Miluji tě, omlouvám se a opouštím tě: umíte v tom chodit? | e15.cz

Miluji tě, omlouvám se a opouštím tě: umíte v tom chodit?

ZDROJ: Ženy - E15

Tereza Ticháčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zřejmě se shodneme na tom, že komunikace je ve vztahu důležitá. A ačkoliv jsou dny, kdy umíme s partnerem proklábosit celé hodiny, jakmile dojde na lámání chleba, zarytě mlčíme. Tato situace často nastává, chceme-li druhému vyznat lásku, omluvit se anebo oznámit, že ve vztahu již nechceme pokračovat. Dají se vůbec tato slova říct správně?

My ženy dokážeme za den říci mnohdy až neuvěřitelné množství slov. Jakmile však přijdou na řadu skutečně důležitá sdělení, často nejsme schopny vyložit karty na stůl. Vhodné příležitosti tak dál a dál utíkají mezi prsty a my - místo abychom se posouvaly kupředu - stojíme na místě. Jak tedy drahému sdělit, že jej bezmezně milujete, že uznáváte svou chybu a omlouváte se či že s ním již nedokážete žít pod jednou střechou?

Miluji tě

Také jste si jako malá představovala prince na bílém koni, kterému jednou při západu slunce odevzdáte své srdce? Představa je to krásná, avšak vraťme se na chvíli do reality. Svého prince jste před časem potkala v kině, v divadle či na koncertě a nyní již tvoříte krásný pár, který se od sebe nehne ani na krok. A vy jste si uvědomila – a nebylo to zrovna včera - že v tom lítáte až po uši.

Jak ale drahému naservírovat tuto radostnou novinu a vyhnout se tomu, že s jekotem vezme nohy na ramena? To je otázka. Chystáte-li se mu poprvé sdělit, že pro tento okamžik a možná po celý zbytek života je pro vás tím jediným, spíše se vyhněte bláznivým a kýčovitým milostným vyznáním. Ono spustit se na laně do jeho kanceláře a před všemi kolegy zapět serenádu, nezní jako nejlepší nápad, že? Stejně tak zapomeňte na nápisy z okvětních lístků či koláčky s lístečky uvnitř (i když v tomto případě je téměř jisté, že váš partner to „skousne“).

Pro začátek se uchylte spíše ke klasickým metodám. Mnohem hezčí než prokopnuté okno či bolavý žaludek je přeci zašeptat láskyplné vyznání do ucha třeba při romantickém objetí po skvělém milování. V tomto případě tedy zapomeňte na co nejoriginálnějším vyjádření a zkuste se spíše řídit heslem, že v jednoduchosti je krása.

Omlouvám se

Přiznat svou chybu a omluvit se může být mnohdy těžší, než drahému láskyplně zašeptat do ouška ta dvě osudová slova. Zvlášť poté, co jste z nějakého – teď už možná malicherného – důvodu zlikvidovali několik talířů po babičce. Ať už jste se již pohádali kvůli čemukoliv, omluvit se může znamenat, že je pro vás společný vztah důležitější než vlastní (možná neústupné a tvrdohlavé) ego.

Pokud cítíte, že se chcete omluvit a že chyba leží také na vašich bedrech, udělejte to. Umění omluvit se není slabost, jak si možná myslíte, právě naopak. Ten, kdo je schopen říct promiň, je údajně vyrovnanější, a vyrovnanost jistě může být jedna ze silných stránek lidské osobnosti. Pokud omluvná slova spíše nepatří do vašeho slovníku, zaměřte se na činy. Uvařte oblíbené jídlo (bez papírků, samozřejmě) či provětrejte troubu a upečte něco sladkého. Však víte – láska prochází žaludkem.

Umět se omluvit je krásné, ale nic se nesmí přehánět! Víte-li, že chyba není na vaší straně, nesnažte se omluvou za každou cenu vetřít zpět do partnerovy přízně. Nikdo nemá rád tichou domácnost ani usínání na druhé straně postele, ale zkuste to ale vydržet. Zvlášť v druhém případě počkejte do rána. Je pravděpodobné, že jakmile milý načerpá nové síly, uvědomí si, že včerejší křik byl jen výsledek únavy po celodenním stresu. A třeba vás překvapí snídaní do postele - kdo ví.

Opouštím tě

Jste spolu tři, pět či více let, láska už se dávno vytratila a vy nyní zvažujete, že partnerovi dáte sbohem? Udělejte to důstojně, pokud možno co nejvíce v klidu a hlavně - přímo. Poslat partnerovi SMS či email nebo prostě jen změnit status na Facebooku většina bývalých poloviček nese nadmíru nelibě, někteří to považují přímo na podlost. Seberte proto odvahu a drahému to řekněte z očí do očí.

Ano, je to srdceryvné a ano, bolí to, ale snažte se být co nejvíce upřímní. Tím, že zažehnete malý plamínek naděje, neulehčíte situaci sobě ani druhému. Vyhněte se proto narážkám na možné budoucí obnovení vztahu jen proto, abyste nyní již bývalému partnerovi co nejvíce ulevila. Stejně tak nenahrazujte termín rozchod slovem pauza, když víte, že máte zájem pouze na tom, aby pauza netrvala několik dnů či týdnů, ale nejlépe celý zbytek života.

Jakmile oznámíte, že ze vztahu odcházíte a druhého opouštíte, skutečně jej opusťte, a to včetně jeho postele. I když se společně dohodnete na tom, že sex pro vás bude znamenat čistě jen sex a nic jiného, raněný partner bude s největší pravděpodobností jiného názoru, i když bude tvrdit opak. Ono z postelových hrátek přeci může být jen kousek zpět do vztahu, či aspoň tím se může vaše drahá polovička utěšovat. Je proto lepší naučit se být nějaký čas sama a nesnažit se s bývalým partnerem sexuálně koexistovat jen proto, že teď momentálně nikoho jiného nemáte.

Autor: Tereza Ticháčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video