Mužský pohled: Jaký je recept na štěstí? | e15.cz

Mužský pohled: Jaký je recept na štěstí?

ZDROJ: Ženy - E15

James A. Cusumano

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Existuje něco jako recept na štěstí či návod, jak v sobě tento imaginární pocit objevit a natrvalo udržet? V čem spočívá životní štěstí? A měl by ho člověk hledat především ve své profesi, nebo ve svém osobním životě? Nad tím se zamýšlí James A. Cusumano a přináší rady, jak na to.

Otázka životního štěstí pro mě byla vždy inspirativní. Odjakživa mě bavilo přemýšlet o tom, co lidé potřebují ke svému štěstí, zda je to ryze individuální, nebo jestli existují nějaké obecně platné principy, které jsou předpokladem pro to, aby člověk mohl říct: Ano, jsem šťastný!

Ve své poslední knize Balance: The Business-Life Connection (Rovnováha: Spojení práce a života) shrnuji výsledky svého více než třicetiletého studia týkajícího se vytváření štěstí. Kniha vychází z mých osobních zkušeností, které jsem v průběhu času postupně získával díky svým mnoha profesím, a pojednává o tom, jak jsem objevil klíč k dlouhodobému štěstí. Jaký je tedy recept na tak imaginární pojem, jakým je štěstí? Zdánlivě jednoduchý. Dát do rovnováhy osobní a pracovní život. Vybalancovat síly na jedné i na druhé straně. Je to běh na dlouhou trať, ale když se to podaří, výsledná odměna rozhodně stojí za to. Nezáleží na tom, jste-li vědec, bankéř nebo oddaná manželka a matka – postup a výsledky jsou stejné.

Jak na to? Stejně jako každý jiný člověk i vy jste nade vší pochybnost schopni najít sami v sobě, ve své mysli a duši onu speciální část, kterou se odlišujete od všech ostatních – ono jedinečné „něco“, co vám dává čisté potěšení a co má potenciál vytvořit úžasnou hodnotu pro vás i celý svět. Říkejme tomu vaše podstata. Mají ji všichni. Přicházíte s ní na svět, a jakmile ji objevíte a propojíte s něčím, co má hlubší význam a pak hlavně možnost změnit věci k lepšímu, najdete v tom svůj smysl života.

HLEDEJTE SMYSL ŽIVOTA

Nalezení smyslu života nevnímejte jako klišé. Nepodceňujte prosím ten pojem. Nezaslouží si to! Pokud smysl života objevíte, otevře neuvěřitelné cesty vaší kreativitě, umožní vám překonávat překážky dříve nepředstavitelnými způsoby, dodá obrovskou dávku emoční a fyzické energie. Díky tomu pak můžete dosáhnout úspěchů, které pro vás budou obrovským přínosem. A to nejen finančním, ale také emocionálním či psychologickým. Dostane se vám tak uspokojení, které jste možná ještě nikdy předtím nezažili. A to je jedna ze základních složek dlouhodobého štěstí.

Druhou složkou životního štěstí je rovnováha mezi osobním a profesním životem. Jak tomu rozumět? Definuji to osobně jako stav, který vám na obou stranách umožní snadno dosáhnout stanovených cílů. Tyto cíle musí vycházet z vašich osobních hodnot. Hodnoty přitom neslouží k určování, co je správné nebo špatné. Jsou tím, co je pro vás v daném okamžiku důležité. Co sami chcete. Po čem toužíte.

Posledním krokem k nalezení životního štěstí je, abyste si na základě vašeho smyslu života a hodnot vytvořili tříletý životní plán, který budete vždy na konci kalendářního roku aktualizovat. Do plánu zaneste všechny věci, které jsou pro vás v osobním i profesním životě podstatné. Měli byste do něj každý týden, někdy i každý den, nahlížet, abyste se přesvědčili, že držíte správný směr. A nezapomínejte na to, že „profesní“ pro vás platí stejně, ať už jste inženýr, právník, žena v domácnosti či matka.

Tento „manuál“ k nalezení životního štěstí jsem vytvořil v průběhu let a pěti různých zaměstnání, kdy jsem zároveň musel fungovat v roli otce při výchově našich tří krásných dcer, a přitom jsem chtěl mít čas i na své koníčky. Jak jsem se postupně z rockové hvězdy a hudebníka stával vědcem a firemním manažerem, podnikatelem v Silicon Valley, filmovým producentem a nedávno také hoteliérem, celý postup jsem vylepšil a můžu zaručit, že funguje. Funguje u mě, u řady mých přátel a kolegů a může fungovat i u vás!

JAMES A. CUSUMANO, PhD.

Odborník s úspěšnými kariérami v zábavním průmyslu, ve vědě, řízení korporací a podnikání. Pochází z Kalifornie, vystudoval fyzikální chemii na Rutgers University. Po sedmi letech řízení týmu výzkumu a vývoje u Exxonu založil v Silicon Valley společnost Catalytica, která se rozrostla na společnost s ročním příjmem 500 milionů dolarů.

Z Kalifornie se James Cusumano přesunul do České republiky, kde společně se svojí ženou Inéz zrestauroval Chateau Mcely na exkluzivní zámecký hotel s lázněmi a anglickým parkem. Z jeho iniciativy vznikl také program Chateau Mcely Forum za účelem vytváření zdrojů pro inspirované vedení a podnikání.

Autor knih Kosmické vědomí: Cesta k blahobytu, štěstí a úspěchu a Rovnováha: Spojení práce a života.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: James A. Cusumano

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery