednou, ale pravděpodobně se úplně neztratí.
Neexistuje spolehlivý způsob, jak určit, kdy začnete znovu menstruovat. Jestliže nekojíte, je jistá pravděpodobnost, že začnete znovu menstruovat v rozpětí šesti až osmi týdnů po porodu. Pokud však kojíte, menstruace se obvykle dostaví v období od šesti měsíců do roka. Nezapomeňte na to, že ovulace je možná i bez toho, že byste předtím menstruovala, takže pokud ještě nechcete znovu otěhotnět, používejte antikoncepci.
Mnoho žen zjišťuje, že jejich menstruační křeče jsou po porodu méně intenzivní a méně časté a menstruační krvácení se liší v kvalitě i kvantitě. Některým ženám, které mívaly menstruaci spíše nepravidelnou, se cyklus po porodu upravil. Těm ženám, které před těhotenstvím trpěly premenstruačním syndromem (PMS), se může stav po porodu jak zlepšit, tak zhoršit.
Nikdy nevíte, jakou velikost prsů budete po těhotenství a kojení mít. Některým ženám zůstanou větší. Ostatní mají pocit, že jsou menší nebo méně pevné než předtím. Výběr vhodné podprsenky si vyžádá trochu experimentování s velikostí košíčků i obvodu podprsenky, aby se vám podařilo vybrat takovou, která vám bude dobře sedět.
Ženy, které rodily císařským řezem, běžně zažívají svědění, necitlivost, nebo naopak citlivost v místě jizvy nebo v jejím okolí i měsíce po porodu.
Jak již víte, nejlepší způsob, jak získat zpět svou figuru, je pravidelně cvičit a zdravě se stravovat. Promluvte si se svým lékařem předtím, než začnete cvičit. Pokud proběhl váš porod bez komplikací, pravděpodobně vám doporučí, abyste sama zvážila, kdy je vhodné ke cvičení se vrátit nebo s ním začít. V případě komplikovaného porodu dostanete speciální instrukce.
Můžete zjistit, že vaše břišní stěna zůstává rozšířená měsíce po porodu, především po císařském řezu. Pokud se nedonutíte k posilování břišních svalů, zůstane to tak už napořád, bez ohledu na to, jestli se vám podaří zhubnout to, co jste v těhotenství nabrala.

Chůze je báječný způsob, jak se dostat zpět do formy. Jestliže při tom před sebou tlačíte kočárek, zacvičíte si a ještě k tomu máte možnost setkat se i s ostatními maminkami. Je to také ideální příležitost, jak si užít trochu volného času společně s partnerem. Samozřejmě je to také dřina, ale pokud chcete kvůli vaší fyzické kondici chodit dlouho a rychle, proč ne.
Také se můžete přihlásit na hodiny cvičení, které jsou určeny pro maminky po porodu. Tyto kurzy bývají organizovány v některých fitcentrech, nemocnicích nebo mateřských centrech. Zacvičíte si a setkáte se tady s jinými maminkami.
Ne všem organizované cvičení vyhovuje. Pokud máte zájem na sobě pracovat, ale do tělocvičny se vám nechce, můžete si domů pořídit např. rotoped, běhací pás nebo domácí posilovací stroj. Nabídka na trhu je opravdu pestrá.
Další výbornou možností pro maminky, které raději cvičí doma, je zakoupení videokazety určené pro období šestinedělí. Na některých z nich jsou uvedeny cviky, které si můžete zacvičit i společně s děťátkem. Videokazetu můžete využívat buď jako jediný zdroj cvičení, nebo jako doplňkovou záležitost, když si chcete zacvičit, ale nemáte dostatek času ani energie, abyste se na cvičení přesunula.
Pokuste se nebýt posedlá každodenním vážením a zkoušením oblečení, které jste nosila před těhotenstvím. Ubývat na váze nebudete rovnoměrně. Pravděpodobně se vyskytnou dny, jako např. po porodu, kdy najednou shodíte několik kil, a pak budou týdny, kdy se vaše váha ani nehne. Většině žen trvá asi tak půl roku i déle, než zhubnou všechno to, co nabraly v těhotenství.
I když jste získala zpět váhu, kterou jste měla před těhotenstvím, kila mohou být rozložená trochu jinak, než tomu bylo. Mezi běžné změny patří širší boky, kulatější bříško (vaše břišní svaly nejsou pevné tak, jak bývaly) a silnější trup (hrudní koš se roztáhl, aby mělo rostoucí miminko místo, ale již se nestáhl zpátky).

Snažte se o to, abyste byla spokojená
Je důležité, abyste se v průběhu prvního roku mateřství starala nejenom o fyzické zdraví, ale také o svou duševní pohodu. Zatímco drobné nepříjemnosti každodenního života nejsou tak zřejmé jako fyzické změny spojené s těhotenstvím a porodem, mohou vám překážet ve vaší snaze o harmonické soužití s vaším děťátkem. Ve většině případů je k tomu, abyste byla spokojenější, zapotřebí něco si naplánovat předem a věnovat pozornost maličkostem.
