Mluvme o stáří | e15.cz

Mluvme o stáří

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V České republice žije přes 1,5 milionu lidí starších 65 let a bude jich přibývat. O stárnutí se přitom často mluví jako o hrozbě a stáří je vnímáno jako něco negativního. Je to opravdu tak?

1. října u příležitosti Mezinárodního dne seniorů odstartovala kampaň Mluvme o stáří pořádá Elpida plus, o.p.s.. Tato obecně prospěšná společnost pracuje pro seniory řadu let. „Při své práci se denně setkáváme se seniory, kteří jsou aktivní, optimističtí a zajímají se o společenské a kulturní dění. Prostě jsou jiní, než jak je ukazují média. Chceme seniory ukázat v pozitivním světle a vymezit se tak proti jejich diskriminaci,“ říká ředitelka Elpidy plus Broňa Hilliová.

Cílem kampaně je podnítit mladé lidi k mezigenerační diskuzi, připomenout hodnoty, které s sebou stáří přináší a probudit celospolečenský zájem o téma stáří. Tvářemi kampaně se staly herečky Jana Plodková a Iva Pazderková. Dámské zastoupení vyvážili herec Petr Vaněk a zpěvák skupiny Please the trees Václav Havelka. Vše nafotila vyhledávaná česká módní fotografka Lucie Robinson, která každým dnem očekává již třetí přírůstek do rodiny.

Autor: Ženy - E15


Motivem účasti na této akci byl pro všechny zúčastněné neuspokojivý vztah mladých lidí k seniorům. Herečka Jana Plodková k tomu říká: „Je velmi důležité mluvit o stáří. Jednou taky budu stará a budu mít tolik let, co moje babička. Je potřeba s tím začít něco dělat už teď.“ Její kolegyně Iva Pazderková souhlasí: “Místo toho, abychom si vážili lidí, kteří už nejsou v produktivním věku, čerpali od nich zkušenosti a chovali se k nim s úctou, často se k nim chováme jako by byli zbyteční. A to je strašně špatný postoj.“ 

Hlavním partnerem kampaně je Hlavním partnerem kampaně je Nadace O2, která se věnuje přehlíženým tématům ve společnosti. „V současné době chybí solidarita mezi generacemi. Právě proto chceme otevřít mezigenerační diskuzi,“ říká Ivana Šatrová, ředitelka Nadace O2. Nadace O2. Na jejím vzniku se podílela také agentura VCCP, a to bezplatným vytvořením vizuálu. Díky podpoře partnerů bude kampaň realizována v médiích zdarma. 

10. října 2010

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video