Novopečené maminky si často vypěstují bolest v ramenou, v krční páteři nebo v zádech. Nošení děťátka, přebalovací tašky a dalších nezbytných potřeb zatěžuje vaše svaly. Požádejte svého lékaře nebo fyzioterapeuta o cviky na posílení těchto nejvíce namáhaných partií. Také si občas zkuste vyměnit strany. Tam, kde obvykle nosíte dítě, si dejte přebalovací tašku a dítě vezměte na opačnou ruku. Tento problém se bude zmenšovat s tím, jak si vaše tělo bude zvykat na zátěž a vaše svaly zesílí, ale určitě není od věci náklad si ulehčit, jak jen to jde. Při nakládání a vykládání věcí do a z auta neberte všechno najednou, raději jděte na několikrát. Nenoste v přebalovací tašce to, co není nezbytně nutné. Noste jenom malou tašku se základní výbavou. Velkou přebalovací kabelu se zásobou plen a ubrousků nechávejte v autě.
Masáž, ať už vám ji poskytne profesionál, nebo váš partner, spolehlivě uvolní napětí v přetížených svalech. Díky ní se můžete alespoň zčásti zbavit nahromaděného psychického a fyzického stresu, který je příčinou bolavých svalů.
Sledujte své držení těla. Při kojení, krmení miminka z láhve, jeho chování, dokonce i při krmení děťátka, které již sedí ve vysoké stoličce, se můžete zbytečně hrbit. Zatím vám to asi nevadí, ale může to vést k bolestem v zádech a pozdějším problémům s páteří. Upravte výšku dětské sedačky nebo si k sezení vyberte jiné místo, abyste si zajistila lepší polohu.
Nepředpokládejte, že všechny židle jsou stejné. Vyzkoušejte si několik různých židlí nebo pohovek, abyste se mohla rozhodnout pro tu, která se zdá nejpohodlnější, až budete potřebovat déle sedět např. při kojení, krmení svého miminka z láhve nebo lžičkou.
Při starostech a péči o nemocné děťátko se vám lehce může stát, že si ani nevšimnete toho, jak se vy sama cítíte. Když jdete k lékaři se svým nemocným dítětem, nechejte se vyšetřit i vy. Se svými obavami se můžete klidně svěřit ošetřujícímu lékaři svého dítěte, i když je to pravděpodobně pediatr. On vás sice nevyšetří, ale může vám návštěvu vašeho obvodního lékaře doporučit nebo ji označit za zbytečnou. Někdy je možné, že se cítíte dobře, ale přesto jste nositelem stejné infekce nebo nachlazení. Jestliže se sama o sebe nepostaráte, kdo se potom postará o vaše dítě – a to speciálně tehdy, kdy virus koluje mezi vámi neustále tam a zpět?
Udržujte nehtíky svého děťátka krátké. Jinak se může stát, že bude poškrábané jak ono, tak všichni, kteří s ním budou mít co do činění.
Vozte si s sebou v autě náhradní košili nebo triko pro případ, že vás dítě ušpiní jídlem, poblinká se nebo mu prosákne plenka. Náhradní oblečení vám nemusí zrovna padnout, důležité je, aby bylo čisté a suché, protože až dojde k nehodě mimo domov, budete šťastná, že se máte do čeho převléknout.
Ať už jste kdekoliv, jste-li společně se svým dítětem, nepokoušejte osud tím, že si oblečete oděv, který se dá čistit pouze chemicky, později byste toho mohla litovat.
Za chladnějšího počasí se oblečte stejně teple, jako oblékáte své dítě. Pokud máte tendenci zapomínat si doma bundu nebo svrchník, nechejte si jednu náhradní v autě. Nemáte-li auto, nechávejte si kabát na stejném místě jako přebalovací tašku, což vám připomene, že byste si jej také měla vzít s sebou.
Myslete na to, abyste dostatečně jedla a pila – a to především, pokud kojíte, ale nejenom tehdy. Snadno se může stát, že strávíte až příliš času krmením svého dítěte, že se zapomenete najíst. Vzpomenete si až po nějaké době venku, kdy vám začne kručet v břiše.
Do přebalovací tašky si sbalte svačinu i pro sebe. Nezapomeňte si do přebalovací tašky nebo kabelky zabalit také ženské potřeby.
Dojděte si na toaletu hned, jak ucítíte potřebu. I několik hodin pak nemusí nastat vhodná příležitost k tomu, abyste si odskočila, takže doma neotálejte. Miminko to bez vás pár minut vydrží, a to i tehdy, musíte-li kvůli tomu na nějakou chvíli odložit krmení.

Sexuální život
Bez ohledu na to, jak vypadáte, byste měla být na svoje tělo hrdá a nestydět se za ně. Společně s partnerem jste byli přítomni všem těm dramatickým změnám, které se v průběhu těhotenství a porodu s vaším tělem udály. Byli jste svědky obrovských požadavků, které byly na vaše tělo kladeny během porodních bolestí a samotného porodu. V době, kdy znovu začínáte být sexuálně aktivní, je důležité, abyste si připustila fyzické důsledky porodu. Měla byste si také vybrat vhodnou antikoncepci a začít ji užívat. Doufejme, že odměnou za pozvolný, citlivý návrat k vašemu sexuálnímu životu bude pocit naplnění jak u vás, tak u vašeho partnera!
Věnujte pozornost signálům, které vám dává vaše tělo. Většina lékařů doporučuje zdržet se sexuálního života po dobu nejméně šesti týdnů, ale sexuálně žít můžete být připravená již krátce před ukončením šestinedělí nebo dlouho poté. Přesto mějte na paměti instrukce svého lékaře. Pohlavní styk příliš brzy po porodu může ohrozit vaše zdraví.
Existuje několik vážnějších důvodů, proč by se vám sex nemusel právě nyní zamlouvat. Z vašich prsů se při sexuálním vzrušení uvolňuje mléko. Svalstvo kolem pochvy je dočasně ochablé. Vaše hormony jsou rozbouřené. Vy jste téměř bez přerušení v neustálém fyzickém kontaktu se svým dítětem. Stále ještě můžete být rozbolavělá z porodu. Také jste vyčerpaná. Ujišťuji vás, že jakmile nepříznivé okolnosti ustoupí, váš sexuální apetit se s velkou pravděpodobností vrátí. Pokud tomu tak není, může to být způsobeno mimo jiné i hormonální nerovnováhou. Obraťte se v takovém případě na svého lékaře.
Není-li vám pohlavní styk zpočátku příjemný, vynechejte jej a společně s partnerem předstírejte, že spolu znovu chodíte. Až si začnete vybavovat, čím vším jste prošli, než jste se dostali tam, kde jste nyní, může to být zábavné.
Pamatujte si, že samotné mazlení může být stejně zábavné jako sex. Nechejte partnera podrobně prozkoumat svá ňadra a oblast kolem boků. Navzájem se masírujte, zaměřte se na svaly, které byly v těhotenství nejvíce namáhány. Užívejte si to a buďte nápadití!
Ještě předtím než znovu začnete se sexem, domluvte se na vhodné antikoncepci. Po všech těch měsících, kdy jste se snažila otěhotnět (nebo jste se o to ani snažit nemusela), devíti měsících těhotenství a k tomu šesti týdnech rekonvalescence vám toto téma bude možná připadat poněkud cizí. Nicméně v době, kdy jen těžko poznáte, kdy máte ovulaci, protože jste zatím bez menstruace, je nanejvýš vhodné se tímto tématem zabývat.
Kojení není jednou z metod antikoncepce!
I v případě, že se vám podařilo otěhotnět jenom s pomocí odborného lékařského zákroku, byste si měla uvědomit, že napodruhé to nemusí být tak složité. Z nechráněného pohlavního styku může vzejít další těhotenství, a to i tehdy, máte-li v lékařské dokumentaci uvedeny zdravotní důvody, kvůli kterým byste do jiného stavu přijít neměla. Pokud máte pocit, že teď ještě není ten správný čas pro další těhotenství, užívejte antikoncepci.
Antikoncepční metody, které vám dříve nepřipadaly nejvhodnější, se vám nyní mohou zdát celkem atraktivní. To, co vám kdysi vyhovovalo, nemusí být nyní tím nejlepším řešením. Soustřeďte se na své vlastní pocity, promluvte si s partnerem a poraďte se s lékařem o nejlepším možném řešení.
Pamatujte si, že ten druh antikoncepce, který si vyberete v době, kdy jste stále ještě rozbolavělá nebo kojící, nemusíte mít napořád.
Mnoho novopečených rodičů zjišťuje, že na antikoncepci pohlížejí úplně jinak než dříve. Předtím než si naplánujete početí miminka (za předpokladu, že děti mít chcete), máte pocit, že případným těhotenstvím se svět nezboří. Nyní když dítě máte, nebudete pravděpodobně chtít, aby se vám vzápětí narodilo další. Na druhou stranu, nebylo-li vaše těhotenství plánováno, již víte, jak důležitá antikoncepce je!
První pohlavní styky vás pravděpodobně plně neuspokojí, ale nepříjemnosti s tím spojené by se měly vytrácet. Pokud tomu tak není, počkejte týden nebo dva a pokuste se o to znovu. Jestliže je vám sex i nadále nepříjemný, promluvte si o tom se svým lékařem.

Zdroj: Maminkou spokojeně a beze stresu, Sheryl Gurrentz, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Portál, www.portal.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video